Σε είκοσι λεπτά ο Ηρακλής «καθάρισε» τον Εθνικό Γαζώρου με τρεις «ροπαλιές»

Παναγιώτης ΔιλμπερηςΤην ήττα με 1-3 γνώρισε ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ από τον ΗΡΑΚΛΗ, στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών.

Ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ στο 1ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Στεφανίδης βρήκε τον Σουλίδη και αυτός από αριστερά και μέσα από την περιοχή σκόραρε κάνοντας το 0-1. Η απάντηση του Εθνικού Γαζώρου ήρθε λίγα λεπτά αργότερα. Στο  ο Νύρλος σέντραρε από αριστερά, ο Βασίλης Κωνσταντινίδης βρήκε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 15΄ ο Ηρακλής μπαίνει και πάλι μπροστά στο σκορ με κεφαλιά του Βαγγελόπουλου, και κάνει το 1-2, μετά από εκτέλεσε κόρνερ από τον Τάι.

Στο 20΄ ο Σαββίδης γυρνάει την μπάλα στον Αποστολίδη αυτός πάει να την ελέγξει με τα πόδια και του φεύγει μέσα στην εστία με αποτέλεσμα να γίνει το 1-3 για τον Ηρακλή. Στο 42΄ ένα σουτ του Διαμαντίδη φεύγει άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο στην πρώτη επιθετική προσπάθεια για τον Εθνικό Γαζώρου, ο Βασίλης  Κωνσταντινίδης επιχειρεί ένα δυνατό σουτ στο 47΄, το οποίο φεύγει πάνω από  το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης ομάδας. Στο  50΄ ο Βασίλης Κωνσταντινίδης επιχειρεί νέο δυνατό σουτ, το οποίο καταλήγει και πάλι άουτ.

Στο 60΄ ο Εθνικός  Γαζώρου κέρδισε ένα φάουλ  έξω από την μεγάλη περιοχή, το εκτέλεσε ο Διαμαντίδης, ο Καπίας έπιασε την κεφαλιά και με δυσκολία ο Χουάντερσον έδιωξε σε κόρνερ. Στο 85΄ λάθος των παικτών του Ηρακλή επιτρέπουν στον Βασίλη Κωνσταντινίδη να επιχειρήσει ένα μακρινό δυνατό σουτ που όμως κατέληξε άουτ.

Στο 87΄ ο Εθνικός  Γαζώρου κερδίζει ένα φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής απέναντι από την εστία του Ηρακλή, το εκτελεί απευθείας ο Διαμαντίδης και καταλήγει στα χέρια του Χουάντερσον.

Παρά τις επιθετικές προσπάθειες των παικτών, ο Εθνικός  Γαζώρου δεν κατάφερε να σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο και το τελικό σκορ έμεινε στο 1-3.

ΔΙΛΜΠΕΡΗΣ: «Αναλαμβάνω την ευθύνη…»

Στην συνέντευξη τύπου ο προπονητής του Γαζώρου δήλωσε χαρακτηριστικά: “Νιώθω τον εαυτό μου ώς πατέρα αυτής της ομάδας. Αναλαμβάνω την ευθύνη,όμως,όπως και κάθε πατέρας θα κάνω τα πάντα για να βοηθήσω αυτη την ομάδα. Είναι γεγονός ότι έχουμε κάνει μία κοιλιά. Αυτό δεν αρέσει σε κανέναν και πρέπει να αλλάξει άμεσα. Ό προπονητής είναι αυτός που ευθύνεται για τις ήττες. Ο κόσμος πρέπει να έχει απαιτήσεις από τους τεχνικούς των ομάδων. Το ζήτημα πλέον είναι να υπάρχει εμπιστοσύνη στις ικανότητες μας. Τις επόμενες ημέρες θα έχω συνάντηση με την διοίκηση για να δούμε τα λάθη μας. Πρέπει να αλλάξουν κάποια πράγματα και αυτό θα γίνει μόνο με ηρεμία και νηφαλιότητα.

Μπράβο στην ομάδα του Ηρακλή για την νίκη που πέτυχε. Όπως και στον Γάζωρο, έτσι, και πολύ περισσότερο στον Ηρακλή υπάρχει πίεση. Είναι καθήκον μας να βελτιωνόμαστε κάθε αγωνιστική”.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ: (Παναγιώτης Διλμπέρης) Αποστολίδης, Γεωργιάδης, Κατσαβάκης, Καπίας, Νύρλος, Σαββίδης (30΄ Κωνσταντινίδης Σωτήρης), Ομπεντ, Διαμαντίδης, Κωνσταντινίδης Βασίλης, Μαχαιρούδης (73΄ Χαριτίδης), Γαϊδαρτζής (56΄ Ζυγκερίδης)

ΗΡΑΚΛΗΣ: (Γιάννης Χατζηνικολάου) Χουάντερσον, Σουλίδης (90+ Ντατίδης), Παληγεωργος Χρήστος, Παληγεωργος Γιώργος, Λόπεζ, Ζουλιέν, Στεφανίδης, Ουκάρ (84΄ Τούνι), Τάι (63΄ Βουτσιάς), Βαγγελόπουλος, Σαββίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Σαββίδης Γιώργος, Μαχαιρούδης, Στεφανίδης, Τάι, Καπίας, Σαββίδης Νίκος, Ζυγκερίδης

Κ20: ΑΝΑΓ. ΕΠΑΝΟΜΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ 2-2

Ισόπαλος με 2-2 έληξε ο αγώνας των Νέων του Εθνικού Γαζώρου με την Αναγέννηση Επανομής, στο πλαίσιο της 13ης Αγωνιστικής της Football League Νέων. Τα γκολ για τον Εθνικό Γαζώρου πέτυχαν ο Παπαβασιλείου και ο Μεντής, ενώ για την Επανομή ο Σκέμπι.

Οι νέοι του Αλέξη Γκράτσιου  είχαν την πρωτοβουλία των  κινήσεων και την υπεροχή μέσα στον αγωνιστικό χώρο, σε ένα δυνατό παιχνίδι. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 15΄ με σουτ του Σκέμπι. Ο Παπαβασιλείου, όμως στο 38΄ με ένα σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε για τον Εθνικό Γαζώρου και με το 1-1 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μεντής με πλασέ μέσα από την περιοχή έδωσε το προβάδισμα στον Εθνικό Γαζώρου στο 49΄. Όμως οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι δεν ήταν καλύτεροι κατάφεραν να σκοράρουν στο 70΄ με πρωταγωνιστή και πάλι τον Σκέμπι και να διαμορφώσουν το τελικό 2-2.

Κ20 ΕΘΝΙΚΟΣ  ΓΑΖΩΡΟΥ: (Αλέξης Γκράτσιος) Παπαθανασίου, Παπαδόπουλος Στ., Νέδος (75΄ Τσίτος), Πουρλίδαλης, Παπαδόπουλος Ι., Κωφοκώτσιος, Βουλγαρίδης (88΄ Ζαράκης), Καζακίδης (37΄ Γεράκης), Μεντής, Παπαβασιλείου, Διαμαντής.