Πανσερραϊκός-Αρης: Μοιράστηκαν τέρματα (2-2) και βαθμούς με κερδισμένη τη …Καβάλα! (video)

Πανσερραϊκός-Αρης: Μοιράστηκαν τέρματα (2-2)  και βαθμούς με κερδισμένη τη …Καβάλα! (video)

Πανσερραϊκός-ΑΡΗΣ-κερκίδαΕντυπωσιακό ήταν το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Πανσερραϊκό και Άρη για τον 1ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής με τον κόσμο να συρρέει στο γήπεδο και η κερκίδα να θυμίζει «παλιές καλές μέρες», αλλά τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 2-2 το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Καβάλα για να μείνει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας του Ομίλου.

Δεν έβγαλε νικητή το μεγάλο ντέρμπι κορυφής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής όπου ο Πανσερραϊκός υποδέχτηκε το μεσημέρι της Κυριακής 14/12 στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών τον Άρη.

Αν και βρισκόταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 88′, ο Πανσερραϊκός δεν κατάφερε να πάρει άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό του από τον Άρη στο Κύπελλο της Γ΄ Εθνικής με 1-2 την περασμένη Τετάρτη,  σε εκείνο το λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Σουνάς, ο Πόι ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό 2-2!

Οι φιλοξενούμενοι του Άρη… πήραν κεφάλι νωρίς στο σκορ, καθώς στο 18′ ο Πόι έκανε την σέντρα στην περιοχή και ο Ατματσίδης με ωραία καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Όμως η απάντηση του Πανσερραϊκού δεν άργησε να έρθει. Στο 26′ ο Μουτεσίδης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αμυντικής γραμμής του Άρη, βγήκε απέναντι στον Καρατζιοβαλή, και με πλασέ ισοφάρισε!

Οι γηπεδούχοι μάλιστα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, καθώς στο 45′ από φάουλ του Μουτεσίδη, ο Σιάκκας πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έκανε το 2-1. Ο Άρης προσπάθησε στο 2ο μέρος να ισοφαρίσει, ο Πανσσεραϊκός κρατούσε αλλά δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη. Στο 88′ ο Τριαντάφυλλος ανέτρεψε τον Σουνά και ο Πόι με πέναλτι δεν έχασε την ευκαιρία. Το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα με τον Σουνά να βλέπει την κόκκινη στις καθυστερήσεις. Παράπονα από την διαιτησία έχουν οι «κίτρινοι».

Οι συνθέσεις:

Πανσερραϊκός (Βασιλακάκης): Παλιούρας, Δ.Τριανταφύλλου, Περπερίδης, Βοσκόπουλος, Σιάκκας, Τσιμίκας, Κ.Τριανταφύλλου, Παπαστεργίου, Μουτεσίδης, Τάντιτς, Γαϊδαρτζής.

Άρης (Κάμπος): Kαρατζιοβαλής, Γκίνο, Λιόλιος, Γιαννίτσης, Φερνάντες, Γκόλιας, Προβατίδης, Ατματσίδης, Σουνάς, Πόϊ, Καπνίδης.