ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ: Στο 94’ ισοφάρισε τη Νίκη Βόλου και πήρε τον πολύτιμο βαθμό

Μπεκιάρης-ΓάζωροςΤην ισοπαλία με 1-1 πήρε ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ από την ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ, στον πρώτο εντός έδρας αγώνα για το 2013.

Με παιχνίδι κέντρου ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Η  άμυνα του Εθνικού Γαζώρου δεν επιτρέπει στον αντίπαλο να φτάσει στην εστία του Βαλσαμάκη. Στο 34΄ μια σέντρα σουτ του Αλεξάντροβιτς προς την εστία της αντίπαλης ομάδας όμως η μπάλα δεν του έκανε την χάρη και παίρνοντας περίεργη τροχιά έφυγε άουτ. 44΄ εκπληκτική επέμβαση από τον Βαλσαμάκη δεν επιτρέπει στον αντίπαλο να ανοίξει το σκορ, παραχωρώντας όμως το κόρνες στην ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ. Εκτέλεσε ο Κυριάκος, ο Βέρτζος έπιασε την κεφαλιά την οποία απέκρουσε ο Βαλσαμάκης, όμως η μπάλα βρίσκει στα πόδια του Βασίλη Κωνσταντινίδη και καταλήγει στα δίχτυα, γράφοντας το  0-1, στο 44ο λεπτό, για την ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ.

Με το ξεκίνημα του  δευτέρου ημιχρόνου, στο 48΄ ο Σωτήρης  Κωνσταντινίδης σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής όμως ο Βούρας μπλόκαρε. Ο Εθνικός Γαζώρου πιέζει για να φτάσει στην εστία της αντίπαλης ομάδας και να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Στο 51΄ έντονες διαμαρτυρίες από παίκτες και φιλάθλους του Εθνικού Γαζώρου, όταν μετά από σέντρα του Μερεσιώτη η μπάλα βρήκε στο χέρι του Πουρτουλίδη, όμως ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί. Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό Γαζώρου στο 58΄ με τον Σωτήρη Κωνσταντινίδη να βρίσκει τον Μαχαιρούδη, ο οποίος με παράλληλο γύρισμα προσπαθεί να βρει τον Βασίλη Κωνσταντινίδη, όμως τελευταίος δεν προλαβαίνει την μπάλα μπροστά από την εστία του Βούρα. Μεγάλη ευκαιρία στο 84΄ με κοντινό πλασέ του Μπεκιάρη απομάκρυνε σε κόρνερ ο Βούρας. Μέσα σε ένα λεπτό ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία, με τον Μαχαιρούδη αυτή την φορά, και πάλι  όμως ο τερματοφύλακας της Νίκης Βόλου κράτησε το 0-1.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα (94΄) ο Εθνικός Γαζώρου κάνει το 1-1 με τον Παναγιώτη Μπεκιάρη να σεντράρει, η μπάλα βρίσκει στα πόδια του Κοντοδήμου και να καταλήγει στα δίχτυα του Βούρα.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ: (Παναγιώτης Διλμπέρης) Βαλσαμάκης, Κοσμίδης (λ.τ. 38΄ Γαλακτερός, Μερεσιώτης, Κατσαβάκης, Καπίας, Σαββίδης, Γεωργιάδης (69΄ Ναλμπάντης), Αλεξάντροβιτς (46΄ Μπεκιάρης), Κωνσταντινίδης Β. Κωνσταντινίδης Σ. , Μαχαιρούδης

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: (Στέλιος Μανωλάς) Βούρας, Καρατζάς, Ψιανός, Κοντοδήμος, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Πουρτουλίδης, Σκούφαλης (77΄ Σαμαράς), Κυριάκος, Τάντιντς (63΄ Λαλίν), Φλίγκος ( 53΄ Χατζής)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Κωνσταντινίδης Β., Φλίγκος, Τάντιτς, Βέρτζος, Βούρας