Οι Ικαροι αποδείχθηκαν πιο μαχητές από τους… Μαχητές!!! (φωτορεπορταζ)

Ίκαροι Σερρών – Μαχητές/Δόξα Πεύκων 71-65

Το απόγευμα της Κυριακής 25/2 στο Κλειστό της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων, οι Ικαροι αποδείχθηκαν πιο… μαχητές από τους Μαχητές και πήραν έστω και με άγχος το παιχνίδι με 71-65 και το ροζ φύλλο αγώνα.

Όντας καλοί επιθετικά, αλλά με πολλά λάθη στην άμυνα, οι «κυανοκίτρινοι» κράτησαν μέσα στο ματς σε όλη την διάρκεια τους Μαχητές, το έκαναν ντέρμπι, αλλά στο φινάλε και με την παρότρυνση του κόσμου που δεν σταμάτησε να τους χειροκροτά και να τους ενθαρρύνει, έχοντας γεμίσει για ακόμη μία φορά τις κερκίδες, κατάφεραν και πέτυχαν τον στόχο τους κάνοντας ακόμη ένα βήμα προς το όνειρο της ανόδου.

Νίκη της Καβάλας στο Μεσολόγγι

Η νικη αυτή αποδείχθηκε πολυτιμότερη καθώς η Καβάλα πήρε τη νίκη μέσα στο Μεσολόγγι κόντρα στο Χαρίλαο Τρικούπη και τον έριξε στην Τρίτη θέση, με τους Ικάρους να ξαναμπαίνουν στην προνομιούχο δυάδα ανόδου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Οι Ίκαροι ξεκίνησαν το ματς εντυπωσιακά με ένα κάρφωμα του Γκάτζια στα πρώτα δευτερόλεπτα, ξεσήκωσαν τον κόσμο, πήραν ψυχολογία και όντας συγκεντρωμένοι και καλοί επιθετικά, με τον Κακιούζη να είναι κλασσικά η αξιόπιστη λύση στο σκοράρισμα, έκαναν ένα σερί 7-0 και πήραν το πρώτο προβάδισμα.

Ικαροι-Μαχητές

Βέβαια οι Μαχητές έχοντας μία γενικότερη ψυχολογία πάντα εναντίον των Ικάρων, που απορρέει από κάποιες συνεχόμενες νίκες, έβγαλαν πάθος σε πάγκο και παρκέ και ακολουθούσαν στο σκορ από κοντά σχετικά, μέχρι ένα σημείο που ολιγώρησαν και δέχθηκαν δύο συνεχόμενα τρίποντα με το σκορ να πηγαίνει στο 17-9 και εν τέλει το δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-16 και τους Σερραίους να κάνουν αρκετά καλή εμφάνιση.

Τετράλεπτο… «μπλακ άουτ»

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε νευρικά για τις δύο ομάδες, καθώς επί 4 λεπτά αδυνατούσαν να βρούνε σκορ με εξαίρεση ένα δίποντο των Ικάρων που είχε διαμορφώσει το 24-16 και αυτό έγινε κυρίως λόγω των κακών επιθέσεων και από τις δύο πλευρές.

Χρειαζόταν όμως όπως φάνηκε ένα τρίποντο από τους Μαχητές για να μειώσουν σε 24-19 και να “ξυπνήσουν” τους παίκτες του Ποργιόπουλου που από εκείνο το σημείο και έπειτα ξεκόλλησαν και με πρωτεργάτη τον Γκάτζια έκαναν ένα επιμέρους σκορ 14-6 και ξέφυγαν με 38-25 παίρνοντας μία καλή διαφορά.

Μαχητές επι τη… αποδείξει

Βέβαια οι φιλοξενούμενοι όντας… μαχητές όνομα και πράγμα αντέδρασαν στο τελευταίο δίλεπτο εκμεταλλευόμενοι μία νευρικότητα των Ικάρων και κάποιες κακές επιλογές στην άμυνα και ξαναμπήκαν στο ματς μειώνοντας σε 40-34 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου και μένοντας ζωντανοί στην μάχη.

Στα ίσα το παιχνίδι

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε πιο δυνατά, θέλοντας να βάλει δύσκολα στους Ικάρους και μέσα σε δύο λεπτά με πρωταγωνιστή τον Στόλη ισοφάρισε σε 44-44, με τους τους Ικάρους να δείχνουν έλλειψη συγκέντρωσης και να είναι κακοί στο ένας εναντίον ενός στην άμυνα, καθώς ναι μεν επιθετικά ήταν καλοί, αλλά όση διαφορά και να έπαιρναν καλυπτόταν γρήγορα από τους Μαχητές.

Οι “κυανοκίτρινοι” προηγήθηκαν με 49-44 με καλάθια των Κακιούζη και Γκάτζια και με 53-48, αλλά η Δόξα με τους Χατζημιχαηλίδη και Στόλη ισοφάρισε και πάλι το ματς σε 53-53 και το δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 56-54, με τον Ποργιόπουλο να ανακατεύει την τράπουλα έχοντας πολλά παράπονα από τους παίκτες του, ρίχνοντας από τον πάγκο στην μάχη τους Θολιώτη, Σιδερίδη, Γκούτζια, κάνοντας ένα μίνι ροτέϊσον, αλλά κανέναν δεν είχε σταθερή απόδοση για να κρατηθεί στο παρκέ.

Δεκάλεπτο εναλλαγών

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους Μαχητές να παίρνουν προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα με 59-61, ωστόσο εκεί οι Ίκαροι επέδειξαν ολύμπια ψυχραιμία, αν και στο τελευταίο πεντάλεπτο έπαιξαν χωρίς τον Κακιούζη που είχε ένα μικροπρόβλημα τραυματισμού, αλλά έχοντας τον Γρίψιο… κυρίαρχο των αιθέρων αμυντικά, να μοιράζει πέντε τάπες.

Με δύο βολές και ένα δίποντο του Γκάτζια λοιπόν, αλλά και ένα τρίποντο από τον Θολιώτη γύρισαν αμέσως το ματς με 66-61, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ισοφάρισαν σε 65-65 και όλα κρίθηκαν στα τελευταία 55”.

Ένα κλέψιμο του Φώτογλου έφερε ένα καλάθι και φάουλ και μάλιστα αντιαθλητικό και ακόμη δυο βολές του Γκάτζια στο φινάλε, μετά από άστοχο τρίποντο της Δόξας έφεραν το τελικό 71-65 και το ροζ φύλλο αγώνα.

Γίναμε… ΝΒΑ!

Από τις καινοτομίες που εισήγαγε στην οργάνωση διεξαγωγής του αγώνα, η διοίκηση των Ικάρων, ήταν η προσφώνηση  μέσω των μεγαφώνων του γηπέδου, των ονομάτων των

παικτών της ομάδας πριν την έναρξη του αγώνα, από τον γνωστό Κώστα Μπούμπα. Ενώ δεν έλειπε και ο σχολιασμός των φάσεων οι επιδοκιμασίες από τον ευφάνταστο και εκφραστικό εκφωνητή, κατά τη διάρκεια του αγώνα, μεταφέροντας στο γήπεδο ένα κλίμα «αλά NBA».