ΣΤΙΒΟΣ-Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18: Δεύτερη φορά Χρυσοί, Γεννίκης, Μαρτινάκης, ασημένιος ο Αλεξόπουλος!

Ο «χορός» των μεταλλίων για τους σερραίους αθλητές συνεχίστηκε και την δεύτερη ημέρα (24/6) του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Στίβου Κ18 που διεξήχθη στην Κατερίνη.

Ο Κωνσταντίνος Γεννίκης (ΟΦΚΑ) μετά το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε την πρώτη ημέρα των αγώνων στην σφαιροβολία, σήμερα ξανα-ανέβηκε στην υψηλότερη θέση του βάθρου. Αυτή τη φορά με το «καλό» του αγώνισμα την δισκοβολία όπου με βολή 54.39μ κατέκτησε άνετα την πρώτη θέση (ο δεύτερος αθλητής είχε βολή στα 48.03μ). Το όριο για το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Γκιορ της Ουγγαρίας ήταν 56.00μ.

Δεύτερη φορά ανέβηκε στην υψηλότερη θέση του βάθρου και ο Θανάσης Μαρτινάκης (ΓΣ Σέρρες’93), καθώς πρώτευσε στην κούρσα των 200μ με χρόνο 22’’.26 (χθες είχε κατακτήσει την 1η θέση στην σκυταλοδρομία 4χ100 με την ομάδα του ΓΣ Σέρρες’93)

Μεγάλη επιτυχία και για τον Χρήστο Αλεξόπουλο (ΓΣ Σέρρες’93) στο άλμα εις ύψος, που κατέκτησε την 2η θέση με άλμα στα 1.90μ, ενώ είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 1.94μ, που έκρινε και το χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος (Αλέξιος Δογάνης του ΓΑΣ Παιανίας)

Αναλυτικά οι επιδόσεις των σερραίων αθλητών και αθλητριών που πέρασαν στα τελικά των αγωνισμάτων ήταν: