Νίκη θρίλερ για τους Ικάρους κόντρα στην Αγία Παρασκευή

Ικαροι Σερρών-12Ενα φαινομενικά εύκολο παιχνίδι, εξελίχθηκε τελικά, για ακόμη μια φορά, σε…  θρίλερ για τους Ικάρους, οι οποίοι κέρδισαν με την «ψυχή στο στόμα» (74-73) την Αγία Παρασκευή. Οι Ικαροι έκαναν τα εύκολα δύσκολα, αφού μια διαφορά που πήραν 10 πόντων, «φρόντισαν» να  εξανεμιστεί στα τελευταία λεπτά κι έδωσαν το δικαίωμα στην Αγία Παρασκευή να διεκδικήσει ένα… χαμένο παιχνίδι.

Οι Ίκαροι ξεκίνησαν άσχημα το παιχνίδι και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την Αγία Παρασκευή, ωστόσο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου πήραν προβάδισμα με 15-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Αγίας Παρασκευής παίζοντας συγκροτημένο μπάσκετ με γρήγορες επιθέσεις κατόρθωσαν στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου να πάρουν το προβάδισμα και να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με σκορ 28-32.

Στο τρίτο ημίχρονο η Αγία Παρασκευή αύξησε και άλλο την διαφορά της τώρα όμως ήταν η σειρά των Ικάρων να «ξυπνήσουν» και βγάζοντας καλές άμυνες,  γύρισαν το παιχνίδι και πέρασαν μπροστά στο σκορ.

Ο προπονητής των φιλοξενούμενων N.Χατζηπανηγύρης διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές για τα σφυρίγματά τους και προκάλεσε την αποβολή του με δύο τεχνικές ποινές, ενώ νωρίτερα ο Ψυλέας είχε δεχθεί και αυτός τεχνική ποινή για διαμαρτυρία επίσης,  δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους Ικάρους, με ένα σερί 17-1,να αυξήσουν την διαφορά και να κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο με τον πίνακα να γράφει 54-47.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τους Ικάρους να αυξάνουν την διαφορά στους 10 πόντους και κάπου εκεί… «έσβησαν τις μηχανές», θεωρώντας ότι τελείωσε το παιχνίδι. Οι παίκτες της Αγίας Παρασκευής δεν «κατέθεσαν τα όπλα» κι εκμεταλλευόμενοι την «κοιλιά» των Ικάρων, έφεραν το παιχνίδι στο καλάθι (72-70) δύο λεπτά πριν την λήξη. Τα διαδοχικά ταϊμ άουτ και η αστοχία και από τις δύο πλευρές έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (72-71) 10΄΄ πριν το τέλος. Ο Καπινιάρης με 2 εύστοχες βολές έκανε το 74-71 και στην τελευταία επίθεση  η Αγία Παρασκευή το μόνο που κατάφερε ήταν ένα καλάθι δύο πόντων και οι Ίκαροι κέρδισαν τελικά με άγχος το παιχνίδι 74-73.

Κατά την αποχώρηση των ομάδων σημειώθηκαν κάποια επεισόδια μεταξύ παραγόντων των δύο ομάδων καθώς οι ιθύνοντες της Αγίας Παρασκευής ήταν έξαλλοι με την διαιτησία, αλλά με την άμεση επέμβαση της αστυνομίας τα πνεύματα ηρέμησαν.

Διαιτητές: Αργυρού – Γεωργιάδης – Τζαφλέρης.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 28-32, 54-47, 74-73.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Κουκάς 12 (3), Καπινιάρης 11 (1), Τότσιος 20 (1), Μιλίσεβιτς 10, Νικολούδης 13 (3), Γεωργιανός, Ιωσηφίδης 2, Βοϊβατόπουλος 6.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Χατζηπανηγύρης): Κουρής 8 (1), Σβερκούνος 8 (2), Σίννης 12 (2), Τσιάκας 14 (2), Ζερβός 3, Κουτσός, Μάτος 10 (1), Βαρδαβάς 15 (11ριμπ.), Ψυλέας 3.