Νέο «τρίποντο» για τον Γάζωρο με τη νίκη επί της Επανωμής, αλλά και «καμπανάκι» από τον προπονητή για την εμφάνιση

Την νίκη με 1-0 πήρε ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ από την ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΑΝΟΜΗΣ, στον αγώνα που έγινε στο Δημοτικό Γήπεδο των Σερρών, με γκολ του Σάκη Γκόγκα στο 89΄.

Ο Εθνικός Γαζώρου ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει την Επανομή. Στο 25ο λεπτό ο Γκόγκας παίρνει την μπάλα από τον Κωνσταντινίδη περνάει τον τερματοφύλακα της Επανομής και σκοράρει, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε οφσάϊντ. Την ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ είχε ο Πάτρικ Αλεξάντροβιτς στο 39΄, όταν από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα χαμηλά έξω από το κάθετο δοκάρι της εστίας της Επανομής. Νέα ευκαιρία στο 43΄με τον Κωνσταντινίδη που έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0.

Και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Εθνικός Γαζώρου είχε την υπεροχή έναντι της Επανομής, χωρίς όμως να δημιουργεί τις προϋποθέσεις για γκολ. Η Επανομή προσπάθησε να απειλήσει με τον Σικαλόπουλο στο 72΄ με σουτ μέσα από την περιοχή που απέκρουσε ο Αποστολίδης. Ακόμη μία καλή στιγμή για τον Εθνικό Γαζώρου στο 74΄μετα από εκτέλεση φάουλ του Καπία, προβολή του Γεωργιάδη μέσα στην μικρή περιοχή, και τον Τοπαλίδη να μπλοκάρει. Στο 89ο λεπτό μετά από σέντρα του Νύρλα ο Γκόγκας με κεφαλιά σκοράρει για τον Εθνικό Γαζώρου και κάνει το 1-0. Με αυτή του την νίκη ο Εθνικός Γαζώρου μετράει 15 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Π. ΔΙΛΜΠΕΡΗΣ: «ΕΛΕΙΠΕ Η ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ»

Οι δηλώσεις προπονητών και παικτών μετα την νίκη του Εθνικού Γαζώρου επί της Επανομής με 1-0.

Σπύρος Μπαξεβάνος –  Προπονητής Αναγέννησης Επανομής

«Να ξεκαθαρίσω ότι δεν θέλω να μιλήσω για την διαιτησία, γιατί ίσως θα πω πράγματα που δεν πρέπει. Είναι κρίμα όμως μια ομάδα η οποία είναι στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα να αντιμετωπίζεται σαν μία μικρή ομάδα. Ήρθαμε να παίξουμε απέναντι σε μία καλή ομάδα, ομάδα η οποία είχε ανεβασμένη την ψυχολογία από το προηγούμενο διπλό που πήρε από την ομάδα του Πανσερραϊκού. Πιστεύω ότι ενώ φαινόταν ιδικά στο πρώτο ημίχρονο ότι η ομάδα του Εθνικού είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, εμείς δεν απειληθήκαμε. Είχαμε κλείσει τους διαδρόμους και ουσιαστικά δεν μας κάνανε ούτε μία φάση. Στο δεύτερο ημίχρονο και όσο περνούσε ο χρόνος η πίεση και το άγχος πήγαινε στην ομάδα του εθνικού αλλά από κάποια στιγμή και μετα άλλαξαν οι ισορροπίες, μόλις ήρθε η αποβολή η δικιά μας, με μια φάση φάγαμε το γκολ.

Εμείς πρέπει να συνεχίσουμε  για το κρίσιμο παιχνίδι στην έδρα μας με την Παναχαϊκή».

