ΣΤΙΒΟΣ: Δεύτερο μετάλλιο ο Γεννίκης, «ασημένιος» ο Κουκουβέτσιος στα Τρίκαλα

Ολοκληρώθηκε σήμερα Παρασκευή 5/7 στα Τρίκαλα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων, με τους σερραίους να συνεχίζουν να έχουν καλές επιδόσεις και να κατακτούν ακόμη δύο μετάλλια.

«Ασημένιος» Γεννίκης

Αποτελεσματικός και στη δισκοβολία ήταν για μία ακόμη φορά ο Κώστας Γεννίκης (ΟΦΚΑ Σέρρες) που μετά τη χθεσινή του νίκη στη σφαιροβολία (χρυσό) ανέβηκε στο βάθρο και στη δισκοβολία με 56,46 μέτρα. Ο Γεννίκης έχει επιλεγεί να εκπροσωπήσει τη χώρα μας στο Μπακού στη σφαιροβολία. Την πρώτη θέση κατέκτησε ο 16χρονος Κώστας Μπουζάκης (Ελευθέριος Βενιζέλος) με νέο ατομικό ρεκόρ 60,52μ (είχε 60,26μ)

«Ασημένιος» Κουκουβέτσιος

Ο Γιώργος Κουκουβέτσιος (ΓΣ Σέρρες 93) με χρόνο 22.38 τερμάτισε 2ος στον τελικό αγώνα των 200μ με τον Καριοφύλλη (ΓΑΣ Σκάλας) να κατακτά, μετά τα 100μ, την 1η θεση και στα 200μ., με χρόνο 21’’.47.

Σε δηλώσεις του στο anexartitos.gr ο Γιώργος Κουκουβετσιος είπε:

Η χρονιά πηγαίνει πολύ καλά για εμένα. Μετα την 3η θεση στα 200 στο πανελλήνιο σχολικο πρωταθλημα λυκείων ηρθε και η δεύτερη θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κ18. Θα ηθελα να ευχαριστήσω ολους οσους με στηριζουν στην προσπάθεια μου, την καλλισθενική μου παρεα τον κυριο Νικο Δήμο (ειδικο διατροφολόγο), τον κυριο Χρήστο Γκαβανόζη (φυσιοθεραπευτή) τους γυμναστες Πέτρο Χατζηλία και Λευτερη Κοντόπουλο (Crossfit Train for life) και ιδιαίτερα τον προπονητή μου κυριο Ιωσήφ Παρασκευόπουλο που με καθοδηγει ολα αυτα τα χρονια και πάντα βρισκει τροπο να με φορμαρει την κατάλληλη στιγμη.

Εχασε το μετάλλιο για 2/100 ο Σιδέρης

Ανάρτηση του στο Facebook ο αθλητής του ΟΦΚΑ Οδυσσέας Σιδέρης
Μια καλή σεζόν έφτασε στο τέλος της με διάφορα συναισθήματα. 4η Θέση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα και 4η Θέση σήμερα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συλλόγων με διάφορα 0.02 sec από το σκαλί του βάθρου.

Μια καλή και δυνατή σκυτάλη με μια καλή κούρσα καταφέραμε να φτάσουμε στην 8η θέση.Υπήρχε γενικά μια ατυχία αλλά το κεφάλι ψηλά!!

Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους με στήριξαν μέχρι το τέλος, τον προπονητή μου Παναγιώτη Γούλα που πιστεύει σε μένα εδώ και χρόνια, τους συναθλήτες μου, την οικογένεια μου που ήρθε σε όλους τους αγώνες, όλους τους φίλους μου και κυρίως την παρέα μου, τον φυσιοθεραπευτή μου @fysio_gavanozis που πίστεψε σε μένα και έκανε εξαιρετική δουλειά!, την @nikoleta_gkourmh που είχε ένα σοβαρό τραυματισμό και έχασε το σχολικό Πρωτάθλημα και την χρόνια, ήταν δίπλα μου μέχρι και σήμερα!! Τώρα ξεκούραση