Ο Πανσερραϊκός επέστρεψε το… «δώρο» του Αγροτικού Αστέρα με ήττα στους Αμπελόκηπους 2-1

Δεν εκμεταλλευτηκαν τη νέα γκέλα του Αγροτικού Αστέρα

Στην γκέλα του Αγροτικού Αστέρα στην Δόξα Πετρούσας, ο Πανσερραϊκός επέτρεψε το … δώρο με ήττα στον Ηρακλή Αμπελοκήπων. Η ομάδα των Σερρών ηττήθηκε 2-1 απ’ τον Ηρακλή Αμπελοκήπων και η διαφορά του απ’ την κορυφή και τον Αγροτικό Αστέρα, αντί να μειωθεί στον 1 πόντο, αυξήθηκε εκ νέου στους 4.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε στο σκορ με 2-0 με γκολ του Σγούρι στο 41’ (οι «κόκκινοι» διαμαρτύρονται για χέρι) και του Παπαϊωάννου στο 60’, για να μειώσει στο 85’ ο Κράββαρης με πλασέ από κοντά και να διαμορφώσει το τελικό 2-1.
Στο 25′ έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί ο Πανσερραϊκός, όταν σε σέντρα του Ρούμπου, ο Ασλανίδης έκανε το σουτ απέκρουσε ο Ζιάκας και στην συνέχεια δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα ο Κωνσταντινίδης.
Στο 39′ κεφαλιά του Κωνσταντινίδη και εντυπωσιακή επέμβαση του Ζιάκα σε κόρνερ.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό σουτ του Γιαννόπουλου η μπάλα βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ.
Στην επανάληψη ο Πανσερραϊκός συνέχισε να πιέζει και στο 59’ ο Γεωργιάδης έβγαλε την σέντρα και ο Κωνσταντινίδης πάνω στη γραμμή δεν μπορεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και να ισοφαρίσει. Στην κόντρα επίθεση οι Αμπελόκηποι σκόραραν και έγραψαν το 2-0, τελειώνοντας το παιχνίδι.

Ηρακλής Αμπελοκήπων: Ζιάκας, Παπαϊωάννου, Γκιαούρης, Πομάκης, Σάκαλης, Νικολίτσας, Ξανθόπουλος, Καρατζάογλου, Αλεξόπουλος, Σγούρι (90+2′ Αθανασιάδης), Βοϊδαμενίδης

Πανσερραϊκός: Μπίμπης, Τριανταφύλλου, Τσαούσης, Μιλένκοβιτς, Κατσαβάκης, Ρούμπος, Σ. Τσιμίκας, Μπονέρης (56′ Κράββαρης), Γιαννόπουλος, Ασλανίδης (37′ Γεωργιάδης), Κωνσταντινίδης