Παναγιώτης Διλμπέρης  – Προπονητής Εθνικού Γαζώρου

«Θα μπορούσε κάποιος σήμερα να έρθει και να πει, «τέλος καλό όλα καλά. Αλλά τα πράγματα δεν είναι έτσι. Εγώ σας έχω πει πολλές φορές ότι από αυτούς τους ποδοσφαιριστές έχω απαιτήσεις, πάρα πολλές. Δυστυχώς δεν διαχειριστήκαμε σωστά την νίκη με τον Πανσερραϊκό και ήρθαμε σήμερα και στο πρώτο ημίχρονο ήθελα να κάνω 5 αλλαγές, γιατί έλειπε η συγκέντρωση πάνω σε αυτό που χαρακτηρίζει αυτή την ομάδα, τυφλή υπακοή στο αγωνιστικό πλάνο. Δεν είμασταν καλοί. Δεν νομίζω ότι απειληθήκαμε βέβαια ιδιαίτερα, αλλά όσον αφορά την εφαρμογή τακτικών κινήσεων που μέχρι τώρα υποτίθεται ότι τις είχαμε περάσει μέσα στην ομάδα, σήμερα έλειπαν. Ξαφνικά ένιωσα για πρώτη φορά να έχω χάσει την επικοινωνία με τους ποδοσφαιριστές. Ήρθε το γκολ, το οποίο μας δίνει τρεις βαθμούς, αλλά μόνο να μας διδάξει μπορεί αυτό το παιχνίδι, εκτός από τους πολύτιμους τρεις βαθμούς για το πώς άλλη φορά θα διαχειριστούμε παρόμοιες καταστάσεις, για το πώς θα διώξουμε την έπαρση και καλό θα μας κάνει να δούμε αυτή την αδυναμία καλύτερα και πάρα πολύ γρήγορα να μαζέψουμε τις δυνάμεις μας και να πάμε να παίξουμε το επόμενο παιχνίδι. Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που ήρθε σήμερα στο γήπεδο για να στηρίξει αυτή την προσπάθεια και επιφυλάσσομαι ότι την επόμενη φορά το ποδόσφαιρο το οποίο θα αποδώσουμε θα είναι παρόμοιο των προηγούμενων αγωνιστικών».

Γιώργος Σικαλόπουλος – Ποδοσφαιριστής Αναγέννησης Επανομής

«Ξέραμε ότι  σήμερα θα έρθουμε να παίξουμε σε μία  έδρα στην οποία ο αντίπαλος, ερχόταν από επιτυχή αποτελέσματα, με καλές ομάδες. Ξέραμε την δυσκολία του παιχνιδιού. Πιστεύω ότι σταθήκαμε καλά στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και φέραμε τον αντίπαλο μέχρι ένα σημείο εκεί που θέλαμε. Πιστεύω ότι είχαμε και τις ευκαιρίες να κλέψουμε την νίκη, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Για μία ακόμη φορά πληρώνουμε μια αδράνεια στην άμυνα μας. Παρά τις αντιξοότητες που αντιμετωπίζουμε στην ομάδα, σήμερα δείξαμε όλα τα παιδιά ότι όποιος αντίπαλος μας υποτιμήσει θα το πληρώσει. Όλη την εβδομάδα κάνουμε τρομερή προσπάθεια και με τον προπονητή μας για να πάρουμε κάτι καλό από κάθε παιχνίδι, όμως νομίζω ότι αδικούμε τους εαυτούς μας συνέχεια.»

Αντώνης Χαριτίδης  – Ποδοσφαιριστής Εθνικού Γαζώρου

«Η Επανομή  ήταν ένας πολύ αξιόλογος αντίπαλος. Είχαμε ένα κακό ποιοτικά ματς, δεν είμασταν αυτοί που έπρεπε να είμαστε. Μπήκαμε νωθρά. Πιστεύω ότι έφταιξε ο παράγοντας κούραση και ότι θα το διορθώσουμε. Ακολουθεί ένα πολύ δύσκολο ματς εκτός έδρας. Πάμε για να κερδίσουμε, κάτω τα κεφάλια και σκληρή δουλειά, ακλουθώντας αυτά που μας λέει ο προπονητής μας».

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ: (Παναγιώτης Διλμπέρης) Αποστολίδης, Κοσμίδης, Νύρλας, Κουκόλης, Καπίας, Σαββίδης (Μουσικάκης 72΄), Αλεξαντροβιτς (Χαριτίδης 85΄), Γεωργιάδης, Γκόγκας, Κωνσταντινίδης (Μπεκιάρης 55΄), Ναλμπάντης
 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ  ΕΠΑΝΟΜΗΣ: (Σπύρος Μπαξεβάνος) Τοπαλίδης, Τέλλος, Παπατζίκος, Κουλίδης (Ταχματζίδης 82΄), Τσερκέζος, Ναστόσκι, Κυζιρίδης (Μωυσίδης 84΄), Σαμουηλίδης, Σικαλόπουλος (Μαρμαράς 71΄), Τζανδάρης, Κουκουλέκης
Κίτρινες  Κάρτες: Σαμουηλίδης, Γεωργιάδης, Τζανδάρης, Κουλίδης, Καπίας
Κόκκινες  κάρτες: Ναστόσκι (δεύτερη κίτρινη)