Ο Φωκικός δεν ήρθε στις Σέρρες για … τουρισμό και έκλεψε πολύτιμο βαθμό από τον Εθνικό Γαζώρου

Εθνικός Γαζώρου-τερμΈναν σημαντικό βαθμό κατάφερε να αποσπάσει ο Φωκικός από τον Εθνικό Γαζώρου (Serres FC) με σκορ 1-1. Βαθμός που ισοδυναμεί με.. χρυσάφι για την ομάδα της Αμφισας αν αναλογιστεί κανείς ότι ουσιαστικά πρόκειται για ομάδα με στόχους ίδιους με την σερραϊκή ομάδα (παραμονή στην Football League). Ετσι ο Εθνικός Γαζώρου στα δυο πρώτα του παιχνίδια (είχε ένα ρεπό) απώλεσε τέσσερεις πολύτιμους βαθμούς στην έδρα του κάνοντας ένα άσχημο ξεκίνημα στην Football League σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές.

Η ομάδα της Άμφισσας είχε ένα δοκάρι στο 10′ με τον Κροάτη, Gacesa, δείχνοντας από νωρίς ότι δεν είχε έρθει στις Σέρρες για … τουρισμό. Από εκεί και πέρα το α΄ημίχρονο κύλησε χωρίς αξιόλογες φάσεις από τις δύο ομάδες αφού άλλωστε και ο βαρύς αγωνιστικός χώρος (από την δυνατή βροχή που έριχνε όλο το βράδυ στην πόλη των Σερρών) δεν βοηθούσε να παιχτεί ποιοτικό ποδόσφαιρο.

Στην επανάληψη του αγώνα σε τρία λεπτά διαμορφώθηκε το 1-1 με τους παίκτες του Εθνικού Γαζώρου να ανοίγουν το σκορ. Αρχικά στο 52′ ο Εθνικός Σερρών έφτασε στο γκολ με τον Κωνσταντινίδη, αλλά αυτό ακυρώθηκε με τον βοηθό να έχει υποδείξει πως η μπάλα είχε βγει πριν γίνει η πάσα στον σκόρερ.

Στη συνέχεια, αύξησαν την πίεσή τους και στο 64′ έφτασαν στο γκολ με τον Μαρίνου να νικά με δυνατό σουτ τον Τσεκρέζι. Η απάντηση από τον Φωκικό ήρθε άμεσα, αφού στο 67′ μετά από λάθος των Κραβαρίτη και Τσουβαλτσίδη, ο Γκάτσεσα βρήκε την ευκαιρία να διαμορφώσει το 1-1.

Στο 92′ ο Εθνικός έχασε την ευκαιρία να φύγει με τους βαθμούς της νίκης οταν διαιτητής καταλόγισε πέναλτι σε βάρος του Φωκικού, όταν μετά από σουτ του Μαρίνου η μπάλα βρήκε το χέρι του Μπουστάκη και ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα. Το πέναλτι ανέλαβε να το εκτελέσει Ο Μαρίνου αλλά ψύχραιμα ο Tsekrezi απέκρουσε και χάρισε τον πολυπόθητο βαθμό στην ομάδα της Άμφισσας.

Οι δυο ομάδες πήραν από έναν βαθμό κι έφτασαν στους 2 στο πρωτάθλημα, μετά από 3 αγωνιστικές.

Εθνικός Σερρών (Κατσαβάκης): Κραβαρίτης, Τσουβαλτσιδης, Νικολίτσας, Κουκόλης, Κωφοκώτσιος (56′ Πολύζος), Τσιλούλης (68′ Πλαβούκος), Μερεσιώτης, Χατζηδημητρίου, Ναστέφσκι, Μαρίνου, Κωνσταντινίδης (75′ Πάλλας)

Φωκικός (Μαραντάς): Τσεκρέζι, Μουστάκης, Καντούτσης, Παπαδόπουλος, Δημητρίου, Σαΐν (45′ Κορκοντζέλος), Σκαρίμπας, Γκάτσεσα, Καλλέρης (83′ Καρυπιάδης), Ρεβυθόπουλος, Χαριτίδης (68′ Ευαγγελιδάκης)

(σ.σ. Το όνομα της ομάδας επισήμως στην Football League είναι δηλωμένο ως Εθνικός Γαζώρου, επομένως μέχρι να αλλάξει αυτό ή να βγάλει επίσημη ανακοίνωση η ΠΑΕ εμείς είμαστε υποχρεωμένοι, να χρησιμοποιούμε αυτό προς αποφυγή μπερδέματος των φίλων της ομάδας. Τα άλλα ονόματα που θα δείτε στα ΜΜΕ είναι Εθνικός Σερρών και Serres FC)