ΣΤΙΒΟΣ – Ο Μιχάλης Παυλίδης (ΓΣ Σέρρες ‘93) στους 38 επίλεκτους αθλητές του ΣΕΓΑΣ

ΣΤΙΒΟΣ – Ο Μιχάλης Παυλίδης (ΓΣ Σέρρες ‘93) στους 38 επίλεκτους αθλητές του ΣΕΓΑΣ

Τα ονόματα αθλητών και αθλητριών που εντάσσονται στις τέσσερις κατηγορίες του σχεδιασμού επικύρωσε χθες το διοικητικό συμβούλιο της ομοσπονδίας,στίβου (ΣΕΓΑΣ) στη διάρκεια της συνεδρίασης του.

Η επιλογή του σερραίου αθλητή

Ανάμεσα στους 38 επίλεκτους και ο Μιχάλης Παυλίδης , αθλητής του ΓΣ Σέρρες’93, με προπονητή τον Σπύρο Παπαδόπουλο, ο οποίος αποτελεί για την Ομοσπονδία Στίβου βασικό μέλος της ομάδας σκυταλοδρομίας 4χ100 της Εθνικής ομάδας και επιβραβεύει τις επιδόσεις του αθλητή, την περασμένη αγωνιστική χρονιά, με αποκορύφωμα την 12η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου Κ20.

Μιχάλης Παυλίδης: «ανταμοιβή για μια κοπιαστική χρονιά»

Σε δήλωση του στον ιστοτόπο μας anexartitos.gr  ο αθλητής μας είπε για την επιλογή του από τον ΣΕΓΑΣ:

Η ένταξη μου σε μια από τις κατηγορίες σχεδιασμού είναι η ανταμοιβή για την περσινή κοπιαστική χρονιά. Ελπίζω πως τα προνόμια που θα μου προσφέρει η πολιτεία θα με βοηθήσουν να καταφέρω κάτι καλύτερο την ερχόμενη σεζόν!

Σπύρος Παπαδόπουλος: Ο Μιχάλης δείχνει τη δουλειά που γίνεται στον ΓΣ Σέρρες’93

O Σπύρος Παπαδόπουλος προπονητής του σερραίου αθλητή σε δηλώσεις του στον ιστοτόπο μας επεσήμανε:
«Είναι μια σπουδαία επιτυχία για όλους μας. Καταρχήν για τον Μιχάλη ο οποίος συνδύασε με μεγάλη επιτυχία σπουδές και πρωταθλητισμό και από φέτος θα μπορεί να συνεχίσει την προετοιμασία του με τις παροχές και την στήριξη του ΣΕΓΑΣ.

Ο Σπύρος Παπαδόπουλος (ΓΣ Σέρρες’93) προπονητής του Μιχάλη Παυλίδη

Μεγάλη χαρά είναι όμως και για τον σύλλογο γιατί αναδείχτηκε ένα παιδί από τις ακαδημίες μας στις κατηγορίες των εθνικών ομάδων.

Αυτό δείχνει ότι η δουλειά που γίνεται σε όλα τα κλιμάκια του ΓΣ ΣΕΡΡΕΣ 93 είναι σε υψηλό επίπεδο. Εύχομαι ολόψυχα αντίστοιχες επιτυχίες και σε άλλους αθλητές μας»

Οι παροχές ΣΤΗΡΙΞΗΣ του ΣΕΓΑΣ για τους αθλητές είναι:

