Ο Ερμής ήθελε το παιχνίδι και νίκησε τους Ικάρους

Ικαροι-JUMPBALLΗ ομάδα των Ικάρων ηττήθηκε από τον Ερμή Λαγκαδά, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστική της Α2 Κατηγορίας μπάσκετ, με σκορ 86-77. Οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» από νωρίς το παιχνίδι που το ήθελαν οπωσδήποτε, για να απομακρυνθούν από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη μεριά οι Ικαροι έχοντας προβλήματα τραυματισμών, δεν φάνηκε να θέλει να χτυπήσει το παιχνίδι κι έτσι η ήττα ήρθε «φυσιολογικά».
Η καυτή ατμόσφαιρα, έπαιξε τον ρόλο της… επηρεάζοντας τους παίκτες των γηπεδούχων, που έδειξαν ιδιαίτερο πάθος για τη νίκη στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Άλλωστε αν ο Ερμής δεν κέρδιζε, θα έμπλεκε σε περιπέτειες υποβιβασμού. Ενώ η νίκη αυτή συνδυάστηκε με ξέφρενο γλέντι.

Η front line της Σερραϊκής ομάδας, δεν στάθηκε στο ύψος της, καθότι πληγωμένη, από τους τραυματισμούς των Μιλισεβιτς και Βοϊβατοπουλου αλλά και από τα γρήγορα φάουλ που φόρτωσαν  οι διαιτητές, στον Φίλιππο Συμεωνίδη.

Οι Ίκαροι είχαν σε πολύ καλή ημέρα τους Τότσιο και Κουκά που είχαν συνολικά 43 πόντους αλλά η έλλειψη συγκέντρωσης σε καίρια σημεία του αγώνα, οδήγησαν την ομάδα στην ήττα. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά, στο α’ δεκάλεπτο ήταν μπροστά στο σκορ με 25-23, ενώ στο ημίχρονο αύξησαν τη διαφορά στο +11(46-35). Στη συνέχεια διατηρούσαν μια διαφορά ασφαλείας και έφτασαν στην τελική νίκη με σκορ 86-77.

Η ομάδα των Ικάρων διατηρείτε στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος, αλλά κάνοντας αυτοκριτική, μένει μια μικρή πικρία. Αν είχαν αποφευχθεί οι απρόσμενες ήττες από τους «μικρούς» της κατηγορίας, τώρα θα υπήρχε τετραπλή ισοβάθμια των Σερραίων, με τους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Κοτσιμπός – Ταρενίδης Στ. – Τσιαπλής.
Τα δεκάλεπτα: 25-23, 46-35, 62-55, 86-77.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Ξουρίδας): Ιωακειμίδης 16 (2), Ονάσογλου 5 (1), Καμαριώτης 9 (1), Πλιούκας 16 (2), Αναγνωστόπουλος 19 (12 ριμπ., 2 ασ., 2 κλ.), Γεωργίτσης 17 (2), Παρίτσης 4, Καικλής.
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Καπινιάρης 9 (1), Τότσιος 20 (3), Κουκάς 23 (5), Μιλίσεβιτς, Συμεωνίδης 9, Νικολούδης 11 (1), Ιωσηφίδης, Βοιβατόπουλος 5.