ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Επιτέλους νίκη μετά από…13 αγωνιστικές!

Δώδεκα αγωνιστικές είχε να γευτεί τη χαρά της νίκης ο Πανσερραϊκός  και τελικά ξέσπασε την 13η στον Παναιγιάλειο με τρία γκολ.

Το μεσημέρι της Κυριακής 4/3 στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών η ομάδα του Χαραλαμπίδη κατόρθωσε να «σπάσει» το ρόδι για το… 2018 (τελευταία φορά που νίκησε ήταν στις 18/12/2017 την Βέροια με 1-0)

Με πρωταγωνιστή τον Παπουτσογιαννόπουλο που πέτυχε δύο καθοριστικά γκολ, ένα στις καθυστερήσεις του Α’ ημιχρόνου και ένα με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου.

Πάντως η ομάδα του Πανσερραίκού πρέπει να κάνει πορεία πρωταθλητισμού στον β’ γυρο για να μπορέσει να εξασφαλίσει την παραμονή της στην Football League.

Επόμενος αντίπαλος ο Απόλλωνας Πόντου στην Καλαμαριά την προσεχή Τετάρτη 7/3

Φιλμ του αγώνα

Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναιγιάλειο με τη συμπλήρωση του πρώτου 18λεπτου, όταν ο Σταματής σούταρε από πλάγια και έδιωξε σε κόρνερ ο Ρίστιτς.

O Σταματής νωρίτερα (10΄) έχασε ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία όταν απέναντι από τον Ρίστιτς σούταρε άουτ. Προς στιγμή πίστεψε (και όχι μόνο αυτός) ότι ήταν οφσάιντ, ο βοηθός όμως δεν σήκωσε τη σημαία.

21΄Σουτ του Κρητικού από καλή θέση στέλνει τη μπάλα μακριά από τη εστία του Τσάπαλου.

29΄ Κίτρινη κάρτα στον Παπουτσογιαννόπουλο για σκληρό μαρκάρισμα στον Σκαρτσίλα.

40΄ Μεγάλη απόκρουση του Τσάπαλου σε δυνατό σουτ του Ναζίμ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

41΄ Κίτρινη κάρτα στον Κρητικό για έντονη διαμαρτυρία σε απόφαση του διαιτητή (ζήτησε φάουλ σε μαρκάρισμα). Δεύτερη κίτρινη για τους γηπεδούχους.

43΄ Πάλι ο Τσάπαλος σώζει σε κοντινή προβολή του Γκούρτσα. Δύο μεγάλες φάσεις μέσα σε 3 λεπτά για τον Πανσερραϊκό που μέχρι το 40΄ ήταν ακίνδυνος.

Και στο 45΄ γίνεται το 1-0 για τους γηπεδούχους. Από φάουλ του Κρητικού ο Παπουτσογιαννόπουλος με κεφαλιά ανοίγει το σκορ.

46΄ Αγιούποφ αντί Πολιανίδη με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου.

47΄ Σέντρα του Ζαφειράκη ο Σταματής με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα άουτ.

48΄ Πάλι ο Παπουτσογιαννόπουλος με τον ίδιο τρόπο (κεφαλιά) μετά από σέντρα του Κάκκο “γράφει” το 2-0!

56΄ Μεγάλη ευκαιρία από τον Γκούμα να μειώσει σε 2-1. Στην παράλληλη μπαλιά του Σταματή δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στην κενή εστία!

58΄ Ο Πανσερραικός όμως δεν… αστοχεί. Ο Κάκκο απο πάσα του Ορφανίδη πραγματοποιεί το 3-0.

58΄ Καναβέτας αντί Τζανουλίνου.

77΄ Σουτ του Πόζογλου μπλοκάρει ο Τσάπαλος.

85΄ Ο Μακούσης στέλνει τη μπάλα με “λόμπα” πάνω από τη εστία του Τσάπαλου.

89΄ Νέα απόκρουση του Τσάπαλου σε σουτ του Κρητικού. Τραγικός αμυντικά ο Παναιγιάλειος.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ (Απ. Χαραλαμπίδης): Ρίστιτς, Τσελεπίδης, Ρούσσος, Ποζατζίδης, Ορφανίδης, Ναζίμ, Παπουτσογιαννόπουλος, Πόζογλου, Κάκκο, Κρητικός, Γκούρτσας.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Π. Δημητρίου): Τσάπαλος, Ρέλλας, Μηλιώτης, Γαβριηλίδης, Βλάχος, Γκούμας, Πολιανίδης, Τζανουλίνος, Ζαφειράκης, Σταματής, Σκαρτσίλας.

Football League

Η 19η Αγωνιστική (3-5/3/18)

Σάββατο 3 Μαρτίου

• ΟΦΗ – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0 (13’ Μάνος)

Κυριακή 4 Μαρτίου

• Παναχαϊκή – Καλλιθέα 1-0 (59’ Μωραϊτης)
  • Σπάρτη – Απόλλων Πόντου 0-4 (34’ Καλογέρης, 57’ Χασομέρης, 65’ Σιμελίδης, 70’ Σαμαράς)
  • Δόξα Δράμας – Αιγινιακός 3-3 (31’ Γονδουλάκης, 63’ Γεωργιάδης, 68’ Κουσκουνάς / 49’ Παπαδόπουλος, 50’ Hodzic, 87’ Ζούρκος)
  • Πανσερραϊκός – Παναιγιάλειος 3-0 (45+1-48’ Παππουτσογιαννόπουλος, 58’ Κάκκο)
  • Αχαρναϊκός – Καραϊσκάκης 0-3 α.α
  • Βέροια – Απόλλων Λάρισας 0-3 α.α
  • Άρης – Τρίκαλα 0-0