Όταν «σίγησαν» τα «πιστόλια», «μίλησε» ο Φώτογλου και έδωσε στους Ικάρους τη νίκη κόντρα στον Αστέρα Καβάλας

Δυσκολεύτηκαν παραπάνω από όσο περίμεναν οι Ικαροι να κερδίσουν το απόγευμα της Κυριακής (2/4) στα Ποταμούδια τον Αστέρα Καβάλας, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής στο μπάσκετ.

Ο Ποργιόπουλος όμως απέδειξε, για ακόμη μια φορά, ότι στην ομάδα έχει πολλά κρυφά ατού, όταν τα φανερά «μπλοκάρουν». Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Φώτογλου να βγάλει την ομάδα από τη δύσκολη θέση, που ήρθε στο 3ο δεκάλεπτο (όταν τα κλασικά ατου Γρίψιος, Γεωργιανός και Τράκας «σίγησαν») και να την οδηγήσει στη νίκη. (σ.σ. Σε προηγούμενους αγώνες τον ρόλο «Φώτογλου» είχαν π.χ., οι: Γκουτζιας, Παρχαρίδης).

Διαμαρτυρίες για… αυστηρότητα των διαιτητών από τους Καβαλιώτες

Οι Καβαλιώτες από την άλλη διαμαρτύρονται για τη διαιτησία, σε τρεις περιπτώσεις που όμως και οι ίδιοι παραδέχονται ότι οι φάσεις έγιναν, απλά καταλογίζουν στους διαιτητές… αυστηρότητα!

• α. Αποβολή του προπονητή του Αστέρα επειδή το δίπλωμα που έχει είναι για… τοπικές κατηγορίες!!!,
  • β. Αποβολή στο 14’45’’ του πλέϊμέηκερ Παπαζώτου με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ (διαμαρτυρόμενοι ότι έκανε μόνο… δυο φάουλ!!!)
  • γ.   15’’ πριν τη λήξη του αγώνα, με το σκορ στο 70-74, χρεώνουν με αντιαθλητικό φάουλ τον Φρανς Μυζίου και στέλνουν τον Παντελή Γεωργιανό στις βολές, δίνοντας μετά την μπάλα στους Ικάρους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι Ικαροι ξεκίνησαν δυναμικά, το 1ο δεκάλεπτο με τον Γεωργιανό να σημειώνει 12 πόντους και τον Τράκα 8, προηγήθηκαν 19-25, το οποίο έληξε με τους Καβαλιώτες να είναι εκνευρισμένοι, λόγω της απομάκρυνσης του Μαγιάννη από τον πάγκο.

Ο Αστέρας με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου πλησίασε στο καλάθι 27-29 (12’50) αλλά με ένα 6-0 οι Ικαροι ξεφεύγουν 27-35 στο 14’30. Ο πλέη μέϊκερ του Αστέρα υποπίπτει σε δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ και αποβάλλεται με ντισκαλιφιέ από τους διαιτητές δίνοντας την δυνατότητα στους Ικάρους να πάνε τη διαφορά στο +13 (27-40).  Τελικά το ημίχρονο έληξε με 32-41.

Η «ώρα» του Φώτογλου

Στο 3ο δεκάλεπτο οι τρεις βασικοί σκόρερ των Ικάρων «σίγησαν» (Τράκας, Γρίψιος και Γεωργιανός είχαν συνολικά 31 πόντους στο ημίχρονο και στο 3ο δεκάλεπτο έμειναν στους… 5),  δίνοντας τη δυνατότητα στους παίκτες του Αστέρα να πλησιάσουν στους 3 πόντους (40-43). Τότε ήρθε η «ώρα» του Φώτογλου να δώσει λύσεις στην επίθεση. Δίνοντας στην ομάδα «αέρα» 9 πόντων (43-52) στο 25’40, αλλά ο Αστέρας κατόρθωσε και γύρισε το παιχνίδι σε 54-53 στο 28’52 για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο με τους Ικάρους να παίρνουν πάλι «κεφάλι» στο σκορ (54-55).

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Ίκαροι πήραν διαφορά 9 πόντων στο 37’25 (63-72), όμως οι Καβαλιώτες μείωσαν 70-74 στο 39’40. Στην επίθεση των Ικάρων, καταλογίζεται αντιαθλητικό φάουλ στον Μυζίου, ο Τράκας ευστοχεί στις 2 βολές, ο Γεωργιανός βάζει άλλες δύο στο φάουλ που του έγινε μετά την επαναφορά και οι Ικαροι πήραν το «ροζ φύλλο αγώνα».

Αστέρας Καβάλας – Ίκαροι Σερρών 70-78

Δεκάλεπτα: 19-25, 32-41, 54-55, 70-78

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος 5 (1), Μαραβέγιας 2, Μπόζης 1, Μαρκόπουλος 8 (1), Γ. Σουλίδης, Αθανασιάδης 17 (1), Αργυρίου, Χαριζάνης 9 (1), Μυζίου 10 (1), Ζαρωτιάδης 18 (2).

Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Π. Γρίψιος 10, Γεωργιανός 20 (2), Τράκας 19 (1), Γκουτζιάς 4, Σταματόπουλος, Παρχαρίδης 4, Θολιώτης 9 (1), Φώτογλου 12 (2).

Διαγωνισμός … τριπόντων (29) στο γήπεδο του Νέου Σκοπού

Ορφέας Νέου Σκοπού – Χαλκηδόνα 77-86

Οι 43 πόντοι του Πεχλιβάνη με… 11!!! τρίποντα δεν στάθηκαν αρκετοί για να μπορέσει ο Ορφέας να χτυπήσει το παιχνίδι με τη Χαλκηδόνα στο κλειστό του Νέου Σκοπού καθώς οι υπόλοιποι παίκτες του Κοκολιού δεν μπόρεσαν να βρουν τον ρυθμό του αρχηγού.

Η σερραϊκή ομάδα ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ και δεν απείλησε ουτε μια στιγμή την ομάδα της Χαλκηδόνας που πήρε το “ροζ” φύλλο αγώνα, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Μαραπίδη με 20 πόντους (τους 18 με 6 τρίποντα)

Δεκάλεπτα: 12-24, 33-45 (ημ.), 55-68, 77-86

Ορφέας Νέου Σκοπού  (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 43 (11), Δρουμαλιάς 2, Αξιαρλής 1, Τσανάκας 6 (2), Σύρπας 5 (1), Χατζηανδρέου 10, Ιωσηφίδης 4, Χατζής 4, Χαβαλές 2, Κουτσιαντζής, Καντζουρίδης, Καρακάσης.

Χαλκηδόνα (Οκλαλιώτης): Τουλούμης 17 (5), Μαρκίδης 3, Μαραπίδης 20 (6), Λαΐδης 5 (1), Μπατάκος 10, Σεφερίδης 5, Μακαλέκας 8 (2), Κοτζαγιάννης 8, Χαρτόπουλος 10 (1), Σιδηρόπουλος, Παπαδόπουλος.