ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Οι αλλαγές του Βασιλακάκη αποδείχθηκαν… «χρυσές»!!! (φώτος)

Ο Πανσερραϊκός βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο, όμως με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος, πήρε την πρώτη του φετινή νίκη, με 2-1 επί του Ολυμπιακού Βόλου.

Στην  εξ αναβολής αναμέτρηση της πρεμιέρας, ο Πανσερραϊκός υποδέχθηκε την Τετάρτη 14/10 το απόγευμα, στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών, τον Ολυμπιακό Βόλου και έπειτα από ένα ματς με μπόλικο σασπένς, κατάφερε να πάρει το πρώτο του τρίποντο στη Football League.
Οι Βολιώτες μπήκαν με τις καλύτερες προϋποθέσεις στο παιχνίδι, αφού μόλις στο 8′, ο Τσιάρας έπιασε την άμυνα των «κόκκινων» στον «ύπνο» και με λόμπα από αριστερά κρέμασε τον Ανδρούτσο, ανοίγοντας το σκορ στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών.
Οι παίκτες του Κώστα Βασιλακάκη προσπάθησαν να αντιδράσουν, χάνοντας στο 15′ μεγάλη ευκαιρία όταν ο Σιάκκας σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα άουτ!
Ο Στρατηλάτης στο 18′ σταμάτησε τον Ραμίρες και ένα λεπτό αργότερα ο γκολκίπερ του Βόλου έδιωξε σωτήρια την κεφαλιά του Ατματσίδη.
Ο Πανσερραϊκός πίεζε για την ισοφάριση, αλλά ο Ατματσίδης με προβολή αστόχησε  ξανά στο 24′.
Ο Ολυμπιακός Βόλου λίγο έλειψε να κάνει το 0-2, όταν στο 31′ ο Ανδρούτσος είπε «όχι» στον Γουόρντεν και στην εξέλιξη της φάσης, στην προσπάθεια του Νικολιά, ο Σιάκκας έδιωξε τη μπάλα πριν περάσει την γραμμή του τέρματος!

Το σλάιντ απαιτεί την χρήση JavaScript.

Με το σκορ στο 0-1 ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στις Σέρρες.

Στην επανάληψη ο Πανσερραϊκός δεν το έβαλε κάτω και συνεχίζοντας την πίεση, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 69’. Ο Φουρτάδο, (χρυσή αλλαγή του Βασιλακάκη στο 60’) εννέα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Στεριανού νίκησε με κεφαλιά τον Στρατηλάτη κάνοντας το 1-1 (ήταν το δεύτερο του γκολ σε ισάριθμα παιχνίδια φέτος).
Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 85′, όταν Ιωαννίδης (αλλαγή στο 46’) τροφοδότησε τον  Ατματσίδη, ο οποίος επιχείρησε σέντρα -σουτ, ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων απέκρουσε, αλλά έστειλε τη μπάλα στον Αγγελούδη, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ για να γράψει το τελικό 2-1.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι την λήξη και ο Πανσερραϊκός  και οι πάνω από 2.000 φίλοι του που βρέθηκαν στο δημοτικό γηπεδο Σερρών (αριθμός λίαν ικανοποιητικός για αγώνα απόγευμα Τετάρτης και μάλιστα μετά απο την ήττα της Κυριακής) πανηγύρισε ένα σπουδαίο τρίποντο.
Στην εξέδρα των επισήμων βρέθηκε και ο Πρόεδρος του Ολυμπιακού Βόλου και Δήμαρχος του Βόλου Αχιλλέας Μπέος, στον οποίο ο Πρόεδρος του Πανσερραϊκου Π.Χαλκίδης παραχώρησε τη θέση του και είδαν μαζί το παιχνίδι.

Πανσερραϊκός (Βασιλακάκης): Aνδρούτσος, Στεργιανός, Περπερίδης (46′ Ιωαννίδης), Κουκόλης, Σιάκκας, Ολίσε (72′ Τσιμίκας), Μπαλού, Ραμίρες (60′ Φουρτάδο), Ατματσίδης, Μπεριάν, Αγγελούδης
Ολυμπιακός Βόλου (Χαραλαμπίδης): Στρατηλάτης, Αρβανίτης, Ντάσιος, Ζέρης, Μπούτσικος, Τσιάρας, Φερνάντες (82′ Νάστος), Νικολιάς, Μοράν (55′ Πολύζος), Ντε Πέτρις, Γουόρντεν (71′ Τσιλιγκίρης).

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)
Βοηθοί: Αργυρός, Γιαννουγλίδης (Αθηνών)

Στις 11 Νοεμβρίου Κισσαμικός – Πανσερραϊκός

Την Τετάρτη 11 Νοεμβρίου θα διεξαχθούν οι αναβληθείσες αναμετρήσεις Παναχαϊκή-Κέρκυρα και Κισσαμικός-Πανσερραϊκός, που συμπεριλαμβάνονταν στο πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής για την Football League. Οπως είναι γνωστό, οι συγκεκριμένοι αγώνες αναβλήθηκαν επειδή οι Πατρινοί και οι Σερραίοι δεν είχαν εξασφαλίσει εγκαίρως πιστοποιητικό συμμετοχής από την Επιτροπή Επαγγελματικού Αθλητισμού.