Το «πάλεψαν» οι Ίκαροι, αλλά στο τέλος ηττήθηκαν από το Παγκράτι 81-70

Οικονόμου-Ικαροι-τάιμ-άουτΠροσπάθησαν οι Ικαροι να χτυπήσουν το παιχνίδι με το Παγκράτι, το απόγευμα του Σαββάτου (5/4) στο Μετς, και το κατόρθωσαν μέχρι την 3η περίοδο, στην 4η όμως έπαθαν «μπλάκ άουτ» καθώς πέτυχαν 11 πόντους, ενώ δέχθηκαν 25 και έχασαν το “ροζ φύλλο αγώνα”.

Ως προς τον στόχο της παραμονής, δεν άλλαξε τίποτα μια και ο Φιλαθλητικός έχασε κι αυτός κι εξακολουθεί να βρίσκεται μόλις μια νίκη διαφορά από τους «κυανοκίτρινους», που θα πρέπει στα τέσσερα παιχνίδια που απομένουν να κάνουν μια νίκη παραπάνω, από τους αντιπάλους τους για  να σωθούν.

Στο παιχνίδι με το Παγκράτι, οι Ίκαροι μπήκαν στο παρκέ του Μετς με δύναμη και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με ντράιβ και κερδισμένο φάουλ του Δήμα και να φτάσουν στο 0-7, με την ομάδα του Παγκρατίου στη συνέχεια να συνέρχεται από τον αιφνιδιασμό, να ισορροπεί το παιχνίδι και να μειώνει σε 13-14 στο 7′, στη συνέχεια να προσπερνά με 20-16 στο 9′ και να κλείνει την πρώτη περίοδο με 25-19 (+6).

Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου έχοντας ως αιχμές τους Συμεωνίδη και Μποχωρίδη κατάφερε να ισοφαρίσει σε 27-27 στο 14′, όμως το Παγκράτι βρήκε τρόπο να ξαναπάρει «κεφάλι» με 34-29 στο 16′ χάρη σε συνεχόμενες εύστοχες ενέργειες του Κουτρούλια. Ωστόσο, οι Ίκαροι με συνεχόμενα τρίποντα από Μποχωρίδη και Σταμπουλή κατάφεραν να επανέλθουν και να μειώσουν σε 45-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι Ίκαροι προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο στον ρυθμό με την άμυνα ζώνης να κυριαρχήσουν στο παρκέ περιορίζοντας τους Αθηναίους στους 11 πόντους και να τους προσπεράσουν στο σκορ με 55-60 χάρη σε τρίποντο του Σταμπουλή, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 56-60.

Στην4η περίοδο το Παγκράτι παίζοντας πολύ καλή άμυνα, με τον Μπουραζάνη να περιορίζει τον Μποχωρίδη (πέτυχε μόλις ένα δίποντο και 2 βολές), κατάφερε να ξαναπάρει προβάδισμα στο σκορ με 61-60 χάρη σε ντράιβ του Βασιλόπουλου και κερδισμένο φάουλ, ενώ με hook του Ράπτη και νέο κερδισμένο φάουλ αύξησε τη διαφορά στο +4 (66-62). Ο Βασιλόπουλος με τρίποντο έκανε το 69-64, για να έρθει ο Πετρόπουλος με τρίποντο στο 1:47 πριν το τέλος, να εξανεμίσει τις όποιες ελπίδες των Ικάρων να ξαναμπούνε στο παιχνίδι και να σφραγίσει τη νίκη του Παγκρατίου (76-68), με την διαφορά να ανεβαίνει και στο +13 (81-68), λίγο πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 81-71
Διαιτητές: Βαρδάλος – Αναστόπουλος – Μάλαμας
Τα δεκάλεπτα: 25-19, 45-44, 56-60, 81-71
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος, Βασιλόπουλος 18 (4 τριπ., 8 ασ.), Ψαρόπουλος 12, Ράπτης 11, Κουτρούλιας 21 (10/16 διπ., 7 ριμπ.), Αγγελόπουλος, Μιχάλογλου 9 (1 τριπ., 9 ριμπ.), Πετρόπουλος 10 (3/4 τριπ.), Μπουραζάνης.
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Οικονόμου): Μποχωρίδης 20 (5/6 διπ., 2/5 τριπ., 5 ασ.), Σταμπουλής 14 (3), Δήμας 4, Γεωργιανός 5, Κουτίνας 3, Συμεωνίδης 18 (11 ριμπ., 6 ασ.), Σιώπης 2, Ναούμης 4, Χορτομάρης

Τα άλλα παιχνίδια

Η «Ένωση» παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης παρά την εντός έδρας ήττα της από τον Κόροιβο Αμαλιάδας, ενώ εντυπωσιακό «διπλό» είχαμε και από το Ψυχικό, 89-64 τονΗρακλή στο Ιβανώφειο. Εκτός των τειχών του πανηγύρισε και ο Ερμής Λαγκαδά, 94-87 τηνΑγία Παρασκευή στο κλειστό του Κοντόπευκου. Ανετο απόγευμα πέρασε απέναντι στο Φιλαθλητικό ο Φίλιππος Βέροιας, που επιβλήθηκε με 86-65, και ο ΟΦΗ εκμεταλλεύτηκε τη δυναμική του ΒΑΚ για να κάμψει με 74-63 την αντίσταση του Λαυρίου