ΣΤΙΒΟΣ: Στο Παγκόσμιο τοπ-5 της σφυροβολίας ο Ζιώγας !

χρυσοί Γεννίκης & Βούλκος, ασημένιος ο Αβατάγγελλος και χάλκινοι Ατλάση και Κουκουβέτσιος στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα

Με ένα σπουδαίο τελικό στη σφυροβολία ξεκίνησε η πρώτη ημέρα (8/5) στα Γιάννενα στο Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα στίβου. Ο Θοδωρής Ζιώγας (ΓΕΛ Νιγρίτας) και ο Ορέστης Ντουσάκης έκαναν εντυπωσιακό αγώνα με τον δεύτερο να στέλνει τη σφύρα (5κ.) στα 77,67 μ. στην έκτη και τελευταία του βολή και να κατακτά την πρώτη θέση με νέο σχολικό ρεκόρ ( προηγούμενο του Χρήστου Φραντζεσκάκη, 76,70 μ. από το 2017).

Δεύτερος με εξίσου μεγάλη βολή, ήταν ο Θοδωρής Ζιώγας με 77,38 μ., επίσης στην έκτη και τελευταία του βολή, επίδοση που αποτελεί το ατομικό του ρεκόρ (προηγούμενο 76,55 μ.). Ο νεαρός Νιγριτινός αθλητής  είχε ακόμη βολές στα 73,60 μ., 74,55 μ., 74,30 μ., 74,55 μ., 74,60 μ., 74,12 μ., και 77,38 μέτρα.

Ντουσακης και Ζιώγας πάλεψαν μέχρι την έκτη βολή για τη νίκη και συνολικά βελτίωσαν τρεις φορές στη διάρκεια του αγώνα, το προηγούμενο ρεκόρ διοργάνωσης.

Δύο Έλληνες βρίσκονται αυτή την στιγμή στους Τοπ 5 του κόσμου (Κ18) για το 2019, με τους Ντουσάκη και Ζιώγα σήμερα να δημιουργούν εύφορο έδαφος για μεγάλες επιτυχίες

Τοπ 5 της παγκόσμια κατάταξης στην κατηγορία Κ18:

1. Βαλεντίν Αντρέεφ (Βουλγαρία) 82.72μ.
  2. Ορέστης Ντουσάκης (Ελλάδα) 77.68μ.
  3. Θοδωρής Ζιώγας (Ελλάδα) 77.38μ.
  4. Ζαν Μπαπτίστ Μπρουσέλ (Γαλλία) 75.99μ.
  5. Μέρλιν Χούμελ (Γερμανία) 74.92μ.

Χρυσός ο Γεννίκης στον δίσκο

Στην δισκοβολία ο Κώστας Γεννίκης (3ο ΓΕΛ Σερρών) δεν είχε κανένα πρόβλημα καθώς με την πρώτη βολή έστειλε τον δίσκο στα 58,57μ και κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο με τον δεύτερο (Παυλίδης Δ από το 1ο ΓΕΛ Κιλκις) να έχει βολή στα 54,88μ.

(φωτο αρχείου)

Χρυσός ο Βούλκος στον ακοντισμό

Με βολή στα 62,35μ στην πρώτη προσπάθεια ο Ιάκωβος Βούλκος (1 ΕΠΑΛ Σερρών) κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο.

Ασημένιος ο Αβατάγγελλος στο επικοντώ

Στο άλμα επι κοντώ ο Γιώργος Αβατάγγελλος (ΓΕΛ Πεντάπολης) με άλμα στα 4,60μ με την 1η προσπάθεια κατέλαβε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο (1ος ο Χύτας Σωτήριος με 4,70μ ). Ο σερραίος αθλητής άφησε το 4,65μ, είχε μια αποτυχημένη προσπάθεια στα 4,70μ. και στη συνέχεια δύο αποτυζημένες προσπάθειες στα 4,75μ.

Χάλκινος ο Κουκουβέτσιος στα 200μ

Στ α 200μ ο Γιώργος Κουκουβέτσιος (1 ΓΕΛ Σερρών) τερμάτισε στον τελικό στην 3η θέση με χρόνο 22’’.47 (1ος ο Ι.Καρυοφύλλης ΓΕΛ Κροκέων Λακωνίας με χρόνο 21’’.72). Ο Σερραίος αθλητής στα προκριματικά έκανε χρόνο 22’’.88

Χάλκινη η Ατλάση στο άλμα εις ύψος

Η Παντελίνα Ατλάση (4ο ΓΕΛ Σερρών) με άλμα στο ύψος 1.58μ κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Στα σύνθετα ο Ραφαήλ Τσιντσάρης (4ο ΓΕΛ Σερρών) ήταν 9ος στο δέκαθλο, η Νικολίνα Τσαβλίδου (Παλλατείδιο Σιδηροκάστρου) 12η στο έπταθλο και η Ιωάννα Αρτζόγλου (Μουσικού Σχολείου) 14η στο έπταθλο.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Σερραίων αθλητών που συμμετείχαν στους 62ους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες στίβου στα Ιωάννινα, την πρώτη ημέρα των αγώνων ήταν: