ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Εβρεξε γκολ στις Σέρρες (4-5) με τον Αιγινιακό να φεύγει με τους βαθμούς της σωτηρίας

Σε ένα παιχνίδι-πόλο, όπου σημειώθηκαν εννέα τέρματα, ο Αιγινιακός επικράτησε με 5-4 του Πανσερραϊκού στις Σέρρες, σφραγίζοντας έτσι την παραμονή στη Football League.

Το απόγευμα της Κυριακής (28/5) στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών, οι λιγοστοί φίλοι της ομάδας που βρέθηκαν στο γήπεδο είδαν μια βροχή από γκολ που θυμιζε αγώνα… πόλο. Το παιχνίδι ήταν αδιάφορο βαθμολογικά για την ομάδα των «λιονταριών», όχι όμως και για την ομάδα του Αιγινιακού που ήθελε να εξασφαλίσει την παραμονή του στη football league.

Ετσι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πέτυχαν το 0-1 στο 11’ με κεφαλιά του Τσολακίδη, μετά από σέντρα του Φασίδη. Ο Αιγινιακός έκανε το 0-2 στο 28′. Ο Γκατσολάρι με τακουνάκι βρήκε το Ρανγκέλοφ, με το Σέρβο να νικάει το Μέλκα.

Η ομάδα του Βλάχου έφτασε και σε τρίτο τέρμα στο 36′, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιαζιτζόγλου, ενώ στην ίδια φάση ο Πανσερραϊκός έμεινε με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Καψάλης για την ανατροπή που προκάλεσε.

Ολική ανατροπή στο β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ για τον Πανσερραϊκό, καθώς ο Γκούρτσας με σουτ στο 48′ μείωσε σε 1-3. 2-3 στο 52′ για τα «Λιοντάρια» με το Ρούτση. Στο 59′ ο Αιγινιακός πέτυχε το 2-4 εξαιτίας αυτογκόλ του Φούσου, μετά από σέντρα του Γιαζιτζόγλου. Ο Γκούρτσας στο 80′ μείωσε σε 3-4 με πέναλτι. Ο Έλληνας επιθετικός έκανε το 4-4 στο 94′ για τα «Λιοντάρια». Ένα λεπτό αργότερα (95′) οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 4-5, με τέρμα του Ζγκούρη.

Ενδεκάδες:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Μέλκα, Στέβιτς (70’ Σιάκκας), Ιωαννίδης, Καψάλης, Βοσκόπουλος, Γαβριηλίδης, Τσιμίκας, Φούσου, Ρούτσης (74’ Γιαξής), Πόζογλου (46’ Κάκκο), Γκούρτσας.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Γιάννης Βλάχος): Τόλιος, Τοπαλίδης (72’ Ζγκούρη), Γιαζιτζόγλου, Παπουτσογιαννόπουλος, Λιόλιος, Αντωνιάδης, Πατράλης, Φασίδης (91’ Σκραπάρας), Τσολακίδης, Γκατσολάρι, Ρανγκέλοφ (85’ Παπαδόπουλος).