Πανσερραϊκός: «Εφαγε», για μια ακόμη φορά, νωρίς γκολ και έχασε με 2-0 από τον Κισσαμικό

Την ήττα με σκορ 2-0 γνώρισε το μεσημέρι της Τετάρτης 11/11 στο Ρέθυμνο κόντρα στον Κισσαμικό ο Πανσερραϊκός. Το παιχνίδι ήταν στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Football League, το οποίο  αναβλήθηκε λογω της μη εγκαιρης αδειοδότησης της ΠΑΕ Πανσερραϊκος από την διοργανώτρια αρχή. Οι Κρητικοί κέρδισαν το ματς χάρη σε τέρματα των Μάντση στο 11΄και Βάττη στο 67΄. Ο Πανσερραϊκός για άλλη μια φορά βρέθηκε να χάνει απο το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα και να κυνηγά την αντίπαλη ομάδα στο σκορ.

Στο πλευρό της ομάδας για ακόμη μία φορά ο κόσμος, αφου 10 ηρωικοί φίλοι της ομάδας (μελη οι περισσότεροι του Panserraikos Che Guevara club) βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου στο Ρεθυμνο (Δεν έχει αδειοδοτηθεί ακόμη το γηπεδο του Κισσαμικου στα Χανιά) και δεν σταμάτησαν να τραγουδούν και να ενισχύουν την αγαπημένη τους ομάδα.

φίλοι-Κισσαμικός-Πανσερραϊκός_nΑ Ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι θα ευτυχίσουν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη σημαντική ευκαιρία του ημιχρόνου, ο Σελινιωτάκης θα τροφοδοτήσει με πάσα τον Μάντζη ο οποίος μέσα από την μεγάλη περιοχή θα πλασάρει τον Ανδρούτσο γράφοντας το 1-0. Ο Πανσερραϊκός θα προσπαθήσει να απαντήσει  στο 26΄όταν ο Φουρτάδο θα πιάσει μία κεφαλιά από σέντρα του Καψάλη όμως η μπάλα θα περάσει άουτ. Από εκεί και έπειτα ο Πανσερραϊκός θα ανέβει και θα κερδίσει μέτρα, αξιοποιώντας μία αντεπίθεση ο Ατματζίδη θα βγει απέναντι από τον Λαζαρίδη με τον τελευταίο να κερδίζει την «μονομαχία». Στο 12ο λεπτό ο Ανδρούτσος θα πραγματοποιήσει εκπληκτική επέμβαση σταματώντας στου του Λώττα. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Β Ημίχρονο

Στην επανάληψη ο Μ. Κατσαβάκης θα ρίξει στην μάχη τον Μπεριάν αντί του Σιάκκα. Οι γηπεδούχοι θα απειλήσουν στο 48΄με ακόμα ένα σουτ του Λώττα το οποίο θα περάσει άουτ. Στον αντίποδα ο Παπαστεργίου θα επιχειρήσει να νικήσει τον Λαζαρίδη με μακρινό σουτ στο 55΄χωρίς όμως επιτυχία. Στο 67΄ο Κισσαμικός θα πάρει αέρα δύο γκόλ όταν ο κορυφαίος παίκτης των Κρητικό Λώττας θα βρει τον Βάττη που θα νικήσει τον Ανδρούτσο ανεβάζοντας τον δείκτη του σκόρ στο 2-0. Ο Δημήτρης Πόποβιτς θα σουτάρει από πλάγια θέση στο 73΄όμως η μπάλα θα βρει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Λαζαρίδη. Λίγο έλειψε οι Κρητικοί να τριπλασιάσουν το σκορ όταν ο Μάντζης από ευνοϊκή θέση και από συνεργασία με τον Βλάχο δεν θα καταφέρει να βρει δίχτυα με το πλασέ του να περνάει άουτ.  Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή θα σφραγίσει την 4η ήττα της ομάδας των Σερρών.

Οι συνθέσεις:

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ(Σ.ΜΠΑΞΕΒΑΝΟΣ): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Γιαννίτσης, Ταραλίδης, Σακελλαρίου, Πότσι, Σελινιωτάκης, Μάνιας(82΄ Βλάχος), Βαττής(90΄ Τσουκάνης), Λώττας(71΄ Σμίλτος), Μάντζης

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Μ.ΚΑΤΣΑΒΑΚΗΣ): Ανδρούτσος, Κουκόλης, Σιάκκας(46΄ Μπεριάν), Ιωαννίδης, Καψάλης, Ρούτσης(70΄ Τσιμίκας), Ραμίρες(57΄ Πόποβιτς), Ολίσε, Παπαστεργίου, Ατματσίδης, Φουρτάδο.

Οι δηλώσεις των προπονητών από τη Συνέντευξη Τύπου στο ΔΑΚ Γάλλου.

Ο προπονητής της ομάδας μας Σπύρος Μπαξεβάνος δήλωσε τα εξής:

