Ο Πανσερραϊκός ηττήθηκε στο ντέρμπι με τον Αγροτικό Αστέρα και η διαφορά αυξήθηκε στους 5 βαθμούς

Ελειπε η ψυχή και το πάθος από τον Πανσερραϊκό, σε αντίθεση με την κερκίδα που φλεγόταν από το πάθος για άνοδο

Ο Αγροτικός Αστέρας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Πανσερραϊκό, καθώς επικράτησε με 1-0 χάρη σε τέρμα του Κρυστάλλη στο 50’. Η ομάδα του Παναγιώτη Διλμπέρη με αυτό το τρίποντο αποκτάει μεγάλο προβάδισμα στη μάχη της ανόδου στην Football League αφού αποκτά προβάδισμα +5 βαθμούς από τους «κόκκινους». Πολύς ο κόσμος στο γήπεδο του Ευόσμου, στις κερκίδες βρίσκονται πάνω από 1500 φίλαθλοι, από τους οποίους 500 περίπου είναι οι φίλοι του Πανσερραϊκού. (5 λεωφορεία από το Che  Guevara Club και πολλοί φίλαθλοι από τις Σέρρες με Ι.Χ)
Το παιχνίδι  ξεκίνησε με τον Αγροτικό Αστέρα να έχει μια ανούσια υπεροχή, χωρίς ωστόσο να απειλήσει τα καρέ του Τοπαλίδη. Η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα την δημιούργησε ο Πανσερραϊκός όταν στο 17΄ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάντιτς από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ταταρίδη. Στο 28΄ ήταν η σειρά του Αστέρα να απειλήσει την εστία του Πανσερραϊκού όταν σε σουτ του Αλεξάντροβιτς, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Τοπαλίδη.
Στο 31΄ νέα ευκαιρία για τους «σταχυοφορους» όταν σε σέντρα του Αλεξάντροβιτς από τα δεξιά, ο Κρυστάλλης από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Το ημίχρονο έκλεισε με ακόμη μια χαμένη ευκαιρία για τον Αστέρα όταν σε λάθος απομάκρυνση των αμυντικών του Πανσερραϊκού, ο Αλεξάντροβιτς επιχείρησε το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή και η μπάλα πέρασε άουτ.
Τρία λεπτά μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Διλμπέρης κάνει την πρώτη αλλαγή για τον Αγροτικό. Ο Μπεκιάρης πέρασε στη θέση του Παπαδόπουλου. Δύο λεπτά αργότερα (50΄) ο Τριανταφυλλίδης επιχείρησε τη σέντρα από τα αριστερά, και ο Κρυστάλλης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τοπαλίδη. Το επόμενο δεκάλεπτο είναι η ώρα των αλλαγών για τις δύο ομάδες στο 54’ ο Γιαννόπουλος πέρασε στη θέση του Δαγκούλη, για τον Πανσερραϊκό, στο 58’ ήταν η σειρά του Αστέρα με τον Βελλίνη να περνά στη θέση του Αλεξάντροβιτς, για να ακολουθήσει τρία λεπτά αργότερα (61’) η δεύτερη αλλαγή για τον Πανσερραϊκό όταν ο Ασλανίδης πήρε τη θέση του Κράββαρη και στο 65’ ο Παντζιαράς έκανε την τελευταία του κίνηση στις αλλαγές βάζοντας τον Μπονέρη στη θέση του Γκάγκα.
Ο Πανσερραϊκός άρχισε να ανεβάζει στροφές στο 67΄ και στο 71 σουτ του Κωνσταντινίδη  το πρώτο πέρασε άουτ, ενώ στο δεύτερο η μπάλα κοντράρει σε πόδια των αμυντικών του Αγροτικού και καταλήγει στα χέρια του Ταταρίδη. Στο 73΄ γίνεται η τελευταία αλλαγή για τους «σταχυοφόρους», όταν ο Κοσμίδης πέρασε στη θέση του Τριανταφυλλίδη.
Στο 75΄ σε εκτέλεση φάουλ του Γιαννόπουλου από τα αριστερά, ο Κωνσταντινίδης έπιασε τη κεφαλιά και ο Ταταρίδης μπλόκαρε.
Στο 88΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Πανσερραϊκός για να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Μπονέρης επιχείρησε την σέντρα από τα δεξιά, ο Κατσαβάκης έπιασε την κεφαλιά, ο Ταταρίδης απομάκρυνε ενστικτωδώς και στην επαναφορά ο Κωνσταντινίδης με προβολή δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 90΄ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιλένκοβιτς, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του πορτιέρο του Αγροτικού.
ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Π.ΔΙΛΜΠΕΡΗΣ): Ταταρίδης, Καραντασιάδης, Τριανταφυλλίδης(73΄ Κοσμίδης), Γεωργιάδης, Καπίας, Σαμουηλίδης, Χατζηλιάδης, Παπαδόπουλος(47΄ Μπεκιάρης), Κρυστάλλης, Αλεξάντροβιτς(59΄ Βελλίνης), Λαζαρίδης

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Α.ΠΑΝΤΖΙΑΡΑΣ): Τοπαλίδης, Τριανταφύλλου, Γαλακτερός, Κατσαβάκης, Γκάγκας(65΄Μπονέρης), Μιλένκοβιτς, Δαγκούλης(55΄ Γιαννόπουλος), Τσιμίκας, Κωνσταντινίδης, Τάντιτς, Κράββαρης(60΄Ασλανίδης)