Με σκόρερ τον Γκόγκα ο Πανσερραϊκός πήρε το τρίποντο κόντρα στον Εθνικό

Πανσερραϊκός-γκολΣε μια αγωνιστική που δεν είχε εκπλήξεις, ο Αγροτικός Αστέρας πέτυχε ακόμα μια νίκη 1-0 απέναντι στο Βυζάντιο Κοκκινοχώματος και παραμένει πρώτος στην βαθμολογία.

Παράλληλα, ο Πανσερραϊκός που ακολουθεί στην δεύτερη θέση επικράτησε 2-1 του Εθνικού Σιδηροκάστρου, ο Άρης Ακροποτάμου νίκησε 2-1 του Νέστου Χρυσούπολης, ενώ ο Ορφέας Ελευθερούπολής κέρδισε 2-0 τον ΠΑΟ Κοσμίου.

Το αποτέλεσμα της αγωνιστική πέτυχε ο Έβρος Σουφλίου που συνέτριψε 4-1 τον Μακεδονικό, ενώ τρία παιχνίδια τελείωσαν με το ίδιο αποτέλεσμα 1-0, Ηρακλής Αμπελοκήπων με την Δόξα Πετρούσας, Εθνικός Νέου Αγιονερίου με τα Μουδανιά και Διγενής Λακκώματος με τον Κιλκισιακό.

Χωρίς να εντυπωσιάσει για ένα ακόμη ματς, ο Πανσερραϊκός επικράτησε του Εθνικού Σιδηροκάστρου με σκορ 2-1. Στο τέλος ενός κακού πρώτου ημιχρόνου, οι «κόκκινοι» ευτύχησαν να προηγηθούν, με γκολ του Σάκη Γκόγκα έπειτα από ασταθή επέμβαση του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Γκόγκας διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και αυτά της ομάδας, ενώ ο Μουτεσίδης στο 87ο λεπτό μείωσε για την ομάδα του Σιδηροκάστρου.
Ο Τοπαλίδης ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, οι Τσαούσης, Κασμερίδης, Κατσαβάκης και Γαλακτερός στην άμυνα, οι Ρούμπος, Στ. Τσιμίκας, Γεωργιάδης, Κ. Τσιμίκας στο κέντρο και οι Γκόγκας – Κωνσταντινίδης στην επίθεση. Στο δεύτερο μέρος, πέρασαν στον αγώνα και οι Γιαννόπουλος, Ασλανίδης και Δαγκούλης. Ο Αγροτικός Αστέρας νίκησε το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος με 1-0 και διατήρησε τη διαφορά των τεσσάρων βαθμών.
—Πριν την έναρξη του αγώνα, τελέστηκε μνημόσυνο στη θύρα των επισήμων και στη συνέχεια κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Πέτρου Θεοδωρίδη.
—Στο ημίχρονο του αγώνα, είχαμε για άλλη μια φορά αγώνα επίδειξης των Ακαδημιών, με τους μικρούς ποδοσφαιριστές να καταχειροκροτούνται από τους φιλάθλους.
—Το Che Guevara Club ανήρτησε πανό διαμαρτυρίας για τους θανάτους εργατών στα γήπεδα της Βραζιλίας, εν όψει του Μουντιάλ.