Πρωτάθλημα ΕΚΑΣΑΜΑΘ – Τα Αποτελέσματα των αγώνων 27-30 Οκτωβρίου 2017

Πρωτάθλημα ΕΚΑΣΑΜΑΘ – Τα Αποτελέσματα  των αγώνων 27-30 Οκτωβρίου 2017

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ . . . «4x4»!

Στην τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της ΕΚΑΣΑΜΑΘ o Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ πέτυχε την ισάριθμη νίκη του, αυτή τη φορά εκτός έδρας απέναντι στην έμπειρη ομάδα της Ηράκλειας Σερρών, και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με μοναδικό συγκάτοικο τον Κ.Α.Ο. Δράμας.

Για άλλη μια φορά, οι «κόκκινοι» αγωνίστηκαν βασιζόμενοι στο νεανικό τους σύνολο, μολονότι οι έφηβοι αθλητές τους –6 στους δώδεκα παίκτες της ομάδας– προερχόταν από ένα δύσκολο παιχνίδι με την ομάδα του Ορφέα Ν. Σκοπού το οποίο διεξήχθη λιγότερο από 24 ώρες νωρίτερα! Παρόλα αυτά, έγινε σωστή διαχείριση του έμψυχου δυναμικού από το προπονητικό επιτελείο της ομάδας και τα «λιοντάρια» με ταλέντο τους ξέφυγαν στο σκορ από την αρχή του αγώνα (1η περίοδος 8-21), χωρίς να ξανακοιτάξουν πίσω, με τη διαφορά να πλησιάζει και τους 20 πόντους (3η περίοδος 44-62).

Ο προπονητής της ομάδας κ. Φώτης Κοκολιός δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης:

«Προσπαθήσαμε να τηρήσουμε τις βασικές αρχές που έχουμε τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, κάτι που καταφέραμε σε μεγάλο βαθμό. Ωστόσο, δε δείξαμε την απαραίτητη προσοχή και ετοιμότητα στην άμυνα ζώνης των αντιπάλων μας στην 4η περίοδο.

Επιπλέον, η κόπωση των νεαρών αθλητών μας ήταν φανερή, αλλά παρόλα αυτά είμαστε ευχαριστημένοι από την εκτός έδρας νίκη. Συνεχίζουμε συγκεντρωμένοι την προσπάθειά μας, και καλούμε τον κόσμο το προσεχές Σάββατο 4.11.2017 και ώρα 17.00 στην έδρα μας, στο γήπεδο της Ομόνοιας, να μας ενισχύσει με την παρουσία του στον κρίσιμο από βαθμολογικής άποψης αγώνα με την ομάδα του Κ.Α.Ο.Δ.»

Τα Δεκάλεπτα: 8-21, 27-41 (ημ.), 44-62, 57-70

Πανσερραϊκός Κρι Κρι (Φ. Κοκολιός): Καϊμακάμης, Γεωργιανός 3, Αποστολίδης 5, Μπουναρτζής, Κοπίλης 8 (1), Φραγκούλης 10 (2), Χατζηστεφάνου 27 (5), Σταματόπουλος 4, Παρχαρίδης 13 (4), Τσανάκας, Γρίψιος.

12 Δόξα Βώλακα ΑΓΣ 1 0-3 158-231
(*) ΑΟ Προσοτσάνης,  ΑΕ Δοξάτου Δράμας και Δόξα Βώλακα ΑΓΣ, έχουν αφαίρεση  2 βαθμών λόγω μη συμμετοχής στα πρωταθλήματα υποδομών

13 Έβρος Σουφλίου 2 0-4 188-331
(*) Αγία Βαρβάρα, Δημοκρίτειο Κομοτηνής και Έβρος Σουφλίου έχουν αφαίρεση 2 βαθμών, λόγω μη συμμετοχής στα πρωταθλήματα υποδομών

Πρωτάθλημα Έφηβων 2017-2018»

Πανσερραϊκός Κρι Κρι: «Διπλασίασε τις νίκες του»!

Μετά τη νίκη της επί της Α.Ε. Σερρών στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, οι έφηβοι του  Πανσερραϊκού Κρι Κρι πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους απέναντι στην αντίστοιχη ομάδα του Ορφέα Ν. Σκοπού για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Παρά τις απουσίες δύο βασικών αθλητών (Τσιαντής Βλ. τραυματίας και Πλατνάρης Ν. οικογενειακοί λόγοι), στην αρχή του αγώνα τα «λιοντάρια» πήραν «κεφάλι» στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με  23-11.

