Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα: Χρυσοί Ποργιοπούλου, Γεννίκης,Μπουτσιούκης ασημένια Σταμάτη, χάλκινος Ζιώγας

Ο Βασίλης Μπουτσιούκης (ΓΕΛ Νιγρίτας) στο Δέκαθλο κατέκτησε την 1η θέση μετά και τα υπόλοιπα 5 αγωνίσματα που ολοκληρώθηκαν την Πέμπτη 19/4.

Το Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Λυκείων ξεκίνησε στο Σχηματάρι την Τετάρτη 18/4 και ολοκληρώθηκε την Πέμπτη (19/4) με τη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών από την Ελλάδα και την Κύπρο.

Οι 18 σερραίοι μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν στους αγώνες κατέκτησαν τρία (3) χρυσά μετάλλια με Μαρίνα Ποργιοπούλου στα 2000μ φυσικά εμπόδια (Πανελλήνιο Ρεκόρ Σχολικών αγώνων και 3η καλύτερη επίδοση στις Κορασίδες), (Αριστοτέλειο) και Κώστα Γεννίκη δισκοβολία (3ο ΓΕΛ Σερρών), και Βασίλη Μπουτσιούκη στο Δέκαθλο (ΓΕΛ Νιγρίτας), Ενα (1) ασημένιο μετάλλιο Θεοδώρα Σταμάτη  (4ο ΓΕΛ Σερρών) και Ενα (1) χάλκινο με τον Θεόδωρο Ζιώγα(ΓΕΛ Νιγρίτας).

Χρυσό μετάλλιο για την Μαρίνα Ποργιοπούλου στα 2.000μ με φυσικά εμπόδια με ρεκόρ Σχολικών Αγώνων, και 3η καλύτερη επίδοση στις Κορασίδες, παρά τα προβλήματα τραυματισμού που αντιμετώπιζε
Οι νικητές της δισκοβολίας: 1ος ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΓΕΝΝΙΚΗΣ (3ο ΓΕΛ ΣΕΡΡΩΝ) με επίδοση 52.17m, ανάμεσα στον 2ο ΧΡΗΣΤΟ ΚΑΝΟΝΤΖΙΑΝ (1ο ΓΕΛ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ) που πέτυχε επίδοση 47.84m και τον 3ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΓΙΟΥΡΜΕΤΑΚΗΣ (1ο ΓΕΛ ΧΑΝΙΩΝ) με επίδοση 47.49m
Θεόδωρος Ζιώγας (δεξιά) 3ος στη σφύρα

Σημαντικές διακρίσεις πέτυχαν και οι υπόλοιποι 13 αθλητές και αθλήτριες που συμμετείχαν στους αγώνες καθώς σχεδόν όλοι πέρασαν στους τελικούς των αγωνισμάτων

Η Βασιλική Χαριστού – Παπανικολάου 1ο ΓΕΛ Σερρών πήρε την 4η θέση με 3.40μ και ο Γιώργος Αβατάγγελος ΓΕΛ Πεντάπολης την 5η με 4.30μ. με τον προπονητή Σάββα Κεφαλίδη
Η σερραϊκή αποστολή στους Πανελλήνιους Αγώνες Στίβου Λυκείων στο Σχηματάρι

Οι επιδόσεις των Σερραίων αθλητών που συμμετείχαν στους αγώνες:

Οι προπονητές των Σερρών που συνόδεψαν τους μαθητές στους αγώνες Σάββας Κεφαλίδης, Παναγιώτης Γούλας, Γιάννης Φράγγογλου με τον υπερπρωταθλητή του Δεκάθλου Βασίλη Μπουτσιούκη που κατέκτησε το Χρυσό μεταλλιο την δευτερη μερα των αγώνων