ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Οι αγώνες των σερραϊκών ομάδων το Σαββατοκύριακο 12/13 Μαϊου

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Οι αγώνες των σερραϊκών ομάδων το Σαββατοκύριακο 12/13 Μαϊου

Με δεκατέσσερις ποδοσφαιριστές στην αποστολή του ταξίδεψε ο Πανσερραϊκός για το Ηράκλειο της Κρήτης για το σημερινό (17:00 ΕΡΤ3) παιχνίδι με τον Εργοτέλη για την 31η αγωνιστική της Football league.

Η Σερραϊκή αποστολή αποτελείται από λίγους που έχουν όμως «μεγάλη ψυχή» αφού αν και απλήρωτοι εδώ και μήνες, ξεχασμένοι σχεδόν από όλους κάνουν ένα ταξίδι-οδύσσεια με ατέλειωτα χιλιόμετρα και… μίλια από το ένα άκρο της Ελλάδος μέχρι το άλλο.

Στο λεωφορείο που αναχώρησε το πρωί της Παρασκευής από τις Σέρρες επιβιβάστηκαν μόνο ο προπονητής Πέτρος Στοΐλας, ο γυμναστής Γιάννης Κόκκινος, ο φροντιστής Άρης Μπιντανάκης και δεκατέσσερις ποδοσφαιριστές οι οποίοι είναι οι:

Όφεκ Άντμαν, Δημήτρης Πολίτης, Γιώργος Σιάκκας, Τιμόθεος Τσελεπίδης, Ντούσαν Στέβιτς, Θωμάς Μακούσης, Βαγγέλης Αναστασόπουλος, Ντέιβιντ Ναζίμ, Τάσος Κρητικός, Μίτσελ Γουάλεϊ, Ζαν Μαρί Ενομό, Κυριάκος Γιαξής, Στέφανος Πέτρου και Κώστας Δούμτσιος.

Εκτός αποστολής, στην οποία δεν βρίσκεται κανένας από τη διοίκηση, έμειναν αναγκαστικά οι τραυματίες Παπουτσογιαννόπουλος (είναι και τιμωρημένος) και Τσαμούρης όπως και ο τερματοφύλακας Πορής.

Football League

31η Αγωνιστική (12-13/5/18)

Σάββατο 12 Μαΐου

  • Εργοτέλης – Πανσερραϊκός (17:00 ΕΡΤ3, Παγκρήτιο Στάδιο)

Κυριακή 13 Μαΐου

  • ΑΟΧ Κισσαμικός – Απόλλων Πόντου (15:00
  • Καραϊσκάκης Άρτας – ΟΦΗ (15:30
  • Τρίκαλα – Αιγινιακός (17:00
  • Απόλλων Λάρισας – Παναιγιάλειος (17:00
  • Καλλιθέα – Αναγέννηση Καρδίτσας (17:00 WEB TV
  • Παναχαϊκή – Σπάρτη (17:00 ΕΡΤ3
  • Αχαρναϊκός – Δόξα Δράμας Δ.Δ.
  • Άρης – Βέροια Δ.Δ.

 Βαθμολογία (30 ματς)

  1. ΟΦΗ 74β. 73-13
  2. Άρης Θεσσαλονίκης 73β 56-13
  3. Παναχαϊκή 63β. 41-18
  4. ΑΟ Χανιά/ Κισσαμικός 55β. 51-29
  5. Δόξα Δράμας 51β 39-21
  6. Τρίκαλα 49β. 27-18
  7. Απόλλωνας Πόντου 47β. 37-23
  8. Καραϊσκάκης 44β. 31-26
  9. Απόλλωνας Λάρισας 40β. 39-43
  10. Εργοτέλης 40β. 47-41
  11. Σπάρτη 37β. 28-29
  12. Αναγέννηση Καρδίτσας 34β. 28-31
  13. Αιγινιακός 34β. 33-44
  14. Πανσερραϊκός 26β. 36-45
  15. Παναιγιάλειος 21β. 21-54
  16. Καλλιθέα 21β. 23-33
  17. Βέροια 8β. 13-61
  18. Αχαρναϊκός -51β. 2-86

*Ο Αχαρναϊκός αποβλήθηκε από το Πρωτάθλημα και έχει αφαίρεση -51 βαθμών από το Πρωτάθλημα, λόγω οφειλών προς ποδοσφαιριστές

**Η Βέροια αποχώρησε από το Πρωτάθλημα και έχει αφαίρεση 6 βαθμών για χρέη προς ποδοσφαιριστές

***Απόλλων Λάρισας, Σπάρτη, Αναγέννηση Καρδίτσας, Αιγινιακος Πανσερραϊκός Παναιγιάλειος και Καλλιθέα έχουν 3 βαθμών γιατί δεν πέρασαν το στάδιο της επιτήρησης

 

Football League Νέων

2ος όμιλος

17η Αγωνιστική (12-17/5/18)

Σάββατο 12 Μαΐου

  • 2.30μμ. Αιγινιακός – Απόλλων Πόντου
  • 3.30μμ Απόλλων Λάρισας – Καραϊσκάκης
  • Βέροια – Τρίκαλα Δ.Δ

