ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Οι αγώνες των σερραϊκών ομάδων το Σαββατοκύριακο 20/21 Ιανουαρίου

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Οι αγώνες των σερραϊκών ομάδων το Σαββατοκύριακο 20/21 Ιανουαρίου

Χωρίς αγώνες της ΕΠΣ το Σαββατοκύριακο, μετά την αιφνίδια αναβολή, λογω συλλαλητηρίου Θεσσαλονίκης. Η διοίκηση της ΕΠΣ Σερρών ακολουθώντας ανάλογες αποφάσεις ΕΠΣ άλλων νομών (π.χ. Δράμας, Κιλκίς) αποφάσισε να μην γινουν αγώνες για να διευκολυνθούν όσοι θέλουν να συμμετάσχουν στο συλλαλητήριο της Κυριακής για το όνομα της Μακεδονίας. Βέβαια στα υπόλοιπα αθλήματα (μπάσκετ, βόλλεϊ, χάντμπολ και Εθνικές κατηγορίες ποδοσφαίρου) οι αγώνες θα γίνουν κανονικά. Φαίνεται πως “πατριώτες” είναι μόνο οι φίλαθλοι και οι παίκτες του ποδοσφαίρου των τοπικών κατηγοριών ή έτσι τουλάχιστον θέλουν να φαίνονται οι κατα τόπους ΕΠΣ.

Ο Πανσερραϊκός καλείται να αντιμετωπίσει στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών τα φιλόδοξα Τρίκαλα (τα οποία μετά από ένα άσχημο ξεκίνημα έμειναν πίσω) σε έναν αγώνα που τα “λιοντάρια” θα πρέπει να τον κερδίσουν, αν μη τι άλλο για το γόητρο των φιλάθλων. Αν και βαθμολογικά οι “κοκκινοι” πλησιάζουν επικίνδυνα τον πάτο, εν τουτοις, περίπτωση για κίνδυνο υποβιβασμού δεν φαίνεται να υπάρχει, καθώς πολλές είναι οι ομάδες με οικονομικά προβλήματα που τους στοιχίζει βαθμούς.

Στη Β’ Εθνική Γυναικών η αήττητη Πανσερραϊκή υποδέχεται τον δεύτερο Αγροτικό Αστέρα και με νίκη δείχνει να εξασφαλίζει την πρωτιά στον όμιλο.

Στην Γ’ Εθνική ο Απόλλων Παραλιμνίου ταξιδεύει στη γειτονική Καβάλα όπου αντιμετωπίζει τον ΑΟ Καβάλας σε ένα δύσκολο παιχνίδι. Η Ελπίδα Σκουτάρεως υποδέχεται τον Αρη Αβάτου, ενώ η Καρπερή έχει δύσκολο έργο απέναντι στο Νέστο Χρυσούπολης, καθώς κάνει μια τελευταία προσπάθεια για να ξεφύγει από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Football League

Η 12η Αγωνιστική (20-21 Ιανουαρίου)

Σάββατο 20 Ιανουαρίου

  • Άρης – Καραϊσκάκης (15:00 ΕΡΤ3, «Κλεάνθης Βικελίδης»)

Κυριακή 21 Ιανουαρίου

  • ΟΦΗ – Απόλλων Πόντου (15:00 ΕΡΤ3, «Θ, Βαρδινογιάννης»)
  • Παναιγιάλειος – ΑΟΧ Κισσαμικός (15:00, Δημ. Στάδιο Αιγίου)
  • Αναγέννηση Καρδίτσας – Αιγινιακός (15:00, Δημ. Στάδιο Καρδίτσας)
  • Πανσερραϊκός – Τρίκαλα (15:00 Web TV, Δημ. Σερρών)
  • Δόξα Δράμας – Απόλλων Λάρισας (15:00, Γήπεδο Δόξας)
  • Σπάρτη – Καλλιθέα (15:00, Δημ. Στάδιο Σπάρτης)
  • Βέροια – Εργοτέλης (15:00, Δημ. Στάδιο Βέροιας)
  • Αχαρναϊκός – Παναχαϊκή Δ.Δ.

Βαθμολογία (11 ματς)

  1. Άρης Θεσσαλονίκης 29β 20-4
  2. Παναχαϊκή 26β. 16-5
  3. ΟΦΗ 24β. 23-6
  4. Τρίκαλα 21β. 11-5
  5. Σπάρτη 17β. 12 -7
  6. Καραϊσκάκης 16β. 1111
  7. Δόξα Δράμας 16β 12-8
  8. Απόλλωνας Πόντου 15β. 10-9
  9. ΑΟ Χανιά/ Κισσαμικός 15β. 10-9
  10. Βέροια 14β. 10-8
  11. Αιγινιακός 14β. 10-18
  12. Αναγέννηση Καρδίτσας 14β. 9-9
  13. Απόλλωνας Λάρισας 12β. 11-17
  14. Πανσερραϊκός 11β. 13-16
  15. Παναιγιάλειος 10β. 7-12
  16. Καλλιθέα 9β. 8-13
  17. Εργοτέλης 6β. 13-21
  18. Αχαρναϊκός -51β. 2-29

