Στη Καρδίτσα έσπασε το αήττητο σερί (8 αγώνων) του Πανσερραϊκου (φωτος+video)

Προσπάθησε πολύ αλλά δεν κατάφερε να επιτρέψει με βαθμούς από την Καρδίτσα ο Πανσερραϊκός που γνώρισε την ήττα το απόγευμα της Κυριακής 20/3 από την Αναγέννηση για την 24η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Oι γηπεδούχοι πήραν τη μεγάλη νίκη με γκολ-πέναλτι του Μαυρία στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Έτσι μετά από οκτώ αγώνες σταμάτησε το αήττητο σερί του Πανσερραϊκού.

Κοντά στην ομάδα βρέθηκαν και 40 περίπου φίλοι της ομάδας, οι οποίοι ανταποκρίθηκαν στο κλαλεσμα του Panserraikos Che Guevara club, το οποίο οργάνωσε την εκδρομή στην Καρδίτσα μισθώνοντας ένα λεωφορείο.

Οι γηπεδούχοι θα απειλήσουν για πρώτη φορά στο 4ο λεπτό, ο Μαυρίας θα βγάλει μία σέντρα ο  Σκαθαρούδης θα βγει στην πορεία της μπάλας, όμως η κεφαλιά του δεν θα βρει στόχο. Στο 14ο λεπτό ο Καραχάλιος θα απειλήσει με ένα σουτ από μακρινή απόσταση που θα καταλήξει στην αγκαλιά του Ανδρούτσου.

Το σλάιντ απαιτεί την χρήση JavaScript.

Τα «λιοντάρια» δημιουργούν στο 25΄, τη πρώτη σημαντική τους ευκαιρία στο παιχνίδι, όταν κέρδισαν φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή της Καρδίτσας. Ο Μπαρέττας θα το εκτελέσει απευθείας, με την μπάλα να περνάει λιγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουτσόπουλου. Εκεί που όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδητήρια με τις εστίες τους ανέπαφες, ο διαιτητής Σημαιάκης θα καταλογίσει την εσχάτη των ποινών σε επαφή του Ανδρούτσου με τον Σκαθαρούδη, δείχνοντας μάλιστα και κίτρινη κάρτα. Την εκτέλεση του πέναλτι, υλοποίησε- εύστοχα ο Δημήτρης Μαυρίας κάνοντας το 1-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι Σερραίοι θα μπουν στο παιχνίδι δυνατά πιέζοντας κυρίως από τα άκρα. Στο 50΄ ο Ανδρούτσος θα πραγματοποιήσει εκπληκτική επέμβαση «καθαρίζοντας» σουτ του Κλεϊντι μετά από φάση τετ-α-τετ. Λίγο πριν την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Πάουλο Κάμπος θα κάνει πιο επιθετικό το παιχνίδι της ομάδας του πραγματοποιώντας διπλή αλλαγή με τους Μπεριάν και Κουκόλη να περνούν στις θέσεις των Καρρά και Ρούτση αντίστοιχα.

Στο 77΄ ο Πανσερραϊκός θα χάσει σημαντική ευκαιρία για την ισοφάριση, ο Σιάκκας εκτελεί κόρνερ, ο Τριανταφυλλάκος πετάγεται πιο ψηλά απ’ όλους αλλά η κεφαλιά του καταλήγει άουτ.  Στο παιχνίδι θα περάσει και ο Δωματτάς αντικαθιστώντας τον Μπαρέττα. Στα «λιοντάρια» ανήκε και η τελευταία προσπάθεια για γκολ, με ένα δυνατό σουτ του Βοσκόπουλου στο 90+3΄το οποίο εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης.

Οι Συνθέσεις

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος (69’ Τζανής), Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Καραχάλιος, Μαυριάς (76’ Πιτταράς), Υφαντής (59’ Ακασού), Τσιλούλης, Μπλέντι, Σκαθαρούδης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάουλο Κάμπος): Ανδρούτσος, Ιωαννίδης, Καρράς (58’ Μπεριάν), Βοσκόπουλος, Παπατζίκος, Σιάκκας, Ρούτσης (58’ Κουκόλης), Ολίσε, Τριανταφυλλάκος, Μπαρέττας (74’ Δωματάς), Φουρτάδο.