Οι ελπίδες του Πανσερραϊκού έμειναν ζωντανές στο … 93’!

SimitsΜε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σίμιτς στο 93’ της αναμέτρησης με τον Ηρακλή Ψαχνών, ο Πανσερραϊκός επικράτησε 1-0 της ομάδας της Εύβοιας και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για άνοδο (μεσω των play off) στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Μετά από τέσσερις αγωνιστικές, συν το ρεπό του που μεσολάβησε, τα «λιοντάρια» πήραν επιτέλους ένα τρίποντο που τους επιτρέπει να κοιτούν ψηλότερα στη βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά είχαν την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως, δεν μπορούσαν να φτιάξουν καθαρή ευκαιρία στα καρέ του Τόλιου. Από την πλευρά του ο Ηρακλής Ψαχνών είχε περιοριστεί σε ανασταλτικό ρόλο και κατάφερνε να διατηρεί το «μηδέν» στην άμυνα, θέλοντας τουλάχιστον να αποφύγει την ήττα στις Σέρρες. Ο Πανσερραϊκός είχε κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο μέρος με τον Κόντο να είναι εκφραστής των τελικών προσπαθειών του, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πανσερραϊκός συνέχιζε να πιέζει, είχε κάποια καλά σουτ από Μπριλάκη και Στεφανίδη ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο όλη η δράση μεταφέρθηκε στα καρέ του Ηρακλή Ψαχνών, ο οποίος «κλείστηκε» και… το πλήρωσε.  Όλα αυτά μέχρι το 92′, λεπτό στο οποίο ο Στεφανίδης έδωσε τη μπάλα στον επερχόμενο Σερέκα, και ο διαιτητής Κυριαζίδης υπέδειξε πέναλτυ στο μαρκάρισμα του Σικαλιά πάνω στο νεαρό επιθετικό της ομάδας. Οι φιλοξενούμενοι διαφώνησαν έντονα με την απόφαση του διαιτητή από τον Έβρο. Ο Αλεξάντερ Σίμιτς ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτυ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα μας νικώντας τον Τόλιο, ο οποίος αν και έπεσε σωστά στη γωνία δεν μπόρεσε να σώσει την εστία του.

Με τη νίκη του αυτή ο Πανσερραϊκός έφτασε τους 53 βαθμούς και απέχει μόλις έναν από την οκτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα play off της ανόδου, την ώρα που ο Ηρακλής Ψαχνών υποχώρησε κι άλλο στη βαθμολογία αφού έχει μείνει στους 47 βαθμούς και την ενδέκατη θέση του πίνακα… Πλέον η ομάδα μας έχει ως στόχο το διπλό απέναντι στον Απόλλωνα Αθηνών την Τετάρτη.

Η κερκίδα του Che Guevara Club δε σταμάτησε λεπτό να ενισχύει την ομάδα και τελικά η δικαίωση ήρθε στο τέλος, με το ξέφρενο πανηγύρι που στήθηκε μετά το γκολ του Πανσερραϊκού. Στο γήπεδο βρέθηκε και ο γιος του Πέτρου Θεοδωρίδη, Λάζαρος.

Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Τοντόροφ, Παντελιάδης (75′Τσαούσης), Μπριλάκης, Παρασκευαϊδης, Κ. Τριανταφύλλου, Σιάκκας (66′ Τσιμίκας), Γιαννόπουλος (58′ Σερέκας), Κόντος, Σίμιτς, Στεφανίδης.

Ηρακλής Ψαχνών (Νίκος Παντέλης): Τόλιος, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Λαμπρόπουλος, Ρούτσης (65′ Βανγκέλι), Μπακομήτρος, Μήτσης, Χαϊκάλης (87′ Ντελέκος), Γέσιτς, Α. Σικαλιάς, Σέγκος (56′ Πούλγκα).