Στα χιονισμένα Τρίκαλα 9η η Δελή στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος !

Στο χιονισμένο τοπίο των Τρικάλων έγινε σήμερα (24/2) το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος με τη συμμετοχή αθλητών και αθλητριών όλων των ηλικιών. Οι δύσκολες καιρικές συνθήκες δεν αποδείχθηκαν αποτρεπτικές για τις αποστολές που είχαν προγραμματίσει να μεταβούν στην πόλη της Θεσσαλίας κι έτσι οι αγώνες έγιναν δίχως αριθμητικές απώλειες και με μεγάλο ενδιαφέρον στις περισσότερες κατηγορίες.

Από τους σερραίους αθλητές και αθλήτριες του ΓΣ Σέρρες’93 που συμμετείχαν στους αγώνες, την καλύτερη θέση πέτυχε η Κατερίνα Δελή, η οποία τερμάτισε στην 9η θέση στην κατηγορία Κ23 με χρόνο 23’:19’’

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Σερραίων αθλητών και αθλητριών ήταν:
ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Κ23 (6 χλμ)

9 , 9 , 9 ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΔΕΛΗ 1999 ΓΣ ΣΕΡΡΕΣ 93 0:03:54.733 0:19:32.656 0:23:19.816

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ18 (3 χλμ)

61 , 61 , 61 ΕΥΔΟΚΙΑ ΒΕΛΙΩΤΗ 2004 ΓΣ ΣΕΡΡΕΣ 93 0:08:47.010 0:12:44.924
66 , 66 , 66 ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΤΣΑΜΟΥΡΟΠΟΥΛΟΥ 2004 ΓΣ ΣΕΡΡΕΣ 93 0:08:54.150 0:12:48.880
74 , 74 , 74 ΦΩΤΕΙΝΗ ΤΣΑΜΟΥΡΟΠΟΥΛΟΥ 2004 ΓΣ ΣΕΡΡΕΣ 93 0:08:59.234 0:12:59.154
96 , 96 , 96 ΛΑΜΠΡΙΝΗ ΛΙΓΚΑ 2003 ΓΣ ΣΕΡΡΕΣ 93 0:09:42.117 0:14:07.180

ΠΑΙΔΩΝ Κ18 (4 χλμ)

81 , 81 , 81 ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΚΑΛΑΗΣ 2004 ΓΣ ΣΕΡΡΕΣ 93 0:03:43.947 0:14:43.640
95 , 95 , 95 ΑΛΜΠΑΝ ΣΑΓΙΑΚΟΥ 2002 ΓΣ ΣΕΡΡΕΣ 93 0:03:48.197 0:15:09.340

ΕΦΗΒΩΝ Κ20 (6 χλμ)

28 , 28 , 28 ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΙΔΟΥΛΙΔΗΣ 2000 ΓΣ ΣΕΡΡΕΣ 93 0:03:53.087 0:19:00.267 0:22:16.27

Ο Μάρκος Γκούρλιας (ΑΟ Μυκόνου) ήταν για μία ακόμη φορά το πρόσωπο των αγώνων, αφού κατάφερε να πετύχει την πρώτη του νίκη στα 10χλμ. Ανδρών και να γίνει μόλις ο δεύτερος Έλληνας – το έχει κάνει στο παρελθόν ο Χρήστος Παπαχρήστος – όλων των εποχών που κατακτά χρυσό μετάλλιο σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες.

Η σερραίοι αθλητές και αθλήτριες του ΓΣ Σέρρες’93 μαζί με τον προπονητή Ιωσήφ (Ακη) Παρασκευόπουλο

Ο αθλητής του Δημήτρη Θεοδωρίδη διένυσε την απόσταση σε 30.53 και δεν άφησε περιθώριο στον έμπειρο – και νικητή του 2018 – Κώστα Γκελαούζο (ΠΑΟ), που ακολούθησε με 31.19. Ο Γκούρλιας με τη σημερινή του νίκη έφτασε στις επτά σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες. Την τριάδα στους άνδρες συμπλήρωσε ο Δήμος Μαγγίνας (ΑΟ Μυκόνου) με 31.20.

Στις γυναίκες (8χλμ) η νίκη πήγε στην Αναστασία Καρακατσάνη (ΓΣ Γλυφάδας), που επέστρεψε στην κορυφή στους δρόμους ανωμάλου δρόμου. Η αθλήτρια του Μανώλη Χάντζου τερμάτισε σε 28.29 και άφησε στη δεύτερη θέση την Ελευθερία Πετρουλάκη (ΑΟ Μυκόνου) και στην τρίτη την περσινή νικήτρια, Ανθή Κυριακοπούλου (ΓΣ Γλυφάδας) με 28.58.

Στους Νέους (8χλμ.) , νικητής αναδείχθηκε ο περσινός νικητής στους έφηβους, Μάριος Αναγνώστου (Αν. Λαμίας) με 24.26 και ακολούθησαν οι Νίκος Σάκης (Ερμής 1877) με 25.02 και Κώστας Σταμούλης (ΓΕ Αγρινίου) με 25.11, ενώ στα 6χλμ. Νέων Γυναικών επικράτησε η Ευστρατία – Μιχαέλα Φιάσκα (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) με 21.25, δεύτερη ήταν η Κατερίνα Δόβρου (Κύδων Χανίων) με 21.55 και τρίτη η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος) με 22.18.

Στην κατηγορία Κ20 (6χλμ.) ο Νέστορας Κολίος (ΑΓΣΙ) τερμάτισε σε 19.38 και ακολούθησαν οι Γιώργος Μαθιόπουλος (ΓΣ Γλυφάδας) και Σταύρος Λίζος (Νίκη Βύρωνα) με 19.52 και 19.56 αντίστοιχα.

Στα 4χλμ. Κ20 κοριτσιών η δεύτερη του 2018 στις Κορασίδες, Δάφνη – Ευτυχία Λαβασά (ΑΟ Βουλιαγμένης) ήταν πρώτη με 14.41 και ακολούθησαν οι Ιωάννα Πέτρου (ΑΣΣ Αλέξανδος Μακ.) και Κωνσταντίνα Χάντζου (ΓΣ Γλυφάδας) με 14.49 και 14.50.

Ο Νίκος Σταμούλης (ΓΕ Αγρινίου) ήταν νικητής στους παίδες (4χλμ.) με 12.31, ενώ όπως και πέρυσι έτσι και φέτος η Βασιλεία Σπύρου (Πανιώνιος) ήταν νικήτρια στα 3χλμ. Κ18 με 10.43.
Τους αγώνες διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ σε συνεργασία με την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Θεσσαλίας και τον Δήμο Πύλης, στο αθλητικό κέντρο Σκαμιές, στην Πηγή Τρικάλων.