«Να ευχαριστήσω τον κ. Μάκη Κατσαβάκη για τα καλά λόγια για την ομάδα μας. Είχαμε πει αυτές τις ημέρες μέχρι να έρθει αυτό το πολύ σημαντικό παιχνίδι για εμάς που μπορεί να μας φτάσει στη βαθμολογία μία νίκη απέναντι στην ομάδα του Πανσερραϊκού. Πιστεύω ότι τα παιδιά σήμερα έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Ήταν ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Νομίζω ότι έχει δίκιο ο κόουτς (σ.σ. Κατσαβάκης), ότι μπήκαμε πάρα πολύ καλά εμείς στην αρχή, τα πρώτα 20-25 λεπτά, δημιουργήσαμε καταστάσεις, μπορέσαμε και βάλαμε το γκολ, αλλά από εκεί και πέρα πάλι μας έπιασε ένα πεντάλεπτο μία… κρίση πανικού, που μας κυνηγάει από τα προηγούμενα παιχνίδια και θα μπορούσαμε να τα είχαμε πληρώσει και σ’ αυτό. Στο δεύτερο ημίχρονο προσέξαμε λίγο περισσότερο, ρίσκαρε και ο Πανσερραϊκός, ήρθε το δεύτερο γκολ και νομίζω ότι δίκαια τέλειωσε το παιχνίδι με τη νίκη τη δική μας. Μία νίκη που μας δίνει αυτοπεποίθηση και κουράγιο για τη συνέχεια. Δεν υπάρχει για εμάς επαναπροσδιορισμός στόχων. Η ομάδα ξέρει που βαδίζει, μοναδικός στόχος της είναι να παραμείνει στην κατηγορία. Αυτό είναι που πρέπει να καταλάβουν και τα παιδιά ότι καλός ο ενθουσιασμός, αλλά με μέτρο. Το πρωτάθλημα είναι πάρα πολύ δύσκολο, είναι μεγάλο, είναι δυνατές ομάδες. Εμείς αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να συνεχίσουμε αυτή την καλή προσπάθεια που είχαμε και σήμερα και στα επόμενα παιχνίδια ώστε να μπορέσουμε να πετύχουμε τον στόχο μας. Να ευχηθώ στον κόουτς καλή συνέχεια στην ομάδα του Πανσερραϊκού».

Κατσαβάκης-Κισσαμικος_XLΓια το αν το γεγονός ότι ο Κισσαμικός κέρδισε μία ιστορική ομάδα όπως ο Πανσερραϊκός και έφτασε κοντά στη νίκη απέναντι σε ακόμα μία σπουδαία και ιστορική ομάδα, όπως η ΑΕΛ, δείχνει κάτι για τον στόχο της ομάδας: «Εμείς αυτό που είπαμε από την αρχή είναι ότι ο στόχος μας είναι αυτός, θέλουμε να σωθούμε να φτιάξουμε μία ανταγωνιστική ομάδα για να μπορούμε να κοιτάμε κάθε αντίπαλο στα μάτια. Νομίζω ότι μέχρι ένα σημείο το έχουμε πετύχει. Από εκεί και πέρα πρέπει να κρατήσουμε τα κεφάλια χαμηλά, δεν χρειάζεται ενθουσιασμός. Το πρωτάθλημα είναι μεγάλο, θα έρθουν και τα δύσκολα αποτελέσματα, θα έρθουν και οι ήττες και εκεί θα δείξει η ομάδα αν μπορεί να έχει μία συνέχεια, ποιο είναι το ποιόν της και σαν ομάδα και σαν ποδοσφαιριστές ο καθένας. Είναι ένα πρωτάθλημα, που όπως και ο Πανσερραϊκός, οι περισσότερες ομάδες, το 90% είναι καλές ομάδες. Ο καθένας μπορεί να πάρει αποτέλεσμα σε οποιαδήποτε έδρα. Εμάς μας έχει δώσει μία αυτοπεποίθηση το ότι ακόμα είμαστε αήττητοι. Μας δίνει κουράγιο για τη συνέχεια. Έχουν περισσότερη αυτοπεποίθηση τα παιδιά, συνεχίζουν, μπαίνουν σε κάθε παιχνίδι και δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, αυτό που θέλουμε και έρχονται τα αποτελέσματα».

Ο Μάκης Κατσαβάκης για τον Πανσερραϊκό δήλωσε τα εξής:

«Δεν μπήκαμε δυνατά στο παιχνίδι. Ο αντίπαλος προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του. Εμείς με πάρα πολλές αργές σκέψεις και ενέργειες δώσαμε το δικαίωμα να δημιουργηθούν φάσεις πριν το πρώτο γκολ και να έρθει μετά ένα γκολ το οποίο έδωσε πολύ μεγάλη αυτοπεποίθηση στην ομάδα του Κισσαμικού, ο οποίος διαθέτει και ωριμότητα και σκέψη στο παιχνίδι του, τόσο στην αναχαίτιση όσο και στη δημιουργία. Είχαμε φάσεις που μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε, δυστυχώς δεν έγινε αυτό για εμάς, φάσεις καλές με τον Φουρτάδο και τον Ατματσίδη. Ρισκάραμε στο δεύτερο ημίχρονο, κάναμε σκέψη να κάνουμε πιο επιθετικό το σχήμα, δεν ήρθαν οι φάσεις και ήρθε και επισφραγίστηκε το παιχνίδι με το δεύτερο γκολ του Κισσαμικού, ο οποίος έκανε μία εξαιρετική διαχείριση. Μπορούμε να πούμε ότι το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Εμείς θα πρέπει να συγκεντρωθούμε όσο γίνεται στο παιχνίδι, η κατηγορία είναι δύσκολη. Είχα τονίσει από την αρχή ότι η ομάδα αυτή είναι πάρα πολύ καλή, δεν είναι τυχαίο ότι είναι αήττητη, δεν είναι τυχαίο ότι έχει έναν ικανότατο προπονητή τρία χρόνια, με καλά τρεξίματα και καλούς προσανατολισμούς. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Σπύρο Μπαξεβάνο, που είναι ένας εξαιρετικός συνάδελφος, ό,τι καλύτερο και σε εμάς βέβαια να ανασυνταχθούμε γρήγορα, να κλείσουμε αυτή την άσχημη παρένθεση και να πάμε πρώτα ο Θεός στο επόμενο παιχνίδι που είναι πάλι εκτός έδρας στα Τρίκαλα».