  • Οδοιπορικά (μόνο για τις κατηγορίες Α, Β, Γ, και Δ).
  • Διαμονή στα κέντρα υψηλού αθλητισμού (εκεί που υπάρχουν ξενώνες), με βάση τη διαθεσιμότητα σε δωμάτια και την μόνιμη κατοικία αθλητριών και αθλητών. Τις σχετικές αποφάσεις λαμβάνει το Δ.Σ μετά από πρόταση της ΕΠΕΟ.
  • Υποτροφίες
    Κάλυψη του συνόλου ή μέρους του κόστους για:
  • Προπονητική προετοιμασία
  • Επιστημονική υποστήριξη: (βιοχημικές-εργομετρικές-ιατρικές εξετάσεις διατροφική και ψυχολογική υποστήριξη). .
  • Ιατρική – φυσικοθεραπευτική υποστήριξη στα τρία κέντρα υψηλού αθλητισμού (ΟΑΚΑ-ΑΓΙΟ ΚΟΣΜΑ-ΚΑΥΤΑΤΖΟΓΛΕΙΟ) ή όπου αλλού κριθεί απαραίτητο από τον Αρχίατρο της ομοσπονδίας και εγκριθεί από την ΕΠΑΣ.
  • Συμμετοχή σε προπονητικές συγκεντρώσεις
  • Προμήθεια αθλητικού εξοπλισμού
  • Τέλος Συμμετοχή στα συστήματα πριμοδότησης που έχει καθιερώσει ο ΣΕΓΑΣ (υψηλών διακρίσεων – pointsystem).

Τα κριτήρια επιλογής

Οι επιτυχίες των εθνικών μας ομάδων στη διάρκεια της χρονιάς είχαν ως ευχάριστη συνέπεια  εννέα πρωταθλητές και πρωταθλήτριες μας να βρουν θέση στην πρώτη κατηγορία, ενώ είναι αρκετοί οι αθλητές των μικρότερων κατηγοριών που κατάφεραν να πετύχουν τα κριτήρια και να ενταχθούν στον σχεδιασμό.

Συνολικά ο φετινός σχεδιασμός αποτελείται από 38 αθλητές και αθλήτριες, που κατάφεραν να διακριθούν στις υποχρεώσεις των εθνικών ομάδων όλων των κατηγοριών, αλλά και να σημειώσουν εξαιρετικές επιδόσεις (δείτε εδώ τα αναλυτικά κριτήρια για την ένταξη στις κατηγορίες σχεδιασμού).

Το επόμενο διάστημα αναμένεται να ανακοινωθούν οι προεθνικές ομάδες, αλλά και η κατηγορία στήριξης.

Αναλυτικά τα ονόματα ανά κατηγορία

ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

α/α Ονοματεπώνυμο Αγώνισμα Επίδοση-θέση Αγώνας Προπονητής
1 Κατερίνα Στεφανίδη Επί κοντώ 4,85- 1η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοικτού Μίτσελ Κρίερ
2 Μαρία Μπελιμπασάκη 400 μ. 50.45-2η Ευρωπαϊκό ανοικτού Κώστας Ηλίας
3 Βούλα Παπαχρήστου Τριπλούν 14,60-1η Ευρωπαϊκό ανοικτού Γιώργος Πομάσκι
4 Μίλτος Τεντόγλου Μήκος 8,25-1η Ευρωπαϊκό ανοικτού Γιώργος Πομάσκι
5 Νικόλ Κυριακοπούλου Επί κοντώ 4,80-2η Ευρωπαϊκό ανοικτού Ανδρέας Τσώνης
6 Δημήτρης Τσιάμης Τριπλούν 16,78-3η Ευρωπαϊκό ανοικτού Δημήτρης Σιούντρης
7 Αντώνης Μέρλος Ύψος 2,23-1η Παγκόσμιο Κ20 Πέτρος Κυπριανού
8 Κωνσταντίνος Φιλιππίδης Επί κοντώ 5,75 Ανοικτός 12η  επίδοση παγκοσμίως Δημήτρης Κυτέας
9 Εμμανουήλ Καραλής Επί κοντώ 5,78 Κλειστός Παγκόσμιο ρεκόρ Κ20 Ανδρέας Τσώνης

ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

α/α Ονοματεπώνυμο Αγώνισμα Επίδοση-Θέση Αγώνας Προπονητής
1 Γιάννης Κυριαζής Ακοντισμός Τραυματίας Τραυματίας Θωμάς Κυριαζής
2 Οδυσσέας Μουζενίδης Σφαιροβολία 20,67-3η Ευρωπαϊκό Κ20 Γιώργος Μποτσκαριώβ

