Πρωταπριλιάτικο παιχνίδι το Πανσερραϊκός-Πανελευσινιακός: 2-2 (φωτος)

Δεν πίστευαν στα μάτια τους οι φίλαθλοι της ομάδας του Πανσερραϊκού που επέλεξαν να βρεθούν στις εξέδρες του Δημοτικού γηπέδου Σερρών το απόγευμα της Κυριακής (3/4) για να παρακολουθήσουν την αγαπημένη τους ομάδα να αγωνίζεται κόντρα στον Πανελευσινιακό (σ.σ. η ομάδα που στον α’ γυρο πήρε την πρώτη της νικη στο πρωτάθλημα της football league κόντρα στους «κόκκινους»)

Η αγωνιστική εμφάνιση των παικτών της ομάδας έγινε αντικείμενο … «χλευασμού» στις εξέδρες του γηπέδου, αφού ακόμη και μετά το 2-0 κανείς δεν ήταν σίγουρος ότι η ομάδα θα φύγει με τους βαθμούς της νίκης από το γήπεδο.

Νεμπούτο με την κόκκινη φανέλα πραγματοποίησε ο Αγγελίδης που αντικατέστησε τον τραυματία Κιόσε.

Το σλάιντ απαιτεί την χρήση JavaScript.

Ο Πανσερραϊκός ήταν ανώτερος του αντιπάλου στο πρώτο ημίχρονο  έχοντας την κατοχή της μπάλας ενώ παράλληλα ασκούσε πίεση στην αντίπαλη άμυνα. Στο 2ο λεπτό ο Τσιμίκας θα σουτάρει έξω από τη περιοχή η μπάλα όμως θα καταλήξει στην αγκαλιά του Μανιάτη. Στο 8’ ο Τριανταφυλλάκος θα δοκιμάσει δεύτερο σουτ προς την εστία των «σταχυοφόρων» η μπάλα θα περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μανιάτη.  Στο 21΄ο Κουκόλης θα … απογειωθεί και με ανάποδο ψαλίδι θα στείλει την μπάλα πάνω στον Ανδρίκο, ο οποίος έσωσε την εστία της ομάδας του απομακρύνοντας κυριολεκτικά πάνω στην γραμμή. Το γκολ θα  έρθει στο 26΄ μετά από εξαίσια εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλάκου που θα στείλει τη μπάλα “συστημένη” στα αντίπαλα δίχτυα.

Στο 32΄ σημειώθηκε σοβαρός τραυματισμός του Κιοσσέ (βγηκε το χέρι του) και να γίνεται αναγκαστική αλλαγή, με τον Αγγελίδη, που πραγματοποιεί το ντεμπούτο του σε επίσημο αγώνα.

Ο Τριανταφυλλάκος παραλίγο να χρηστεί σκόρερ για δεύτερη φορά στο 45΄όμως ο Μανιάτης με φοβερή εκτίναξη θα αποσοβήσει το κίνδυνο. Ότι δεν κατάφερε ο Σερραίος επιθετικό θα το κάνει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων  ο Καψάλης που θα βρεθεί αμαρκάριστος στην περιοχή και με πλασέ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γιάντση θα γράψει το 2-0.

Στο ημίχρονο του αγώνα σημειώθηκε επεισόδιο μεταξύ του προπονητή του Πανελευσινιακού Θανάση Δημόπουλου και του τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού Ανδρούτσου, ενώ στη συνέχεια ενεπλάκησαν και άλλοι. Με την επέμβαση των ψυχραιμοτέρων οδηγήθήκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Πανελευσινιακός κάνει την αρχή για την ανατροπή του σκορ, όταν στο 57’ μειώνει σε 2-1 με ένα μακρινό σουτ του Γιαννιτσάνη. Εννιά λεπτά αργότερα στο 66’ ο ίδιος παίκτης θα φέρει το ματς στα ίσα εκμεταλλευόμενος μία… αδράνεια της άμυνας των «κόκκινων» και με διαγώνιο θα κάνει το 2-2.  Πέντε λεπτά (72’) αργότερα ο Πανελευσινιακός παρ’ όλίγο να κάνει την ολική ανατροπή στο παιχνίδι όταν σουτ του Πλαβούκου θα βρει το οριζόντιο δοκάρι.

Η συνέχεια του παιχνιδιού κύλισε χωρίς φάσεις για να λήξει το παιχνίδι με τους φιλάθλους της ομάδας να τα έχουν με την απόδοση των παικτών και η «μουρμούρα» να εξελίσσεται σε … σεναριολογία!

Οι Συνθέσεις:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ Σ (Π. Κάμπος): Ανδρούτσος, Σιάκκας, Μπαρέττας, Τσιμίκας, Δωματάς(85′ Ιωαννίδης), Κουκόλης, Κιόσε(34′  λ.τ. Αγγελίδης), Τριανταφυλλάκος, Καψάλης, Γιάντσης, Ανδρέου

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θ. Δημόπουλος): Μανιάτης, Παληγεώργος, Κακαράς, Κασνέτσι, Ανδρίκος, Λίτσος, Κυζιρίδης, Πλαβούκος(85′ Δημόπουλος), Σταματάκης(46′ Κωνσταντινίδης), Γιαννιτσάνης, Πούρνος(46′ Βαϊσχάιμερ).

Περισσότερες φωτό στη σελίδα μας στο facebook αργότερα.