Ο Πανσερραϊκός εκτροχιάστηκε από τον Ηρακλή!

Μιχάλης Γρηγορίου_Πανσερραϊκός_2012Στο πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς, που θα έκρινε σε μεγάλο βαθμό την υπόθεση ανόδου, ο Πανσερραϊκός γνώρισε την ήττα από τον Ηρακλή με 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα αδικεί την εμφάνιση των «λιονταριών», αφού έχασε κλασικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Αρχικά στο 15’, με τον Δαμιανό Τριανταφύλλου να κάνει το σουτ και τον τερματοφύλακα του Ηρακλή να διώχνει σε κόρνερ. Στη συνέχεια όταν εκτελέστηκε το κόρνερ ο Κόντος σούταρε αλλά οι παίχτες του Ηρακλή κατάφεραν να διώξουν πάνω στην γραμμή. Η επόμενη μεγάλη φάση ανήκε και πάλι στον Πανσερραϊκό όταν βγήκε στην αντεπίθεση με τον Τσούτση να δίνει στον Τοντόροφ αλλά τον Βούλγαρο να μην καταφέρνει να πλασάρει σωστά και  η μπάλα να καταλήγει άουτ.

Οταν χάνεις τέτοιες ευκαιρίες, ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου σε τιμωρεί, έτσι στο 36ο λεπτό του αγώνα στην πρώτη φάση που έκανε ο Γηραιός, με τον Τάι να εκτελεί απευθείας φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λουσινί γράφοντας το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός έχασε κάποιες ευκαιρίες να φέρει το ματς στα ίσα αλλά τα σουτ που επιχείρησαν οι παίχτες, πέρασαν μακριά από το τέρμα του Χουάντερσον.  Πολλές φορές ήταν και οι στιγμές που τα Λιοντάρια γλίτωσαν να δεχτούν και περισσότερα τέρματα μιας και ο πορτιέρο της ομάδας σε πολλές φάσεις βρισκόταν εκτός θέσης, αλλά οι άστοχες επιλογές των παιχτών του Ηρακλή διατήρησαν το 1-0.

Όλα αυτά μέχρι το 90′ όταν ο Πανσερραϊκός δέχτηκε το δεύτερο τέρμα από τον Κιρόφσκι και ουσιαστικά έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, ενώ ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες το ματς λόγω της αποβολής του Παντελιάδη στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη κάρτα…

Εχθρική η διαιτησία του Καμπαξή που φόρτωσε με κίτρινες κάρτες τους παίχτες του Πανσερραϊκού και με συνεχόμενα ανύπαρκτα φάουλ έδινε το δικαίωμα στους παίκτες του Ηρακλή να φέρνουν το παιχνίδι στην εστία των «λιονταριών».

Στο γήπεδο βροντερό παρών έδωσαν για ακόμα μια φορά και οι 500 και πλέον σαψάληδες που παρά την απαγόρευση οργανωμένης εκδρομής, βρέθηκαν στο πλευρό της ομάδας φωνάζοντας όλο το 90λεπτο παροτρύνοντας την  ομάδα μας από την Θύρα 1 του Καυταντζογλείου.

Μετά από αυτή την ήττα και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα η ομάδα μας έμεινε στους 59 βαθμούς, χάνοντας την διεκδίκηση της απευθείας ανόδου, διατηρεί όμως μαθηματικές ελπίδες για συμμετοχή στα play off.

Ηρακλής (Γιάννης Χατζηνικολάου): Χουάντερσον, Τάι (62′ Ισάακ), Βαγγελόπουλος, Ουκάρ, Γ. Παληγεώργος, Λόπεθ, Κιρόφσκι, Χ. Παληγεώργος, Νατσούρας, Γεωργίου, Σουλίδης.

Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Λουκινί, Παντελιάδης, Μπριλάκης, Παρασκευαΐδης, Τοντόροφ (46′ Ράνιτς), Κ. Τριανταφύλλου, Τσιμίκας, Δ. Τριανταφύλλου, Τσούτσης, Κόντος, Σίμιτς.