ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: «Έχασε» ευκαιρίες και βαθμούς στην Επανωμή

Επανωμή-Πανσερραϊκός_2013Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από τις νίκες έμεινε ο Πανσερραϊκός ο οποίος μετά την ήττα του με 1-0 από τη Δόξα Δράμας, δεν μπόρεσε να επιστρέψει στις επιτυχίες, μένοντας στο ισόπαλο 0-0 εκτός έδρας απέναντι στην Αναγέννηση Επανομής.

Έτσι, έχασε την ευκαιρία να βρεθεί κοντά στις θέσεις της απευθείας ανόδου και να καθιερωθεί σε αυτές των play-off. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς νίκη στα τελευταία τους έξι μειώνοντας στους τέσσερις βαθμούς από τις θέσεις της παραμονής.

Μέσα σε μια έδρα, στην οποία όφειλε να βρει τον τρόπο να φύγει με το τρίποντο, ο Πανσερραϊκός έμεινε στη λευκή ισοπαλία, και πέταξε στα σκουπίδια δύο βαθμούς εν όψει της δύσκολης συνέχειας. Η ομάδα μας ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Ακολουθεί το παιχνίδι με τα αποδυναμωμένα Γιαννιτσά στις Σέρρες, και έπειτα ένα σερί δυνατών αναμετρήσεων, οι οποίες θα κρίνουν σε μεγάλο βαθμό την υπόθεση της ανόδου.

Ο Κουτζαβασίλης ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, ο Παντελιάδης με τον Κόντο στην αριστερή πτέρυγα, ο Δαμιανός Τριανταφύλλου με τον Τοντόροφ στη δεξιά, ο Μπριλάκης με τον Παρασκευαΐδη στο κέντρο της άμυνας, οι Σιάκκας και Κώστας Τριανταφύλλου στα αμυντικά χαφ, και ο Ντα Κόστα πίσω από το Γκουγκουλιά. Στο δεύτερο μέρος, αγωνίστηκαν και οι Καρασαλίδης, Στεφανίδης και Μίλιεβιτς, οι οποίοι προσπάθησαν ο καθένας από το πόστο του.

Ο Τοντόροφ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν η προσπάθειά του κατέληξε μόλις άουτ. Στο 20ο λεπτό, έπειτα από συνεργασία Κόντου και Γκουγκουλιά, ο Τοντόροφ βρέθηκε και πάλι σε πλεονεκτική θέση, ωστόσο ο Ταταρίδης απέκρουσε σε κόρνερ. Ο Μπριλάκης στο 23′ και ο Ντα Κόστα στο 33′ είχαν ευκαιρίες για τον Πανσερραϊκό, ενώ ο Κόντος είχε διπλή χαμένη ευκαιρία ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Καρασαλίδης έπειτα από ατομική ενέργεια, σούταρε άουτ στο 55′. Ο Στεφανίδης έχασε σημαντική ευκαιρία στο 68′, με την προσπάθειά του να καταλήγει μόλις άουτ. Στο 80′ οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή με τον Τοπούζη, ενώ ο Ντα Κόστα δε μπόρεσε να νικήσει τον Ταταρίδη στο 87′. Ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης, μπορεί να πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση, την αμαύρωσε ωστόσο ο ίδιος με τις προκλήσεις του προς τους φιλάθλους του Πανσερραϊκού.

Πάνω από 100 φίλαθλοι του Πανσερραϊκού βρέθηκαν στην Επανομή και δε σταμάτησαν λεπτό να ενισχύουν την προσπάθεια της ομάδας. Τα μέλη του Che Guevara Club από Σέρρες και Θεσσαλονίκη εμψύχωσαν σε όλο το 90λεπτο τους ποδοσφαιριστές του Πανσερραϊκού, ωστόσο η σημαντική νίκη δεν ήρθε. Το τρίποντο με τα Γιαννιτσά, είναι πλέον κάτι παραπάνω από επιβεβλημένο.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου δήλωσε: «Είχα χρόνια να δω τέτοιο παιχνίδι, είτε με έκβαση υπέρ της ομάδος μου, είτε κατά. Στο πρώτο μέρος, το σκορ έπρεπε να είναι 0-3, Μπορούσαμε να καθαρίσουμε τη νίκη από το πρώτο 20λεπτο! Δεν είναι θέμα ανικανότητας δικής μας, αλλά εύνοιας του αντιπάλου και κυρίως λόγω του τερματοφύλακα. Κυνηγήσαμε ως τις καθυστερήσεις το γκολ της νίκης. Συγχαίρω τους παίκτες μου για το πάθος και τη διάθεση που έδειξαν. Με εμφανίσεις σαν αυτή, αλλά και εκείνη με τη Δόξα Δράμας στο δεύτερο μέρος, δεν έχουμε τίποτα να φοβηθούμε φέτος. Αν συνεχίσουμε έτσι, το τέλος θα μας βρει δικαιωμένους! Χάσαμε δυο πολύτιμους βαθμούς, αλλά σηκώνουμε το κεφάλι και συνεχίζουμε την προσπάθεια. Ίσως υπάρχει δυσκολία στο γκολ, αλλά οι επεμβάσεις του Ταταρίδη αυτή τη φορά ήταν για χάι λάιτ! Δε θεωρώ ότι υπήρχε κενό με την απουσία του Μπανγκουρά. Εύχομαι στην Επανομή να σωθεί».

Ο Γιώργος Παρασκευαΐδης δήλωσε: «Παρότι κληθήκαμε να παίξουμε σε έναν ακατάλληλο αγωνιστικό χώρο, παίξαμε ορθόδοξα, κάνοντας πλαγιοκοπήσεις και έχοντας πάνω από δέκα τελικές προσπάθειες. Είναι κρίμα για τον Πανσερραϊκό, αλλά στη μπάλα αυτά συμβαίνουν. Ελπίζω ότι τις επόμενες αγωνιστικές το ποδόσφαιρο θα μας δώσει πίσω τους βαθμούς που χάσαμε. Ο κόσμος μας βοήθησε πολύ και παρά την ισοπαλία μας χειροκρότησε».