ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ 70-63 και… πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Το τελικό σκορ 70-63 στέλνει τον Πανσερραϊκό στην επόμενη φάση του θεσμού, oπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕ Κομοτηνής

Πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 70-63, επιβλήθηκε ο Πανσερραϊκός του Ηρακλή Καβάλας, το απόγευμα του Σαββάτου (5/10) παρουσία 150 περίπου φιλάθλων στο κλειστό της Κοιλάδας, για την 1η φάση του κυπέλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Τα «Λιοντάρια» μπήκαν δυνατά στο παρκέ και κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους παίρνοντας από την αρχή του ματς διαφορά στο σκορ απέναντι στην ομάδα της Καβάλας, η οποία έφτασε σε διψήφια νούμερα κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο ταμπλό να γράφει 20-8. Ανάλογη ήταν η συνέχεια και στη δεύτερη περίοδο, και στο ημίχρονο το σκορ διαμορφώθηκε στο 40-28.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Λιοντάρια «πάτησαν γκάζι», αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους τους κλείνοντας τους διαδρόμους προς το καλάθι και αναγκάζοντας τους σε άστοχα σουτ και λάθη. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αυξήσουν τη διαφορά του σκορ που στο +21 κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 59-38.

Στη συνέχεια ο Βασίλης Χρυσανθίδης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες της ομάδας ενώ δοκίμασε και διάφορα σχήματα ενόψει των επόμενων αγωνιστικών υποχρεώσεων. Το γεγονός «εκμεταλλεύτηκε» ο Ηρακλής καταφέρνοντας προς το τέλος του ματς να ψαλιδίσει αρκετά τη διαφορά, χωρίς όμως να μπορέσει να φτάσει σε απόσταση βολής.

Το τελικό σκορ 70-63 και η νίκη αυτή στέλνει τον Πανσερραϊκό στην επόμενη φάση του θεσμού, εκεί που θα αντιμετωπίσει την ΑΕ Κομοτηνής με το ματς να διεξάγεται στις Σέρρες.

Αρνητικό σημείο της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Τσανάκα κατά τη διαρκεια του τρίτου δεκαλέπτου. Κορυφαίοι παίχτες για τον Πανσερραϊκό οι: Χατζής και Χατζηανδρέου που σημείωσαν από 18 πόντους.