Ο Εθνικός Γαζώρου κέρδισε το «Χ» εν μέσω ξυλοδαρμών στην Καβάλα

Γαϊδαρτζής Δημήτρης_Εθνικός ΓαζώρουΤο παιχνίδι που έγινε στο «Ανθη Καραγιάννη» το βράδυ της Δευτέρας 25/2  με τον Εθνικό Γαζώρου να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις την Καβάλα σε 2-2, αφού στην ανάπαυλα παίχτηκε ξύλο μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων και ο διαιτητής απέβαλε παίκτη της Καβάλας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε στο «Ανθή Καραγιάννη» με την Καβάλα να έχει μια ελαφρά υπεροχή έναντι του Εθνικού Γαζώρου. Ετσι στο 24’ ο Ντουτσαρίδης με μακρινό σουτ νίκησε τον Βαλσαμάκη που δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα, κάνοντας το 1-0 για τους «Αργοναύτες». Στο 29’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε καθαρό χέρι του Κατσαβάκη μέσα στην περιοχή και ο Ν’ Ντιαγέ ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 2-0. Ως το τέλος του ημίχρονου δεν έγινε κάποια άλλη σημαντική ευκαιρία, αλλά το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους βρήκε τους παίκτες των δύο ομάδων να… συμπλέκονται.

Ο Ν’ Ντιαγέ φέρεται να έριξε σφαλιάρα σε παίκτη του Εθνικού, ενώ στα επεισόδια ενεπλάκη και ο Ντουτσαρίδης. Στον αγωνιστικό χώρο εισήλθαν και οι δυο πάγκοι, όπως και δυνάμεις της αστυνομίας. Τελικά ο διαιτητής Συμεωνίδης απέβαλε τον Ντουτσαρίδη με απευθείας κόκκινη, μη έχοντας όμως ξεκάθαρη εικόνα του τι συνέβη.

Στο δεύτερο μέρος, ο Εθνικός Γαζώρου προσπάθησε, εκμεταλλευόμενος και την αριθμητική υπεροχή, να πιέσει για ένα γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Όμως η Καβάλα αντέδρασε με αντεπιθέσεις και είχε μερικές καλές ευκαιρίες με τους Τάσιτς και Μπρατσιάνι. Το αριθμητικό πλεονέκτημα των «κυανόλευκων»  φαινόταν περισσότερο όσο κυλούσαν τα λεπτά, έτσι στο 80’ ο Κατσαβάκης μετά από φάση διαρκείας με σουτ μείωσε σε 2-1. Στα τελευταία λεπτά, ο Εθνικός κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο ΑΟΚ προσπαθούσε να απομακρύνει την μπάλα την περιοχή του.  Και στο 90+3’ ο Γαϊδαρτζής μετά από λάθη της άμυνας της Καβάλας, ισοφάρισε σε 2-2, δίνοντας τον βαθμό στον Εθνικό.

Καβάλα (Νίκος Παπαδόπουλος): Αποστολίδης, Κοτίτσας, Καλαγκάνης, Τάσιτς, Μαραγκός, Ντουτσαρίδης, Τριποτσέρης, Χλωρός (74′ λ.τ Γελαδάρης), Ντος Σάντος (59′ Μπρατσιάνι), Εντιαγέ (46′ Παγώνης), Πάτο.

Εθνικός Γαζώρου (Παναγιώτης Διλμπέρης): Βαλσαμάκης, Κοσμίδης, Νίρλας, Κουκόλης, Μερεσιώτης (34′ Γαϊδαρτζής), Κατσαβάκης, Διαμαντίδης, Γεωργιάδης, Β. Κωνσταντινίδης (55′ Χαριτίδης), Μουσικάκης (64′ Σ. Κωνσταντινίδης), Μαχαιρούδης.