Οι Ικαροι με το «καλημέρα» … είπαν αντίο στο Κύπελλο Ελλάδας μπάσκετ

Ικαροι Σερρών 2013-2014

Ήττα – αποκλεισμό (64-79) γνώρισαν το Σάββατο (14/9) οι Ίκαροι από το Ψυχικό στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων, στα πλαίσια της 1ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ και στον πρώτο επίσημο αγώνα της ομάδας.

Το παιχνίδι έληξε ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο, αφού οι Αθηναίοι εμφανίστηκαν πιο έτοιμοι στο παρκέ, μάρκαραν ασφυχτικά τον Συμεωνίδη, υποχρεώνοντας τους Ικάρους να επιχειρούν άστοχα σουτ από την περιφέρεια, ενώ ταυτόχρονα οι γκαρντ των κιτρίνων φορτώθηκαν από νωρίς με φάουλ (Γεωργιανός 4, Μποχωρίδης 3, Δήμας 3). Ετσι το ημίχρονο έκλεισε με 19-41.

Στην Τρίτη περίοδο οι Ικαροι βελτιώθηκαν αμυντικά και μείωσαν σε 45-56.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον κόσμο να προσπαθεί να εμψυχώσει τους παίκτες, οι οποίοι ανταποκρίθηκαν μειώνοντας σε 53-60. Οι παίκτες του Ψυχικού αποδείχθηκαν όμως έμπειροι στην διαχείριση του σκορ και τελικά επικράτησαν 64-79 περνώντας στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Διαιτητές: Πουρσανίδης – Πανταζής – Τζήμα
Τα δεκάλεπτα: 10-21, 19-41 (ημ.), 45-56, 64-79
Ίκαροι (Οικονόμου): Μποχωρίδης 13 (3), Δήμας 5, Κουτίνας 17 (3), Συμεωνίδης 10, Σιώπης 8, Ναούμης 9 (3), Κίντερ 2, Γρίψιος, Χορτομάρης, Γεωργιανός.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Αχής Κ. 8 (2), Μοσχοβίτης 11 (1), Καπινιάρης 9 (1), Παπανικολάου 15 (1), Πέττας 20 (2), Κολώκας 12, Πέτρουλας 3, Αχής Π. 1, Σκουλούδης, Παππάς.

Τα αποτελέσματα της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ερμής Λαγκαδά – Αγία Παρασκευή 74-76, Ίκαροι Σερρών – Ψυχικό 64-79, Φιλαθλητικός – Παγκράτι 79-70, Αρκαδικός – Φίλιππος Βέροιας 76-75, Λαύριο – Καβάλα 64-63, Ηρακλής – ΟΦΗ 60-61, Κόροιβος Αμαλιάδας – ΑΕΚ 86-80,