Νέο μετάλλιο ο Κώστας Γεννίκης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου Κ20!

Νέο μετάλλιο κατέκτησε ο Κώστας Γεννίκης (ΟΦΚΑ) στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου Εφήβων – Νεανίδων Κ20 που διεξήχθη στην Κατερίνη το Σαββατοκύριακο 22-23/6.

Την Κυριακή (23/6) δεύτερη ημέρα των αγώνων στο αγώνισμα της δισκοβολίας ο αθλητής του Φράγκογλου έριξε τον δίσκο στα 51,55μ  στην τελευταία προσπάθεια και κατέκτησε την Τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, πίσω από τον Ι.Μαχαίρα που είχε βολή στα 51,94μ (κι αυτός στην τελευταία προσπάθεια) και τον Κ. Ζάλτο που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με βολή στα 52,01μ.

Να τονίσουμε πως και οι δύο αθλητές που ξεπέρασαν τον σερραίο αθλητή είναι δύο χρόνια μεγαλύτεροί του (19 ετών, έναντι 17 του Κ.Γεννίκη) το οποίο παίζει μεγάλη σημασία στις επιδόσεις σε αυτές τις ηλικίες.

Αναλυτικά οι προσπάθειες του Κώστα Γεννίκη ήταν:

•  48.80      49.25      45.75      48.04      FOUL     51.55

4ος ο Βούλκος στον ακοντισμό

Ο Ιάκωβος Βούλκος (ΟΦΚΑ) πέτυχε στο ακόντιο βολή στα 56,35μ η οποία τον έφερε στην 4η θέση της κατάταξης.

Στην σφαιροβολία νεανίδων η Αθανασία Μοσχολιού με βολή στα 10,82μ κατετάγη στην 9η θέση, ενώ η Ιωάννα Αρτζόγλου με βολή στα 9,76μ κατετάγη στην 12η θέση.

Στην σκυταλοδρομία 4χ400 Νεανίδων η ομάδα του ΓΣ Σέρρες’93 (ΠΑΝΟΥ, ΚΑΡΑΚΑΣΗ, ΚΕΧΑΓΙΑ-ΜΑΝΤΖΙΟΥ, ΠΟΡΓΙΟΠΟΥΛΟΥ)  τερμάτισε στην 8η θέση με χρόνο 4’:09’’,08

Στο 7θλο Νεανίδων η  Ανθή Θεοδωριάδου (ΟΦΚΑ)  κατετάγη 7η με 3.366 βαθμούς. Οι επιδόσεις της στα επιμέρους αθλήματα ήταν: