ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Επιτέλους μια νίκη και… γκολ!

Περιθώρια δεν υπήρχαν για νέες βαθμολογικές απώλειες το βράδυ της Δευτέρας 10/12, και ο Πανσερραϊκός μπήκε αποφασισμένος στον αγωνιστικό χώρο, ήταν καλύτερος από τον Εργοτέλη και κέρδισε δίκαια 2-0 (Ηταν η πρώτη νίκη των λιονταριών μετά από εννέα αγωνιστικές και 7 αγωνιστικές να πετύχει τερμα).

Με εξαιρετική δουλειά μεσοεπιθετικά, αλλά με αρκετά προβλήματα στην άμυνα στο δεύτερο μέρος, τα Λιοντάρια πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης, και πηγαίνουν την ερχόμενη Κυριακή να αντιμετωπίσουν άλλον έναν από τους πρωτοπόρους και συγκεκριμένα τον Ηρακλή Ψαχνών.

O Κουτζαβασίλης ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια και ήταν σταθερός στις επεμβάσεις του, οι Τριανταφύλλου Δ., Μπριλάκης, Καρακώστας και Καρασαλίδης έπαιξαν στην άμυνα, οι Σιάκκας, Ανάκογλου, Ράνιτς, Κόντος και Τσούτσης στα χαφ, και μοναδικός προωθημένος ο Μπανγκουρά. Ο Τσούτσης με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Αθανασίου μόλις στο δεύτερο λεπτό, σκοράροντας απέναντι σε μια πρώην του ομάδα, καθώς είχε αγωνιστεί στις ακαδημίες των Κρητικών. Στη συνέχεια, ο νεαρός μέσος πανηγύρισε το γκολ με το Μιχάλη Γρηγορίου, προς τον οποίο κινήθηκε για να το αφιερώσει.

Αυτό το γκολ απελευθέρωσε από το άγχος τους παίχτες του Πανσερραϊκού, οι οποίοι είχαν κι άλλες καλές στιγμές και θα μπορούσαν να διευρύνουν το δείκτη του σκορ στο πρώτο ημίχρονο. O Tσούτσης στο 7′ δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Αθανασίου, όπως και ο Μπανγκουρά στο 16′ με κεφαλιά. Στο 35′ ο Καρακώστας χάνει μοναδική ευκαιρία από κοντά να διπλασιάσει τα τέρματα του Πανσερραϊκού, και έτσι το σκορ παρέμεινε 1-0 μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Εργοτέλης ανέβασε λίγο την απόδοσή του, ενώ η ομάδα μας άρχισε να παίζει πιο συντηρητικά για να διαφυλάξει το αποτέλεσμα. Οι Κόντος και Ανάκογλου είχαν ευκαιρίες για τον Πανσερραϊκό με σουτ που επιχείρησαν, ενώ ο Εργοτέλης είχε δύο σημαντικές στιγμές στα τελευταία λεπτά με τους Δωματά και Ρομάνο.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Μπανγκουρά με ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς νίκησε τον Αθανασίου και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στους πανηγυρισμούς του ο Μπανγκουρά πήγε κι αυτός στο Μιχάλη Γρηγορίου, ενώ όλοι οι παίχτες μετά τη λήξη του αγώνα κατευθύνθηκαν προς το πέταλο και χειροκρότησαν τον κόσμο.

Ο διαιτητής Κουτσιαύτης φόρτωσε με κίτρινες κάρτες τον Πανσερραϊκό, με κάποιες από αυτές όπως του Μπανγκουρά, να χαρακτηρίζονται αστείες. Στο πρώτο μέρος, ο επόπτης από την πλευρά των επισήμων φρόντισε να κάνει αισθητή την παρουσία του με αρκετές λάθος υποδείξεις. Ο Γεωργίου που αγωνίστηκε στον Πανσερραϊκό το 2009-2010 αποχώρησε τραυματίας και αντικαταστάθηκε.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου δήλωσε στη συνέντευξη τύπου: «Συγχαρητήρια στους παίχτες μου για τη νίκη και την εμφάνιση. Ήταν ένα κομβικό ματς για μας στο οποίο δεν υπήρχε άλλο αποτέλεσμα πέρα από τη νίκη. Ξεκινήσαμε πολύ καλά, πετυχαίνοντας ένα γρήγορο γκολ και στη συνέχεια ήμασταν κυρίαρχοι, δημιουργώντας στο πρώτο ημίχρονο αρκετές κλασσικές ευκαιρίες για γκολ. Στο δεύτερο μέρος η πρώτη ευκαιρία ήταν και πάλι δική μας και μετά κάναμε αυτοσυντήρηση για να κρατήσουμε τη νίκη. Θεωρώ το σκορ δίκαιο, αλλά θα χρειαστούμε αρκετές ακόμα νίκες. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια ειδικά στο Σιάκκα, ο οποίος παρά το προσωπικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει, τα έδωσε όλα. Έχω εμπιστοσύνη σε όλα τα παιδιά. Όπως στο ματς Κυπέλλου με τον ΠΑΣ στα Γιάννινα, έτσι και σήμερα πήραν χρόνο συμμετοχής νεαροί παίκτες και είναι σημαντικό να έρχονται παιδιά από πίσω και να δίνουν λύσεις. Ο Παντελιάδης αποτελεί μια εσωτερική μεταγραφή για μας».

Ο Αλέξανδρος Τσούτσης δήλωσε: «Θέλαμε πάρα πολύ τη νίκη και την πετύχαμε. Κάναμε ένα πολύ καλό ξεκίνημα στον αγώνα και πετύχαμε γρήγορα το πρώτο γκολ που μας βοήθησε για τη συνέχεια για να πάρουμε τη μεγάλη αυτή νίκη. Θα χρειαστεί ανάλογη προσπάθεια και στη συνέχεια για να έχουμε και άλλα θετικά αποτελέσματα».