ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Εσπασε το … «ρόδι» με τον Καραϊσκάκη (φωτορεπορτάζ)

Οι «κόκκινοι» πανηγύρισαν την πρώτη τους φετινή νίκη (2-0) και διέκοψαν το αήττητο σερί του Καραϊσκάκη.

Στρυμωγμένος στα νέα κάγκελα του Δημοτικού γηπέδου Σερρών (τα οποία παρεμπιπτόντως μετατρέπουν σε …κλουβί το γηπεδο που αγωνίζεται ο Πανσερραϊκός) παρατάχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (25/11) ο Πανσερραϊκός. Η απογοητευτική πορεία στο πρωτάθλημα όπου μετά από 4 αγωνιστικές είχε μόλις ένα βαθμό, ενώ η άμυνα (ποια άμυνα;;) μετρούσε τα γκολ με το… «τσουβάλι», υποχρέωνε τα «λιοντάρια» να έχουν ως στόχο μόνο τη νίκη. για να πάρουν ανάσα.

Με οδηγό, λοιπόν, τον Χρήστο Ρούτση έφτασαν στο πρώτο φετινό τρίποντο (2-0) και υποχρέωσαν τους Αρτινούς στη 2η φετινή ήττα και πρώτη μετά από τρεις διαδοχικές νίκες.

Ο Ρούτσης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ λίγο πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου από δική του προσπάθεια οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν πέναλτι, με τον Γκούρτσα να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Γκολ-γκολ

Οι «κόκκινοι» μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, αλλά μετά το 15′ η ομάδα της Άρτας ισορρόπησε. Μάλιστα, οι Χούσος, Λουκίνας έφτασαν σε τελικές μπροστά στην εστία του Πανσερραϊκού, ενώ από την άλλη ο Μέλκας έδειξε σταθερότητα στις επιθέσεις των “λιονταριών”. Δεν μπορεσε, όμως να αντιδράσει στη φάση του 28′ όταν ο Στέβιτς έκανε τη σέντρα και ο Ρούτσης με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

Ο Πανσερραϊκός έδειχνε αποφασισμένος να δώσει τέλος στον κατήφορο και έκλεισε το ημίχρονο με ένα ακόμα γκολ. Από σουτ του Ρούτση στο 45′ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Χούσου και ο Γκούρτσας από την άσπρη βούλα έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα των Σερρών.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Πανσερραϊκός διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμά του και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Αντίθετα, έφτασε με αξιώσεις στα καρέ του Μέλκα, αν και τη μεγάλη φάση δεν τη δημιούργησε. Ωστόσο, πέτυχε τον στόχο του, πανηγυρίζοντας το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα και κρατώντας για πρώτη φορά φέτος το μηδέν παθητικό.

Νέο τρίποντο την επόμενη αγωνιστική

Να σημειωθεί ότι στην επόμενη αγωνιστική κερδίζει ακόμη ένα τρίποντο χωρίς κόπο, αφου είναι «αντιμέτωπος» με τον Αχαρναϊκό, ο οποίος έχει αποχωρήσει από το Πρωτάθλημα και η σερραϊκή ομάδα κερδίζει το παιχνίδι στα… χαρτιά

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσαμούρης, Τσελεπίδης, Στέβιτς, Ιωαννίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Ρούτσης (79′ Γιαξής), Τσιμίκας, Δούμτσος (66′ Γκέκας), Πόζογλου (85′ Ζυγκερίδης), Γκούρτσας

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Σάκης Παπαβασιλείου): Μέλκας, Παπανίκου, Χούσος, Θεολόγου, Καραγιαννίδης, Μακρής, Κόλλινς (46′ Δημητριάδης), Γυφτοκώστας (60′ Ευαγγέλου), Κυριάκης (76′ Μιχάλης), Μακρίδης, Λουκίνας

Δηλώσεις Προπονητών

Περικλής Αμανατίδης: «Παίξαμε όπως πραγματικά πρέπει»

«Παίξαμε όπως πραγματικά πρέπει. Στο ημίχρονο είπαμε ότι πρέπει να καταθέσουμε ποιότητα και ψυχή για να μπορέσουμε να κρατήσουμε αυτό που είχαμε. Παίζαμε με μία ομάδα που είχε καλή ψυχολογία από τα συνεχόμενα αποτελέσματα και ήρθε με ενθουσιασμό και αρκετά ελεύθερη. Σήμερα όμως ο Πανσερραϊκός έπρεπε να σταματήσει το «είμαστε καλοί και μας συμπαθούν».

Ξαναβρήκαμε τους εαυτούς μας σήμερα. Θέλει υπομονή για να σταθεροποιηθεί η ομάδα στις καλές εμφανίσεις. Παίζουμε με μία πίεση που έχει να κάνει με τον αριθμό των παικτών που έχουμε που είναι μικρός. Μία απουσία είναι διπλή. Είναι το πιο δύσκολο κομμάτι. Είμαστε όμως αποφασισμένοι να προχωρήσουμε.

Έχουμε ένα παιχνίδι Κυπέλλου, θα το δούμε όπως πρέπει και μετά θα ξανασυναντηθούμε στο ματς με την Βέροια. Υπό πίεση λειτουργήσαμε καλά και μάλλον θα πρέπει να δημιουργήσουμε έστω και τεχνιέντως μία πίεση και εκεί. Ίσως να είναι πρόκληση αυτό. Θα ψάξουμε να βρούμε ότι μπορούμε για να προχωρήσουμε. Συγχαρητήρια στους παίκτες, είναι δική τους η νίκη.

Ήταν δύσκολη η εβδομάδα για τους παίκτες, αλλά δεν έγινε και κάτι. Η αίσθηση στα αποδυτήρια είναι ότι αυτούς τους πόντους έπρεπε να τους είχαμε».

Σάκης Παπαβασιλείου: …διψούσε για βαθμούς ο Πανσερραϊκός

Ήρθαμε με θετική ψυχολογία και αύρα για να διεκδικήσουμε τη νίκη, αλλά η παρουσία μας δεν ήταν αυτή που περιμέναμε. Μπήκαμε νωθρά, δεν ήμασταν πειθαρχημένοι και αφοσιωμένοι, είχαμε να αντιμετωπίσουμε έναν αντίπαλο που είχε το άγχος και την βαθμολογική πίεση, αλλά έδειξε ότι έχει μία δεμένη και δυνατή ομάδα. Ήθελε και διψούσε για τους βαθμούς. Μας έδειξε ότι είναι μία καλοδουλεμένη ομάδα που απλά θέλει τον χρόνο της για να σηκώσει το βάρος που υπάρχει από την ιστορία και τον κόσμο της. Για εμένα είναι μία κακή παρένθεση, δεν ισοπεδώνουμε τα πάντα με αυτή την ήττα, πρέπει να δουλέψουμε και να επιστρέψουμε στις επιτυχίες. Οφείλουμε μία συγνώμη από τον κόσμο και την διοίκηση γιατί όλοι περίμεναν νίκη.

Προερχόμασταν από τρεις σερί νίκες, ο Πανσερραϊκός δεν είχε καλή εικόνα, αλλά σήμερα δεν παίξαμε αυτό που περιμέναμε. Ψηλά τα κεφάλια για ένα καλύτερο παρών και μέλλον. Να ευχηθώ στον Πανσερραϊκό ότι καλύτερο και στην συνέχεια, να ανεβαίνει και να καμαρώνουμε όλοι αυτή την ιστορική ομάδα».

Πηγές:  flnews.gr serressport.gr  mikriliga.com