Ωστόσο, στη συνέχεια η δυνατή και μαχητική ομάδα του Κώστα Σίσκου αντέδρασε σωστά με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο ημίχρονο με 30-33!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» κατάφεραν να επιβάλουν εκ νέου τον ρυθμό τους τόσο σε επίθεση όσο και άμυνα, με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να κλείσει με διαφορά ασφαλείας υπέρ τους (58-42), ώστε στην τελευταία περίοδο να χρειάζεται μόνο η διαχείρισή της για να διαμορφωθεί το τελικό 72-65.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο προπονητής της ομάδας κ. Φ. Κοκολιός δήλωσε:

«Γνωρίζοντας την ομάδα του Ορφέα από τα φιλικά παιχνίδια που δώσαμε κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας, ξέραμε ότι θα αντιμετωπίζαμε μια σκληρή ομάδα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Για τον λόγο αυτό προσπαθήσαμε να ετοιμάσουμε τους εαυτούς μας για μια τέτοια κατάσταση, με αποτέλεσμα να ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις του αγώνα, παρά τις απουσίες δυο βασικών μας παικτών που στη θέση τους επιστρατεύσαμε τους «παίδες» Μπακάλης Π. και Μουστακλή Φ. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια που κατέβαλαν και συνεχίζουμε με την ίδια ένταση».

Δεκάλεπτα: 23-11, 07-22, 28-09, 14-23

Πανσερραϊκού Κρι Κρι (Φ. Κοκολιός): Χρυσοστομίδης 12, Αποστολίδης 14, Αναστασιάδης 6,  Κοπίλης 13, Καϊμακάμης 4, Μπουναρτζής 3, Καμήλαλης 4, Μουστακλής, Γρίψιος 16, Μπακάλης.

Πρωτάθλημα Εφήβων Α’ Όμιλος- 2η Αγωνιστική

Οι Ικαροι επικράτησαν της ΑΕΣ στο σερραϊκό ντέρμπι του Εφηβικού Πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ με 48-41 το βράδυ του Σαββάτου 28/10 στο Κλειστό γυμναστήριο της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

• Ρούπελ Σιδηροκάστρου  ΑΓΣ – ΑΟ Σερρών 72-53

Ικαροι-ΑΕΣ Εφηβικό 48-41

Posted by Ανεξάρτητος on Sunday, October 29, 2017

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. 2017-2018

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ

Α’ ΦΑΣΗ – Α’ ΟΜΙΛΟΣ: 4Η αγωνιστική

«Ψηλά το κεφάλι»… παρά την ήττα για τα «λιονταράκια»

Στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής, η ομάδα των «λιονταριών» αντιμετώπισε την ομάδα των Ικάρων γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 35-69. Παρά το καλό ξεκίνημα της ομάδας στο 1ο δεκάλεπτο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς τα πολλά λάθη και οι βιαστικές ενέργειες στα επόμενα 3 δεκάλεπτα επέφεραν την ήττα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα «λιονταράκια» αγωνίστηκαν με αρκετές απουσίες λόγω τραυματισμών και έτσι στο παρκέ παρέμειναν για αρκετή ώρα, οι γεννηθέντες το 2003, από τους οποίους ο προπονητής έμεινε ευχαριστημένος για την προσπάθεια και την αγωνιστικότητα τους.

Για τον Σταύρο Ιωσηφίδη, το αποτέλεσμα δεν προβληματίζει τόσο, όσο η αγωνιστική συμπεριφορά των αθλητών, κυρίως μετά την 1η περίοδο, κάτι που επισημάνθηκε και στους ίδιους τους παίχτες αμέσως μετά το παιχνίδι.

Ευχόμαστε στην ομάδα και τον προπονητή των Ικάρων καλή επιτυχία στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Επόμενη αγωνιστική στις 05/11/2017 στις 17:00μ.μ. Η ομάδα μας θα φιλοξενηθεί  στο κλειστό γυμναστήριο του Σιδηροκάστρου αντιμετωπίζοντας την ομάδα του Ρούπελ.