ΣΤΙΒΟΣ Χειμερινό Κύπελλο Ρίψεων: Διπλή πρωτιά Κώστα Γεννίκη & Πρωτιές Μιχάλη Γεννίκη και Θόδωρου Ζιώγα!

Δύο δεύτερες θέσεις κατέκτησαν οι Ραφαηλία Γρηγοριάδου(ΟΦΚΑ Σέρρες) στην Σφυροβολία Γυναικών και ο Ιάκωβος Βούλκος (ΟΦΚΑ Σέρρες) στον ακοντισμό παίδων.

Εξαιρετικές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι Σερραίοι αθλητές και αθλήτριες των ρίψεων, που μετείχαν στο Χειμερινό Κύπελλο ρίψεων στη Θεσσαλονίκη το Σάββατο 17/3.

Ο Κώστας Γεννίκης (ΟΦΚΑ Σέρρες) ήταν νικητής τόσο στη δισκοβολία Παίδων, όσο και στη σφαιροβολία με 50,57 μ. και 16,47 μ., αντίστοιχα και άφησε υποσχέσεις για τη συνέχεια και την προοπτική επιδόσεων που θα του δώσουν συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Κ18.

1η θέση στην Δισκοβολία Εφήβων κατέκτησε και ο Μιχάλης Γεννίκης (ΟΦΚΑ Σέρρες) μεγάλος αδελφός του Κώστα με βολή στα 51,93μ.

Στη σφυροβολία Παίδων ο Θοδωρής Ζιώγας (ΓΑΣ Βισάλτης) ήταν νικητής με 67,01 μ., επίδοση που του επιτρέπει να σκέφτεται ακόμη και το όριο (69,00 μ.) για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας στο Γκιορ.

Δύο δεύτερες θέσεις κατέκτησαν οι Ραφαηλία Γρηγοριάδου(ΟΦΚΑ Σέρρες) στην Σφυροβολία Γυναικών με βολή στα 48,40μ. και ο Ιάκωβος Βούλκος (ΟΦΚΑ Σέρρες) στον ακοντισμό παίδων με επίδοση 49,58μ.

Αναλυτικά οι επιδόσεις όλων των σερραίων αθλητών και αθλητριών που πήραν μέρος στο Κύπελλο Ρίψεων έχουν ως εξης (σε παρένθεση στο τέλος η θέση που κατέλαβαν)