Οι Ικαροι για μια ακόμη φορά έκαναν τα εύκολα … δύσκολα

Συμεωνίδης Φιλιππος_μπασκετ_ΙκαροιΑλλά τελικά με πρώτο βιολί τον Φίλιππο Συμεωνίδη οι Ίκαροι κατάφεραν να πάρουν την νίκη, στο κλειστό των Αγίων Αναργύρων (το Σάββατο 23/2 το απόγευμα) κόντρα στον Αρκαδικό, με σκορ 65-60. Για ακόμη μια φορά οι παίκτες εμφανίστηκαν με μεταπτώσεις στις αγωνιστικές επιδόσεις στο παρκέ. Ετσι εκεί που νόμιζες ότι είχαν «καθαρίσει» το παιχνίδι, «φρόντιζαν» να ξαναβάζουν τους αντιπάλους στον αγώνα. Οι «κυανοκίτρινοι» έφτασαν έτσι τις 8 εντος έδρας νίκες και τους 28 βαθμούς, 3 από την κορυφή όπου βρίσκονται, ο Φιλαθλητικός και τη Νέα Κηφισιά.

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν από το πρώτο δεκάλεπτο να επιβάλλουν το ρυθμό τους στο παρκέ και το πέτυχαν σε σημαντικό βαθμό εξασφαλίζοντας διαφορά 7 πόντων (18-11).

Ο Συμεωνίδης, έπαιξε ωραία τα πικ& ρολ με Τότσιο και Καπινιάρη, ενώ δεν χαρίστηκε στους άπειρους σέντερ του Αρκαδικού, Πάνου και Σιγκούνα. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πάνω από 7 λάθη σε επιθέσεις, που σχεδόν όλες μετουσιώθηκαν σε εύκολα καλάθια από τους Ικάρους για να έρθει το 18-11 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στην επόμενη περίοδο η απόδοση των «κυανοκίτρινων» σημείωσε αδικαιολόγητα κατακόρυφη πτώση, με αποτέλεσμα ο Αρκαδικός να προσπεράσει στο σκορ (23-24, 4:28) και το δεκάλεπτο έκλεισε με 30-31.

Στο γ’ δεκάλεπτο, οι Ίκαροι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη, έτσι τα περιφερειακά σουτ του Αρκαδικού δεν έβρισκαν στόχο και σε συνδυασμό με την ευστοχία των «κυανοκίτρινων» με το δίδυμο Μιλίσεβιτς – Συμεωνίδη να συνεργάζεται κάτω από το καλάθια άλλα και τον Τότσιο να παίρνει «πάνω» του τα κρίσιμα σουτ, η ομάδα ξέφυγε στο σκορ κάνοντας ένα 19-11.

Στο δ’ δεκάλεπτο το ματς φαινομενικά έδειχνε να τελειώνει για τους «κυανοκίτρινους» όταν ο Νικολούδης πέτυχε το 58-48 (4:10). Οι παίκτες της σερραϊκής ομάδας υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και οι φιλοξενούμενοι άδραξαν την ευκαιρία που τους παρουσιάσθηκε μειώνοντας στον πόντο με καλάθι του Τσιότρα (61-60, 1:17).  Μοιραίος για τον Αρκαδικό ο Τσότρας που στην τελευταία επίθεση της ομάδας του, με -3, σούταρε άστοχα από την γραμμή των 6.75μ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Νικολούδης με βολές «σφράγισε» τη νίκη των Ικάρων γράφοντας το τελικό 65-60.

Διαιτητές: Πανταζής – Νικολούλης – Θωμόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 30-31 (ημ.), 49-42, 65-60

Ίκαροι (Καμαράκης): Καπινιάρης 10, Τότσιος 14, Μιλίσεβιτς 11, Συμεωνίδης 17, Νικολούδης 8 (1), Βοϊβατόπουλος 5 (1), Κουκάς, Γεωργιανός, Ιωσηφίδης.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Τζούρτζεβιτς 3, Τσιότρας 14, Πίνης 2, Τσουμπρίλο 15 (3), Γκιζόγιαννης 11, Γκόβας 6, Σιγκούνας 7, Πάνου 2, Μπουρής.