Πρώτος Σύλλογος ο ΓΣ Σέρρες’93 στους Πανελλήνιους Αγώνες Στίβου Παμπαίδων/Παγκορασίδων (φωτος)

5 χρυσά, 7 ασημένια, 4 χάλκινα μετάλλια από τους Σερραίους αθλητές των συλλόγων ΓΣ Σέρρες’93, ΟΦΚΑ Σέρρες & ΓΑΣ Βισάλτης

Στους Πανελλήνιους αγώνες στίβου  παμπαίδων-παγκορασίδων που πραγματοποιήθηκαν με μεγάλη επιτυχία στην Καβάλα το Σαββατοκύριακο 30/6 – 1/7, παρουσία και του προέδρου του ΣΕΓΑΣ Κώστα Παναγόπουλου, ο ΓΣ Σέρρες’93 αναδείχθηκε κορυφαίος σύλλογος  ανάμεσα σε 79 αθλητικά Σωματεία από τα Γιάνενα έως τον Εβρο   συγκεντρώνοντας 214 βαθμούς (2η θέση στους Παμπαίδες με 107 βαθμούς και 1η στις παγκορασίδες με 107 βαθμούς)

Ο ΟΦΚΑ Σερρών κατέκτησε την 7η θέση στους παμπαίδες (51 βαθμούς) και την 11η στις παγκορασίδες 952 βαθμούς) ενώ στο πρωτάθλημα πήρε μέρος και ο ΓΑΣ Βισάλτης Νιγρίτας.

Τα μετάλλια των αγώνων

ΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ (5)

• Ύψος: 1ος  Χρήστος Αλεξόπουλος (Γ.Σ. Σέρρες 93) με 1.93
  • 100 μ. εμπόδια : 1ος Γιώργος Κωστέας (Γ.Σ. Σέρρες 93) με 14.26 (-0.90)
  • Τελικός 4Χ80 μέτρα: 1η Γ.Σ. Σέρρες 93 (Παυλίδου Β., Ντανατσίδου Ε., Βάσσου Ε., Μανωλάκη Ε.) με 40.48
  • Ακοντισμός Παγκορασίδων Α: 1η Αικατερίνη Μήτρακα (Γ.Σ. Σέρρες 93) 40.80
  • Άλμα σε ύψος : 1η Γεωργία Πλίτση (Γ.Σ. Σέρρες 93) με 01.58

ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ (7)

• Τελικός 4Χ80 μέτρα:  2ος ΟΦΚΑ Σέρρες (Πάτλης Γ., Καρβούνης Σ., Κούρλιος Π., Ρούμτσιος Χ.) με 37.32
  • 600 μέτρα: 2ος Άγγελος Πετρακίδης (Γ.Σ. Σέρρες 93)
  • 100 μ. εμπόδια : 2ος Ευάγγελος Χαϊδευτός (ΓΑΣ Βισάλτης Νιγρίτας) με 14.32 (-0.90)
  • Ακόντιο 600 γρ.:2ος Νικόδημος Κατιρτζόγλου (Γ.Σ. Σέρρες 93) με 53.28
  • Τελικός 300 μέτρα: 2η Αντωνία Κεχαγιά Μάντζιου (Γ.Σ. Σέρρες 93) με 42.34
  • Τελικός δισκοβολία: 2η Μαρία-Ευαγγελία Τσιακίρη (ΟΦΚΑ Σέρρες) με 35.16 μ.
  • Ακοντισμός Παγκορασίδων Α: 2η Αθανασία Καταρτζή (ΟΦΚΑ Σερρών) με 37.04

ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ (4)

• Σφυροβολία:  3ος ο Θωμάς Κρίτσκας (ΟΦΚΑ Σερρών) με 56.80 μ.
  • Άλμα σε μήκος: 3ος Ευάγγελος Καντούρης (Γ.Σ. Σέρρες 93) με 06.44
  • 300 μέτρα εμπόδια : 3η Ελένη Αλεξιάδη (Γ.Σ. Σέρρες 93) με 45.01
  • Πένταθλο Παγκορασίδων: 3η Παυλίνα Μπαδέκα (Γ.Σ. Σέρρες 93)

Τα αποτελέσματα των Σερραίων αθλητών στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα παμπαίδων-παγκορασίδων είναι: