ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Κόντραρε στα ίσα αλλά ηττήθηκε (1-2) από τον Απόλλων Σμύρνης (φωτορεπορταζ)

Τα δύο γκολ σε ένα δεκάλεπτο (μεταξύ 20’ και 30’) που δέχθηκε ο Πανσερραϊκός από τον Απόλλων Σμύρνης το μεσημέρι του Σαββάτου (1/4), ήταν αρκετά για να «τελειώσουν» νωρίς το παιχνίδι στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών.

Το συγκρότημα του Άκη Μάντζιου ήταν αυτό το οποίο μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι από τα «λιοντάρια» και στο 6΄ είχε την πρώτη της καλή φάση στο ματς, με το σουτ του Σιατραβάνη να αποκρούεται με γροθιές από τον Ρίστιτς.

Από την πλευρά τους οι παίκτες του Παναγιώτη Διλμπέρη, προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Χιώτη στο 9΄, το σουτ όμως του Γαβριηλίδη μπλοκαρίστηκε εύκολα από τον Χιώτη.

Στο 18΄ ο Απόλλωνας είχε την δεύτερη του αξιόλογη φάση στο ματς, με το σουτ του Περογαμβράκη να αποκρούεται με τα πόδια από τον Ρίστιτς.

Το σλάιντ απαιτεί την χρήση JavaScript.

Αιφνιδιασμός με …δύο γκολ

Ότι δεν κατάφερε να κάνει στις δύο αυτές φάσεις ο επιθετικός της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», το πέτυχε στο 20΄ με διαγώνιο σουτ κάνοντας  το 0-1.

Οι «κόκκινοι» μετά το τέρμα που δέχτηκαν, προσπάθησαν να αντιδράσουν, το σουτ όμως του Ρούτση στο 21΄ πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Αυτό το οποίο δεν μπόρεσαν να πετύχουν τα «λιοντάρια» στην εν λόγω φάση, το πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι στο 31΄ με ένα απίστευτο σουτ του Σιατραβάνη, έκαναν το 0-2, ενώ στο 33΄ ο Μπαρμπόσα έφτασε κοντά στο 0-3, όμως κόπηκε σε κόρνερ από τους αμυντικούς των «κόκκινων».

Φωτορεπορταζ από την κερκίδα

Δυνατά στην επανάληψη

Στην επανάληψη ο Πανσερραϊκός μπήκε καλύτερα και στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ( 53΄) κατάφερε να μειώσει σε 2-1, χάρη σε δυνατό άπιαστο σουτ του Τσιμίκα. Από το σημείο εκείνο και μετά το παιχνίδι απέκτησε νέο ενδιαφέρον, με τα «λιοντάρια»  να πιέζουν προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση.

Στο 62΄ ο Απόλλωνας έφτασε κοντά στο 1-3, ο Διαμαντόπουλος όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρίστιτς, ενώ στο 66΄ το σουτ του Τσιάρα μπλοκαρίστηκε από τον Ρίστιτς.

Από το 75΄ και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τους παίκτες του Απόλλωνα να προσπαθούν να κερδίσουν χρόνο, ενδεικτικό των πολλών διακοπών, που υπήρχαν στο ματς, κάτι που το κατάφεραν πετυχαίνοντας τη 10η εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και διατήρησαν το αήττητο σερί.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Ρίστιτς, Ντοράγκι (86′ Τσελεπίδης), Ιωαννίδης, Καψάλης, Βοσκόπουλος, Φουσού (70′ Κανούλας), Γαβριηλίδης, Σιάκκας (84′ Πόζογλου) , Τσιμίκας, Ρούτσης, Γκούρτσας

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος): Χιώτης, Πάνος, Χιντζίδης, Μπαρτολίνι, Δεληζήσης (81′ Κύργιας), Ομπόντο, Κονέ, Σιατρβάνης, Περογραμβράκης (81′ Αλμπάνης), Διαμαντόπουλος, Μπαρμπόσα (65′ Τσιάρας)

(ευχαριστούμε την eurokinisi για μερικές από τις φώτο)

Πλήρες φωτορεπορτάζ στη σελίδα μας στο facebook (250 φώτος)