ΣΤΙΒΟΣ Πανελλήνιο-Κ23: Κατερίνα Δελή και Μιχάλης Γεννίκης στο βάθρο των νικητών!

Δύο χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν οι σερραίοι αθλητές (Γεννίκης, Δελλή) την 2η ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Στίβου Νέων-Νεανίδων Κ23 που διεξάγονται το Σαββατοκύριακο 28/29 Ιουλίου στο Στάδιο Αλκαζάρ της Λάρισας.

Χάλκινος ο Μιχαήλ-Ηλίας Γεννίκης (ΟΦΚΑ) στην δισκοβολία

Ο αθλητής του ΟΦΚΑ με ρίψη στα 50.24μ (καλύτερη φετινή επίδοση, είχε 48.15μ, ατομικό ρεκόρ 53.64μ) στην 1η προσπάθεια κατέκτησε την 3η θέση στη δισκοβολία, όπου τη μεγάλη (αρνητική) έκπληξη έκανε το φαβορί ο Οδυσσέας Μουζενίδης ο οποίος έμεινε στην 7η θέση έχοντας μόνο μια έγκυρη βολή στα 47.41μ.
Νικητής στο αγώνισμα ο Κυριάκος Ζώτος (ΑΣ Ηρακλης) με βολή στα 52.79μ, ενώ το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε Αναστάσιος Λατλιφάρι (ΑΣ Κένταυρος) με βολή στα 52.34μ.
Ο έτερος σερραίος Χρήστος Μουλιστάνος κατέλαβε την 13η θέση στον τελικό με καλύτερη επίδοση τα 42.51μ.

Ο προπονητής του ΟΦΚΑ κΓιάννη.Φράγγογλου με τους αθλητές του συλλόγου Μιχάλη Γεννίκη, Θωμαή Καμήλαλη και Παναγιώτα Ταμπούρη

Δηλώσεις Μιχάλη Γεννικη στο anexartitos.gr

Ένα μεγαλο ευχαριστώ πρώτα από όλα στον προπονητή μου Γιάννη Φραγγογλου την οικογένεια μου και τους φίλους μου που με στήριξαν και τον διαιτολόγο μου Νίκο Δήμo που με βοήθησε και πολύ φετος.

Χάλκινη η Κατερίνα Δελλή (ΓΣ Σέρρες’93) στα 800μ

Χάλκινη και η Κατερίνα Δελλή (ΓΣ Σέρρες’93) στον τελικό των 800μ νεανίδων το απόγευμα της Κυριακής 29/7.

Η αθλήτρια του ΓΣ Σέρρες ’93 είχε πάρει την πρόκριση το πρωί της Κυριακής τερματίζοντας στην 6η θεση με χρόνο 2’’.17’’.96.

Το απόγευμα της Κυριακής ξεκίνησε στον 8ο διάδρομο και μέχρι τα 700μ κρατούσε σταθερά την 4η θέση, όμως μπαίνοντας στην τελική ευθεία των 100μ, η αθλήτρια του ΓΣ Σέρρες’93, έκανε την επίθεσή της και προσπέρασε αρχικά εύκολα την Νίκη Καλογριανίτη(ΒΕΡΓΙΝΑ) και στη συνέχεια κυνήγησε την Κατερίνα Δόβρου (ΚΥΔΩΝ) για να κατακτήσει την 2η θέση, η διαφορά όμως ήταν μεγάλη για να καλυφθεί και τελικά τερμάτισε στην 3η θέση με χρόνο 2’.14’’.28 (κοντά στο ατομικό της ρεκόρ που είναι 2’13’’.94) κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Η Κατερίνα Δελή με τον προπονητή της, Άκη Παρασκευόπουλο αμέσως μετά την απονομή του χάλκινου μεταλλίου

Δηλώσεις Κατερίνας Δελή στο anexartitos.gr

Θα ήθελα να ευχαριστήσω πρώτα απ’ όλα τον προπονητή μου Ιωσηφ Παρασκευόπουλο που είναι πάντα δίπλα μου και με στηρίζει και στις νίκες αλλά και στις ήττες. Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω του γονείς μου αλλά και τον διαιτολόγο μου Νίκο Δήμο που η βοήθεια του ήταν πολύτιμη για μένα.

Η κούρσα της Κατερίνας Δελή

Αναλυτικά οι επιδόσεις όλων των σερραίων αθλητών που αγωνίστηκαν την 2η ημέρα των αγώνων ήταν: