ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΚΑΣΣΙΟΠΗ: Παλικαρίσια ισοπαλία των «λιονταριών» κόντρα στους πρώτους της βαθμολογίας της football league

Παλικαρίσια ισοπαλία με σκορ 2-2 πήρε μέσα στο σπίτι του ο Πανσερραϊκός, από την πρώτη του βαθμολογικού πίνακα της football league Κασσιόπη.  Τα «λιοντάρια» κατάφεραν το απόγευμα (18.30) του Σαββάτου (12/3) να κόψουν στις καθυστερήσεις (92’)  βαθμούς από τους Κερκυραίους (οι οποίοι αν τους έπαιρναν θα αποσπόταν 5 βαθμούς από τον δεύτερο Απόλλωνα Σμύρνης).

Ο αγώνας έγινε υπό καταρρακτώδη βροχή κάτι που δεν εμπόδισε τους παίκτες των δύο ομάδων να προσφέρουν θέαμα και γκολ στους «ηρωϊκους» θεατές που βρέθηκαν στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών.

Οι οργανωμένοι φίλοι της ομάδας, μέλη του panserraikos Che Guevara club, δεν σταμάτησαν να τραγουδούν να ενισχύουν την ομάδα με συνθήματα παρά τη συνεχή  νεροποντή.

Το σκορ άνοίξε στο 22΄ο «μόνιμος σκόρερ» της ομάδας, Φουρτάδο (12ο γκολ για φέτος), ωστόσο η ομάδα της Κέρκυρας στο β’ ημίχρονο με τους Μπαλντοβαλίεφ και Ζορμπά στο 57΄και 63΄ αντίστοιχα θα γυρίσει το παιχνίδι. Η τελευταία κουβέντα όμως άνηκε στον Βασίλη Τριανταφυλλάκο  που με σουτ στις καθυστερήσεις θα διαμορφώσει το τελικό 2-2.

Αναλυτικά:

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι θα δημιουργήσουν πρώτοι ευκαιρία στο 8’ με σουτ του Ντουαλά το οποίο θα καταλήξει άουτ, καθώς και στο 12’ όταν από εκτέλεση κόρνερ ο Αρναρέλης θα βρει την μπάλα, αλλά θα μπλοκάρει εύκολα ο Απ. Ανδρούτσος. Ηταν η σειρά των «λιονταριών» να αντιδράσουν ανεβάζοντας «στροφές» εκμεταλλευόμενα παράλληλα τα λάθη των αντιπάλων τους στην μεσαία γραμμή και το κέντρο της άμυνας. Ο Εμίλιο Φουρτάδο θα ρίξει την «προειδοποιητική βολή» στο 17΄με ένα σουτ από μεγάλη απόσταση που θα καταλήξει όμως άουτ.

Στο 21΄ο παίκτης από το Πράσινο Ακρωτήρι θα σκοράρει, όταν ο Ιωαννίδης θα βγάλει σέντρα από τα αριστερά ο Φουρτάδο πιάνει την μπάλα με η μία και με βολέ θα τρυπήσει τα δίχτυα του Αραμπατζή. Στο 30΄ ο Ανδρεόπουλος βρίσκει στα αριστερά τον Αρναρέλη αυτός θα σουτάρει αλλά μπλοκάρει ο Ανδρούτσος σωστά τοποθετημένος.

Τρία λεπτά αργότερα ο Φουρτάδο πετάγεται στην πλάτη των Φαιάκων όμως ο διαιτητής Τζοβάρας θα σταματήσει την φάση «βλέποντας» οφ σαϊντ. Ο Πανσερραϊκός θα φτάσει πολύ κοντά στο 2-0, όταν ο Τριανταφυλλάκος  βγάζει μία πολύ όμορφη κάθετη μπαλιά στον Φουρτάδο αυτός με προσποίηση «αδειάζει» έναν αντίπαλο αμυντικό το πλασέ του όμως δεν βρίσκει στόχο και καταλήγει άουτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκινά με τον Πανσερραϊκό να συνεχίζει την πίεση για ακόμη ένα γκολ. Ωστόσο από μία στημένη φάση η Κασσιόπη θα φτάσει στην ισοφάριση, στο 57΄ο Χιντζίδης εκτελεί ένα φάουλ ο Μπαλντοβαλίεφ πετάγεται και με κεφαλιά νικά τον Ανδρούτσο και κάνει το 1-1. Λίγα λεπτά αργότερα η «τύχη θα χαμογελάσει» στην Κασσιόπη, ο Ζορμπάς σουτάρει η μπάλα βρίσκει σε σώμα αμυντικού παίρνει περίεργη τροχιά και αιφνιδιάζει τον τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού καταλήγοντας στο βάθος της εστίας και βάζει την Κασσιόπη μπροστά στον αγώνα.

Ο Ανδρούτσος θα δείξει την κλάση του στο 66΄όταν με εκτίναξη αποκρούει το σουτ του Αρναρέλλη, σώζοντας από τα χειρότερα τους «κόκκινους». Πολύ μεγάλη φάση για την ισοφάριση  στο 76΄, ο Μπαρέττας θα μπει από τα δεξιά, η άμυνα των Κερκυραίων θα απομακρύνει, ο Σιάκκας παίρνει το «ριμπάουντ» έξω από την περιοχή, το δυνατό σουτ που επιχειρεί του θα καταλήξει όμως άουτ.

Για να φτάσουμε στο 92’ όταν ο Τριανταφυλλάκος μετά από φάση διάρκειας θα εκμεταλλευτεί μία «αναμπουμπούλα» στην άμυνα της Κέρκυρας και με σουτ θα πετύχει το πρώτο του γκολ με τον Πανσερραϊκό διαμορφώνοντας το τελικό 2-2, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών εντός αγωνιστικού χώρου αλλά και στις εξέδρες.

che guevara-glenti-2016_nΟι δε φίλοι της ομαδας μέλη του panserraikos Che Guevara club συνέχισαν τα πανηγύρια και στον αποκριάτικο χορό που είχαν προγραμματίσει από καιρό στο Serres Palace οπου διασκέδασαν μεχρι πρωίας.

ΑΟ ΚΑΣΣΙΟΠΗ (Αλέκος Βοσνιάδης): Αραμπατζής, Γκομές, Χιντζίδης, Ιωάννου, Βενέτης, Ανδρεόπουλος, Νίκιτς, Ζορμπάς (77΄ Παμλίδης), Αρναρέλλης, Μπαλντοβαλίεφ (83΄ Ντιογκο), Ντουαλά (63΄Κόντος)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάουλο Κάμπος): Ανδρούτσος, Καρράς, Ιωαννίδης, Βοσκόπουλος, Παπατζίκος, Σιάκκας, Ολίσε, Τριανταφυλλάκος, Μπαρέττας(83΄Δωματάς), Γιάντσης (Ρούτσης), Φουρτάδο.