«Ποδαρικό» με νέο διασυρμό για τους Ικάρους 70-47 από την Καβάλα

Νέος διασυρμός απο την Καβάλα

Η αγωνιστική πτώση δεν έχει τελειωμό για τους Ικάρους καθώς το ξεκίνημα της νέας χρονιάς βρήκε τη σερραϊκή ομάδα να συνεχίζει τις ίδιες κακές εμφανίσεις που είχε και στο τέλος του 2013. Σειρά στο να την διασύρει είχε  η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, η οποία δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει με 70-47 τους Ίκαρους Σερρών. Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με την Καβάλα να μην δέχεται ούτε ένα πόντο στα πρώτα 6 λεπτά, και με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την μοναδική τους αντεπίθεση στην αρχή της τρίτης περιόδου, όταν και μείωσε την διαφορά στους 11.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ένας εφιάλτης για τους παίκτες του Νίκου Οικονόμου, καθώς οι αντίπαλοι παρουσιάστηκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να καθαρίσουν από την αρχή τον αγώνα, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να βρίσκονται «σε άλλο γήπεδο». Το σκορ πήρε από την αρχή διαστάσεις, και είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο καλάθι για τους Ίκαρους πέτυχε ο Δήμας 6 λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα (!), και ενώ ήδη η Καβάλα είχε πετύχει 13 πόντους.

Η Καβάλα συνέχισε να είναι ουσιαστική στην επίθεση, ενώ με όπλο την καλή αμυντική της λειτουργία ανάγκασε τους παίκτες του Νίκου Οικονόμου να εκτελέσουν για ακόμη μια φορά,  πολλά βεβιασμένα σουτ και να κάνουν αρκετά λάθη. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την Καβάλα να προηγείται με 15 πόντους διαφορά (24-9)

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην 2η περίοδο, με την Καβάλα να συνεχίζει να είναι αποτελεσματική σε επίθεση και άμυνα και με τους Ίκαρους Σερρών να… «συντηρούν» τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας τους και να υποπίπτουν σε πολλά αβίαστα λάθη. Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα με την πρώτη περίοδο και άγγιξε ακόμα και τους 19 πόντους (45-26 στο 19′), ενώ ο Γιάννης Τζήμας βρήκε την ευκαιρία να προχωρήσει σε σειρά αλλαγών για να ξεκουράσει τους παίκτες του. Το ημίχρονο έκλεισε με την Καβάλα να προηγείται με 45-27.

Οι Ίκαροι Σερρών «ξύπνησαν» και μπήκαν… δυνατά στην τρίτη περίοδο και με σερί 0-7 μείωσαν την διαφορά στους 11 πόντους (45-34 στο 23′). Η Καβάλα δυσκολεύτηκε, στα πρώτο μισό της τρίτης περιόδου, να πλησιάσει με αξιώσεις στο καλάθι και είναι χαρακτηριστικό ότι ο πρώτος πόντος στην επανάληψη σημειώθηκε στο 25′ από τον Γιώργο Κατσαρέ. Γρήγορα, ωστόσο, η Καβάλα έφερε τον αγώνα στα δικά της μέτρα και με ένα σερί 14-2 έφερε την διαφορά στην μέγιστη τιμή της, 24 πόντους (60-36 στο 28′). Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Καβάλα να προηγείται με 62-38.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με την διαφορά να μην πέφτει σε κανενα χρονικό σημείο κάτω από τους 20 πόντους και τον προπονητή της Καβάλας Γιάννη Τζήμα να βρίσκει την ευκαιρία να ρίξει στο παρκέ παίκτες που δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής όπως ο Παπαρέγκας και ο Γκέλιος.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με την Καβάλα να παραμένει αήττητη από την ημέρα που ο Τζήμας ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της ομάδας

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 45-27, 62-38, 70-47

Έ.Κ. Καβάλας (Τζήμας): Κρστέφσκι 7, Μαρμαρινός 8, Τότσιος 20, Καλαμπάκας 6, Κατσαρές 8, Καραποστόλου 8, Αγγελακόπουλος 4, Παπαρέγκας 2, Γκέλιος 2, Βελισσαρίου 2, Καλαϊτζίδης 3

Ίκαροι Σερρών (Οικονόμου): Μποχωρίδης 2, Σταμπουλής 3, Δήμας 8, Γεωργιανός, Λυμπερόπουλος 8, Κουτίνας 9, Συμεωνίδης 2, Σιώπης 3, Τράκας, Ναούμης 2, Κίντερ 10, Χορτομάρης

Πηγή: KavalaPress.gr