Ο Πανσερραϊκός επιβεβαίωσε τον άγραφο νόμο του Ποδοσφαίρου και ισοφαρίστηκε στο 93’ από την Καρδίτσα (φωτορεπορτάζ)

Με ισοφάριση στο …93’ επιβεβαίωσε, ο Πανσερραϊκός τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου, πως όταν χάνεις τις ευκαιρίες για γκολ στο τέλος το δέχεσαι.

Το μεσημέρι της Κυριακής 7/1 στα πλαίσια της  10ης αγωνιστική της Football league ο Πανσερραϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας.

Ένας Πανσερραϊκός που θα μπορούσε από το πρώτο ημίχρονο να είχε «καθαρίσει» το παιχνίδι πετυχαίνοντας τρία ή και τέσσερα γκολ, έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους στο 93ο κι ενώ μέχρι τότε είχαν κάνει μόνο δύο σουτ, να ισοφαρίσουν σε 1-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παναγιώτη Πλαβούκου.

το χαμένο πέναλτι του Γκούρτσα

Κολλημένοι στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα

Ετσι οι κόκκινοι εξακολουθούν να «φλερτάρουν» με τη ζώνη υποβιβασμού καθώς έχουν 11 βαθμούς ενώ οι «κιτρινόμαυρους» ανέβηκαν ένα σκαλοπάτι παραπάνω στους 14.

Ο Πόζογλου άνοιξε το σκορ στο 9′, ενώ πέρα από τις χαμένες ευκαιρίες στο α’ ημίχρονο, οι «κόκκινοι» έχασαν και πέναλτι με τον Γκούρτσα στο 59′. Το τελικό 1-1 έγραψε ο Πλαβούκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 93′.

Οι χαμένες ευκαιρίες

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Πανσερραίκός κι απείλησε στο 2ο λεπτό με τον Δούμτσιο να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά τη μπάλα να κοντράρει στον Καρρίκι και τον Γκέκα να αποκρούει.

Στο 9’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκούρτσα να βρίσκει τον Πόζογλου που από κοντά έκανε το 1-0. Η Καρδίτσα επιχείρησε να απαντήσει στο επόμενο λεπτό, αλλά το γυριστό του Σουντουρά μπλόκαρε ο Ριστιτς.

Στο 32’ το σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου πέρασε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό η προσπάθεια του Δούμτσιου κόντραρε σε σώματα αμυντικών της Αναγέννησης.

Η αποβολή του Αμανατίδη για τις διαμαρτυρίες στο 35′ ότι η μπάλα πέρασε την γραμμη του τέρματος

Αποβολή… Αμανατίδη

Η φάση του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 35ο όταν μετά από ωραίο συνδυασμό Δούμτσιου και Πόζογλου ο Γκούρτσας έπιασε την κεφαλιά, ο Γκέκας απέκρουσε πάνω στη γραμμή(;;;) της εστίας και στη συνέχεια της φάσης ο Γιώργος Ιωαννίδης σούταρε άουτ. Ο Περικλής Αμανατίδης διαμαρτυρήθηκε έντονα πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή (για κανονικό γκολ μίλησε στη συνέντευξη τύπου) και αποβλήθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

η φάση που προκάλεσε την αποβολή Αμανατίδη

Χαμένο… πέναλτι

Στο δεύτερο μέρος, ο Πανσερραίκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, στο 59ο , όταν μετά από σέντρα του Στέργιου Τσιμίκα η μπάλα βρήκε το χέρι του Μανώλη Ρουσάκη, ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι, ανέλαβε να το εκτελέσει ο Δημήτρης Γκούρτσας άλλα η μπάλα βρήκε το δεξί δοκάρι του Γκέκα.

Στο 83’ ο Γκούρτσας και πάλι έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκέκα σε τετ-α-τετ, έπειτα από ασίστ του Πόζογλου.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα μείνει το 1-0, ο Πλαβούκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1 στο 94′.

Φίλαθλοι της Καρδίτσας μαζί με φιλάθλους του Πανσερραϊκού. Δίνουν το παράδειγμα, πως δεν έχουν τιποτα να χωρίσουν, παρά τα 90 λεπτά του αγώνα των ομάδων τους και τιποτα άλλο.
Οι παίκτες της Αναγέννησης Καρδίτσας τίμησαν τους λίγους φιλάθλους που έκαναν 600 χλμ για να τους στηρίξουν και στο τέλος του αγώνα πήγαν και τους χειροκρότησαν. (σ.σ. να τα βλέπουν οι παίκτες του Πανσερραϊκού να… μαθαίνουν!!!)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσαμούρης, Τσελεπίδης, Ιωαννίδης, Στέβιτς, Παπουτσογιαννόπουλος, Ρούτσης (79ο  Σιάκκας), Πόζογλου (90ο Βοσκόπουλος), Δούμτσιος, Τσιμίκας, Γκούρτσας.

ΑΝ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Κωνσταντινόπουλος, Θεοδωράκης, Ρουσσάκης, Καρρίκι, Σταματάκης, Σουντουρά, Πλαβούκος, Χαντζάρας (70ο Κονέ), Μπιτέλης, Τζέκος (80ο  Παπαευθυμίου).

Διαιτητής: Πανυτσίδης (Κοζάνης) Βοηθοί: Δημόπουλος (Φλώρινας), Τσακίρης (Δράμας)