ΤΡΙΤΗ  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

α/α Ονοματεπώνυμο Αγώνισμα Επίδοση-Θέση Αγώνας Προπονητής
1 Κώστας Δουβαλίδης 110 μ εμπ 14.56-14η Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/Γ Μπάμπης Σδρόλας
2 Ελισσάβετ Πεσιρίδου 100 εμπ 13.02-13η Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/Γ Ιωάννα Σιώμου
3 Κώστας Μπανιώτης Ύψος 2,21-11η Ευρωπαϊκό Α/Γ Γιώργος Τσούγκος
4 Νικόλαος Σκαρβέλης Σφαιροβολία 20,25-11η Ευρωπαϊκό Α/Γ Μηνάς Κυριάκος
5 Σταματία Σκαρβέλη Σφυροβολία 67,97 Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/Γ Αλέξανδρος Παπαδημητρίου
6 Δέσποινα Μουρτά 400 μ 52.96 Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/Γ Ντίνα Μπορνιβέλη
7 Έλενα  Πόλακ Επί Κοντώ 4,45 Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/Γ Εμμανουήλ Καραγιάννης
8 Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου Δισκοβολία 57,34-10η Ευρωπαϊκό Α/Γ Γιάννης Δόνδωρος
9 Λυκούργος Τσάκωνας 200μ 20.49-11η Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/Γ Άρης Βισκαδουράκης
10 Μάκης Στεργιούλης 4Χ100 39.49 -11η Ευρωπαϊκό Α/Γ Περικλής Χατζηαναστασιάδης
11 Παναγιώτης Τρυβιζάς 4Χ100 39.49 -11η Ευρωπαϊκό Α/Γ Περικλής Χατζηαναστασιάδης
12 Γιάννης Νυφαντόπουλος 4Χ100 39.49 -11η Ευρωπαϊκό Α/Γ Περικλής Χατζηαναστασιάδης
13 Αντιγόνη Ντρισμπιώτη 20 χλμ Βάδην 1.32.16 -12η Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/Γ Θανάσης Δεληγιάννης
14 Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ 20 χλμ Βάδην 1.22.51 -15η Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/Γ Παναγιώτης Χαραμής
15 Μιχάλης Αναστασάκης Σφυροβολία 73,65 -9η Ευρωπαϊκό Α/Γ Αλέξανδρος Παπαδημητρίου
16 Γκλόρια Πριβιλέντζιο Μαραθώνιος 2.38.39 Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/Γ Μανώλης Χάντζος
17 Γεράσιμος Καλογεράκης Ακoντισμός 77,45 -2η Ευρωπαϊκό K18 Γιάννης Αντωνακάκης
18 Όλγα Φιάσκα 5 χλμ Βάδην 23.39.12-2η Ευρωπαϊκό K18 Γρηγόρης Κοντός
19 Σταυρούλα Κοσμίδου Σφυροβολία 65,98-3η Ευρωπαϊκό K18 Κώστας Κοροσίδης
20 Σπυριδούλα Καρύδη Μήκος 6,23-3η Ευρωπαϊκό K18 Παύλος Σκορδίλης

ΤΕΤΑΡΤΗ  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

α/α Ονοματεπώνυμο Αγώνισμα Επίδοση-Θέση Αγώνας Προπονητής
1 Γιώργος Τζατζιμάκης 10 χλμ Βάδην 42.03-11η Παγκόσμιο Κ20 Ηλίας Γκαραβέλας
2 Νίκος Σάκης Στήπλ 8.59.58-10η Παγκόσμιο Κ20 Μιχάλης Αναγνώστου
3 Χρήστος Παπαδόπουλος 4Χ100 40.78-12η Παγκόσμιο Κ20 Ναπολέων Μίαρης
4 Βαγγέλης Καίκης 4Χ100 40.78-12η Παγκόσμιο Κ20 Βαγγέλης Κατσιάβας
5 Σωτήρης  Κομιανός- Γραβάνης 4Χ100 40.78-12η Παγκόσμιο Κ20
6 Σωτήρης Γκαραγκάνης 4Χ100 40.78-12η Παγκόσμιο Κ20 Χρήστος Κατσίκας
7 Μιχάλης Παυλίδης 4Χ100 40.78-12η  Παγκόσμιο Κ20 Σπύρος Παπαδόπουλος