ΑΟ Χανιά/Κισσαμικός και Βέροια με ματς λιγότερο

Ο Αχαρναϊκός αποβλήθηκε από το Πρωτάθλημα και έχει αφαίρεση -51 βαθμών από το Πρωτάθλημα, λόγω οφειλών προς ποδοσφαιριστές

 

 Football League Νέων

4η Αγωνιστική – 2ος Όμιλος (20-22 Ιανουαρίου)

Σάββατο 20 Ιανουαρίου

  • 1μμ. Αναγέννηση Καρδίτσας – Βέροια Γήπεδο Μητρόπολης
  • 2.30μμ. Απόλλων Λάρισας – Πανσερραϊκός, Γήπεδο Τερψιθέας
  • 3μμ. Αιγινιακός – Καραϊσκάκης, Γήπεδο Γ. Παραλυκίδης
  • 3μμ. Δόξα Δράμας – Απόλλων Πόντου, Γήπεδο Ξηροποτάμου

Δευτέρα 22 Ιανουαρίου

  • Άρης – Τρίκαλα, Γήπεδο Κλεάνθης Βικελίδης

 

Βαθμολογία (σε 3 ματς)

  1. Απόλλων Πόντου 7β. 10-2
  2. Άρης Θεσσαλονίκης 9β. 12-0
  3. Τρίκαλα 6β. 5-1
  4. Δόξα Δράμας 4β. 21
  5. Αιγινιακός 3β 5-7
  6. Πανσερραϊκός 3β. 4-2
  7. Απόλλων Λάρισας 2β. 2-5
  8. Καραϊσκάκης 0β. 28
  9. Βέροια 0β. 0-6
  10. Αναγέννηση Καρδίτσας 0-10

 

Β’ Εθνική Γυναικών

7η Αγωνιστική (21 Ιανουαρίου)

  • Μέντεκας Καλαμαριάς – Ροδόπη 87, Γήπεδο ΕΠΣ Μακεδονίας
  • Πανσερραϊκή – Αγροτικός Αστέρας Εύοσμου, Γήπεδο Ψυχικού
  • Βασίλισσα Θράκης – Άγιος Γεώργιος Νέας Κρήνης, ΔΑΚ Ξάνθης

Βαθμολογία (6 αγ.)

  1. Πανσερραϊκή 16β (20-4)
  2. Αγροτικός Αστέρας Εύοσμου 11β. (15-10)
  3. Βασίλισσα Θράκης 8β. (8–5)
  4. Ροδόπη ’87 7β. (13-14)
  5. Άγιος Γεώργιος Νέας Κρήνης 6β (8-12
  6. Μέντεκας Καλαμαριάς 0β (6-25)

Βασίλισσα Θράκης και Ροδόπη ’87 με ματς λιγότερο

 

Γ’ Εθνική

13η Αγωνιστική (20-21 Ιανουαρίου)

  • ΑΕ Διδυμοτείχου – Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου, Στάδιο Διδυμοτείχου
  • Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής – Νέστος Χρυσούπολης, Γήπεδο Ηράκλειας
  • ΑΟ Καβάλα – Απόλλων Παραλιμνίου, Δημ. Γήπεδο Καβάλας
  • Ορφέας Ξάνθης – Αετός Ορφανού, Γήπεδο ΑΟ Ξάνθης
  • Ελπίδα Σκουτάρεως – Άρης Αβάτου, Γήπεδο Χρυσού
  • ΑΠΣ Δόξα Προσκυνητών – Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου, Γήπεδο ΕΠΣ Θράκης

 

Βαθμολογία (12 ματς)

  1. Απόλλων Παραλιμνίου 2β. 246
  2. Ελπίδα Σκουτάρεως 24β. 15-9
  3. Αετός Ορφανού 21β. 1511
  4. ΑΟ Καβάλα 21β. 18-9
  5. Νέστος Χρυσούπολης 20β. 136
  6. Άρης Αβάτου 18β. 9-8
  7. Ορφέας Ξάνθης 15β.9-11
  8. Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου 14β. 6-13
  9. ΑΕ Διδυμοτείχου 13β. 8-12
  10. ΑΠΣ Δόξα Προσκυνητών 11β. 11-21
  11. Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής 8β. 10-18
  12. Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου 6β. 7-23

 

ΕΠΣ Σερρών 20-21/1/18)

Αναβολή της Αγωνιστικής – Η Ανακοίνωση

  • Λόγω του συλλαλητηρίου στην Θεσσαλονίκη για το όνομα της Μακεδονίας την Κυριακή 21-1-2018, όλοι οι αγώνες του τοπικού Ερασιτεχνικού Πρωταθλήματος του Σαββατοκύριακο 20-21/1/2018 αναβάλλονται, μετατιθεμένου ολοκλήρου του προγράμματος κατά μία αγωνιστική.

 

 ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ Σερρών

 Σε αγώνα για τα Ημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΠΣ Σερρών, την Τετάρτη (17/1) στο 1ο ματς Σιδηρόκαστρο – Νέο Σούλι, η αναμέτρηση διεκόπη στο 57ο λεπτό, λόγω επεισοδίων μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο

Για την ίδια διοργάνωση και φάση ο Απόλλωνας Παραλιμνίου είχε επικρατήσει την Τετάρτη (9/1) εκτός έδρας του Λευκώνα με 0-2.