Δευτέρα 14 Μαΐου

  •  5.30μμ. Δόξα Δράμας – Άρης Θεσσαλονίκης

Πέμπτη 17 Μαΐου

  • 4μμ. Πανσερραϊκός – Αναγέννηση Καρδίτσας, Δημοτικό Γήπεδο Σερρών

 

Βαθμολογία (σε 16 ματς)

  1. Άρης Θεσσαλονίκης 41β. 54–10
  2. Απόλλων Πόντου 32β. 45-15
  3. Πανσερραϊκός 31β. 34–18
  4. Καραϊσκάκης 28β. 39-22
  5. Δόξα Δράμας 25β. 37-23
  6. Τρίκαλα 22β. 23-22
  7. Αναγέννηση Καρδίτσας 16β 18-50
  8. Απόλλων Λάρισας 17β. 26-27
  9. Αιγινιακός 6β 11-65
  10. Βέροια 6β. 7-40
  • Η Βέροια αποχώρησε από το Πρωτάθλημα
  • Απόλλων Πόντου – Αναγέννηση Καρδίτσας με ματς λιγότερο

 

Γ’ Εθνική

4η αγωνιστική (13/5/18) 5μμ.

  • Ηρακλής – Τυληκράτης Λευκάδας
  • Απόλλων Παραλιμνίου-Βόλος ΝΠΣ, Γήπεδο Παραλιμνίου

5η αγωνιστική

  • Βόλος ΝΠΣ – Ηρακλής
  • Τυληκράτης Λευκάδας – Απόλλων Παραλιμνίου

6η αγωνιστική

  • Τυληκάτης Λευκάδας – Βόλος ΝΠΣ
  • Απόλλων Παραλιμνίου – Ηρακλής

 

Η Βαθμολογία σε 3 ματς

  1. Ηρακλής Θεσσαλονίκης 9 (5-0)
  2. Βόλος ΝΠΣ 6 (3-2)
  3. Απόλλων Παραλιμνίου 1 (0-2)
  4. Τυληκράτης Λευκάδας 1 (0-4)

 

ΕΠΣ Σερρών 12-13/5/18

Επίλεκτη Κατηγορία/ 9η Αγωνιστική PLAY OFF / 10η Αγωνιστική PLAY OUT

PLAY OFF

Κυριακή 13 Μαΐου 2018 5μμ.

  • ΠΣ Σέρρες  – Χρυσό
  • Νέο Σούλι – Σιδηρόκαστρο –
  • Λιθότοπος- Νέος Σκοπός

 Ειδική Βαθμολογία (8 Ματς)

  1. Σιδηρόκαστρο 26
  2. Χρυσό 20
  3. ΠΣ Σέρρες 12
  4. Νέο Σούλι 9
  5. Νέος Σκοπός 6
  6. Λιθότοπος 3

PLAY OUT

Σάββατο 12 Μαΐου 2018 5μμ.

  • Ροδόπολη – Λευκώνας
  • ΑΕ Νιγρίτας – Χείμαρρος
  • Ψωμοτόπι – Αναγέννηση Δ.Δ

Ειδική Βαθμολογία ( 9 Ματς)

  1. Λευκώνας 31
  2. Χείμαρρος 28
  3. Ψωμοτόπι 25
  4. Ροδόπολη 23
  5. ΑΕ Νιγρίτας 20
  6. Αναγέννηση 0

 

 Ανώτερη Κατηγορία PLAY OFF

ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ

2ος Αγώνας

Σάββατο 12 Μαΐου 2018 5μμ.

  • Νεοχώρι – Κάτω Καμήλα

Κυριακή 13 Μαΐου 2018 5μμ.

  • Σκοτούσσα – SERRES 1800

 TA ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ: 4-8

Σάββατο 12 Μαΐου 2018 5μμ

  • Ορεινή – Προβατάς

 Κυριακή 13 Μαΐου 2018 5μμ.

 

Β’ Κατηγορία 8η Αγωνιστική  / 8η Αγωνιστική PLAY OFF

 

Κυριακή 13 Μαΐου 2018 5μμ.

Α’ Όμιλος

  • Ποντισμένο – Ιωνικός
  • Πλατανάκια – Νέο Πετρίτσι
  • Αμμουδιά – Βυρώνεια

Ειδική Βαθμολογία Α’ Όμλος (7 Ματς)

  1. Ποντισμένο 27
  2. Αμμουδιά 26
  3. Νέο Πετρίτσι 22
  4. Πλατανάκια 7
  5. Ιωνικός 6
  6. Βυρώνεια 5

Αμμουδιά και Νέο Πετρίτσι με ματς λιγότερο

 

Β’ Όμιλος

  • Πεπονιά – Βαλτοτόπι
  • Παλαιοκώμη – Πεθελινό
  • Οινούσα – Νέα Ζίχνη

Ειδική Βαθμολογία Β’ Όμλος (8 Ματς)

  1. Παλαιοκώμη 18
  2. Βαλτοτόπι 18
  3. Νέα Ζίχνη 15
  4. Πεπονιά 12
  5. Οινούσα 9
  6. Πεθελινός 8