Πανσερραϊκός: Δεν εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της άμυνας της Λάρισας και έχασε 0-2 το παιχνίδι σε έξι λεπτά (φωτος+video)

Ποδαρικό με ήττα 0-2 από την ΑΕΛ Λάρισα έκανε το 2016, στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών, ο Πανσερραϊκός (χρυσή αλλαγή ο Μπόγιοβιτς που σκόραρε δύο φορές  σε διάστημα 6 λεπτών στο Β ημίχρονο) το απόγευμα του Σαββάτου 9 Ιανουαρίου 2016 στο πλαίσιο της 14ηςαγωνιστικής της FootballLeague.

Η ομάδα των Σερρών θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ από το Α΄ ημίχρονο και να πάρει κεφάλι στο παιχνίδι ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της άμυνας και κυρίως του τερματοφύλακα των Λαρισαίων και έχασε…φυσιολογικά το παιχνίδι.

Στον πλευρό της ομάδας για ακόμα μια φορα οι φίλαθλοι της που γέμισαν ασφυχτικά το γήπεδο (παρά την τηλεοπτική κάλυψη), ενώ αισθητή έκαναν την παρουσία τους στο γήπεδο 150 περίπου φίλοι της ΑΕΛ.

Το σλάιντ απαιτεί την χρήση JavaScript.

Α Ημίχρονο

Ο Πανσερρραϊκός θα επισκεφθεί τα καρέ της Λάρισας μόλις στο 2ο λεπτό, ο Μπεριάν θα επιχειρήσει γέμισμα από τα αριστερά με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να μπλοκάρει. Στην αμέσως επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι θα χάσουν μεγάλη ευκαιρία ν’ανοίξουν το σκορ όταν σουτ του Κουτσιανικούλη από τα αριστερά θα βρει στο οριζόντιο δοκάρι του Μέλκα και θα περάσει άουτ. Νέα ευκαιρία για τους Θεσσαλούς στο 20΄ όταν ο Ροβίθης  θα προσπαθήσει να αιφνιδιάσει τον Μέλκα με ένα μακρινό σουτ όμως η μπάλα θα περάσει άουτ.

Στη συνέχεια ο Πανσερραϊκός θα ανεβάσει «στροφές» και στο 22΄ο Ατματσίδης θα γεμίσει στην περιοχή ο Ρούτσης θα πεταχτεί για την κεφαλιά όμως ο Ξενοδόχοφ θα επέμβει και θα απομακρύνει. Τα «Λιοντάρια» θα συνεχίσουν να πλευροκοπούν την αντίπαλη άμυνα, στο 28ο λεπτό ο  Ιωαννίδης με μια «γλυκιά» σέντρα θα γεμίσει, ο Ξενοδόχοφ θα πραγματοποιήσει άστοχη έξοδο, αλλά ο Φουρτάδο θα χάσει για μερικά εκατοστά την ευκαιρία να σκοράρει.

Το ίδιο θα συμβεί και στο 32΄με τους Σερραίους να μην εκμεταλλεύονται νέο «δώρο» της άμυνας της ΑΕΛ, από μία λάθος συνεννόηση του Μασούρα με τον τερματοφύλακα του, η μπάλα θα καταλήξει στα πόδια του Φουρτάδο, ο οποίος όμως θα αστοχήσει. Άουτ θα καταλήξει και ένα ωραίο σουτ του Τσιμίκα στο 40΄.

Ο «πορτιέρο» της Λάρισας θα πραγματοποιήσει ακόμα μία άστοχη επέμβαση όμως ούτε Ρούτσης που βρισκόταν σε ευνοϊκή θέση θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ. Αμέσως μετά σε αντεπίθεση ο Ροβίθης θα βρεθεί τετ-α-τετ με τον Μέλκα να απομακρύνει εξ’ επαφής το πλασέ του αντιπάλου του.

Η τελευταία φάση του ημιχρόνου θα ανήκει στον Πανσερραϊκό με τον ορεξάτο Ατματζίδη να σουτάρει αλλά ο Ξενοδόχοφ θα απομακρύνει με τα πόδια!

Β΄ Ημίχρονο

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες θα μπουν δυνατά στο παιχνίδι, με τη Λάρισα να ανοίγει το σκορ στο 72΄, όταν ο Ουρτάδο θα τροφοδοτήσει τον Μπόγιοβιτς, που μόλις είχε περάσει αλλαγή, και αυτός με πλασέ νικά τον Μέλκα και να βάζει τη Λάρισα μπροστά στο σκορ. Ο ίδιος παίκτης θα ξαναχτυπήσει έξι λεπτά αργότερα, όταν θα δεχθεί πάσα από τον Κρητικό και από κοντά θα διαμορφώσει το τελικό 0-2.

Ο Πανσερραϊκός θα χάσει μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο 87΄ με τον Ολίσε να πιάνει εκτός θέσης τον πορτιέρο της Λάρισας ωστόσο ο Μπανούσης θα απομακρύνει πάνω στην γραμμή. Στο 90+1΄ο Φουρτάδο θα βγει τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα όμως η μπάλα δεν θα του κάνει το «χατίρι» και θα περάσει άουτ.

Οι Συνθέσεις:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ): Μέλκας, Στεργιανός, Ιωαννίδης, Σιάκκας, Βοσκόπουλος, Ολίσε(89΄ Ανδρέου), Τσιμίκας, Ατματσίδης(82΄ Ατματσίδης), Ρούτσης(84΄ Αγγελούδης), Φουρτάδο, Μπεριάν

ΑΕΛ(Ρ.ΝΤΟΣΤΑΝΙΤΣ):Ξενοδόχοφ, Μονιάκης, Μασούρας, Βέρτζος, Κομεσίδης, Μπανούσης, Ουρτάδο, Αναστασόπουλος(72΄ Μπόγιοβιτς), Μαρουκάκης(76΄ Λαμπρόπουλος), Ροβίθης(68΄ Κρητικός), Κουτσιανικούλης