Πανσερραϊκός: Ξέσπασε στον Αχαρναϊκό 3-0 (φωτορεπορταζ)

Το καλύτερο παιχνίδι του Πανσερραϊκού, της φετινής σαιζόν είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν όσοι βρέθηκαν το μεσημέρι του Σαββάτου (12/12) στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών. Η ομάδα του Παύλου Δημητρίου έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο και επικράτησε άνετα του Αχαρναϊκού με σκορ 3-0 (Φουρτάδο, Μπεριάν, Μπαλού).

Ο Πανσερραϊκός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από το πρώτο λεπτό ασκώντας ασφυκτική πίεση στον Αχαρναϊκό τον οποίο και περιόρισε για μεγάλο διάστημα στο μισό του γηπέδου, και δημιουργώντας ευκαιρίες στα καρέ του Παγούδη.

Το σλάιντ απαιτεί την χρήση JavaScript.

Οι προσπάθειες των «λιονταριών» θα αποδώσουν στο 24΄όταν η ομάδα θα κερδίσει ένα φάουλ λίγο έξω από την γραμμή της μεγάλης περιοχής. Εκτελεστής ο Εμίλιο Φουρτάδο που με ένα δυνατό σουτ θα στείλει απευθείας την μπάλα στην εστία των Αθηναίων ανοίγοντας το σκορ για τα «λιοντάρια». Δύο λεπτά αργότερα, ο  Φουρτάδο από εκτελεστής να γίνεται δημιουργός, καθώς ο παίκτης από το Πράσινο Ακρωτήρι θα βρει μέσα στην περιοχή τον Μπεριάν και αυτός με πλασέ θα κάνει το 2-0,  φέρνοντας ξέφρενους πανηγυρισμούς σε παίκτες και οπαδούς.

Ο Πανσερραϊκός θα φτάσει πολύ κοντά στο να σφραγίσει τη νίκη πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ στο 40’ όμως το νέο πλασέ που θα επιχειρήσει ο Μπεριάν θα περάσει άουτ. Στο 42΄ο Ανδρούτσος θα αποκρούσει ένα σουτ του Καλογερόπουλου, την μοναδική ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος.

Β Ημίχρονο

Οι “κόκκινοι” θα κυριαρχήσουν και στην επανάληψη. Στο 60΄ένα σουτ του Φουρτάδο θα περάσει ελάχιστα άουτ. Το γκολ θα έρθει στο 64΄ με τον Φάμπιο Μπαλού να κλέβει την μπάλα και αφού μπει στην περιοχή να πλασάρει τον Παγούδη, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0 και «κλειδώνει» τη νίκη και τους τρεις βαθμούς για τα «λιοντάρια». Παρά το ευρύ σκορ οι παίκτες του Παύλου Δημητρίου θα συνεχίσουν να πιέζουν και στο 78΄ο Πόποβιτς που είχε περάσει αλλαγή στην θέση του Μπεριάν θα σουτάρει όμως η μπάλα θα περάσει άουτ.

ΠΑΝΣΕΡΡAΪΚΟΣ (Π.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ): ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΣ, ΣΤΕΡΓΙΑΝΟΣ, ΑΤΜΑΤΣΙΔΗΣ (70′ ΠΑΠΑΣΤΕΡΓΙΟΥ), ΜΠΑΛΟΥ, ΡΟΥΤΣΗΣ, ΦΟΥΡΤΑΔΟ(78΄ΑΓΓΕΛΟΥΔΗΣ), ΤΣΙΜΙΚΑΣ, ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ, ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΠΕΡΙΑΝ (60΄ΠΟΠΟΒΙΤΣ), ΣΙΑΚΚΑΣ.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Τ.ΚΑΒΑΚΑΣ): ΠΑΓΟΥΔΗΣ, ΣΩΤΗΡΑΚΟΣ (30΄ΦΙΓΚΟΥΕΪΡΑ), ΕΜΕΚΑ, ΜΩΫΣΙΑΔΗΣ, ΤΑΜΠΑΚΗΣ (65΄ΣΙΑΝΝΗΣ), ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΟΜΠΡΑΝΤΟΒΙΤΣ, ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ (55΄ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ), ΜΑΡΗΣ, ΠΑΒΙΣΕΒΙΤΣ, ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