Στο ίδιο έργο θεατές, ο Πανσερραϊκός προηγήθηκε 2-0, αλλά… ισοφαρίστηκε από τον ΑΟ Χανίων!

Το ίδιο έργο είδαν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν το μεσημέρι της Δευτέρας (18/4) στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών, για να παρακολουθήσουν την αγαπημένη τους ομάδα, τον Πανσερραϊκό, να αντιμετωπίζει τον ΑΟ Χανίων για την 28η αγωνιστική της Football League.

Το πάθημα με τον Πανελευσινιακό δεν έγινε μάθημα για την ομάδα του Πανσερραϊκού. Στις 3 Απριλίου τα «λιοντάρια» προηγήθηκαν 2-0 στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών, αλλά ισοφαρίστηκαν σε 2-2.

Δύο εβδομάδες μετά το σκηνικό επαναλήφθηκε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, οι παίκτες του Πάουλο Κάμπος έκαναν το 2-0 στο 52′, αλλά δεν πανηγύρισαν τη νίκη. Οι Κρητικοί του Θωμά Γράφα έφεραν το ματς στα ίσια και απέσπασαν παλικαρίσιο βαθμό στην προσπάθεια που κάνουν να μείνουν στην κατηγορία.

Το 1-0 για τους γηπεδούχους έκανε στο 18′ ο πρώτος σκόρερ  της ομάδας (και δεύτερος της Football League), Εμίλιο Φουρτάδο. Στο προηγούμενο λεπτό ο Πρίφτης ανέτρεψε τον Μπαρέττα και ο επιθετικός από το Πράσινο Ακρωτήρι άνοιξε το σκορ. Στο 31′ ο Παπατζίκος του Πανσερραϊκού υπέπεσε σε πέναλτι, καθώς η μπάλα βρήκε το χέρι του. Ο Μασάντο ωστόσο είδε τον Καστανιώτη να αποκρούει.

Στο 52′ ο Μπαρέττας με ωραίο πλασέ μετά από συνεργασία με τον Δωματά, νίκησε τον Πρίφτη και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Πανσερραϊκό. Στο 55′ ο ΑΟΧ μπήκε ξανά στο ματς. Ο Μασάντο εκτέλεσε κόρνερ και ο Καρτσαμπάς μείωσε σε 2-1.

Από δημιουργός, εκτελεστής στο 83′ ο Πορτογάλος. Με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καστανιώτη και ισοφάρισε σε 2-2, που εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι με ασίστ και γκολ.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πανσερραϊκός ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Μπαρέττα, αλλά ο Ζούγρας (Κοζάνης) έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Το φιλμ του αγώνα

1′ Σέντρα στον αγώνα, σε καλοκαιρινό κλίμα…

6′ Αδύναμο σουτ του Καμινιώτη, η μπάλα έφυγε άουτ

8′ Σέντρα του Γιάντση και σουτ του Φουρτάδο, η μπάλα κοντράρει σε σώματα. Ο Μπαρέτας κερδίζει την επαναφορά και σουτάρει, αλλά αποκρούει ο Πρίφτης

11′ Πάσα του Δωματά στον Φουρτάδο, τον προλαβαίνει ο Πρίφτης

18′ ΓΚΟΛ για τον Πανσερραϊκό: Ο Φουρτάδο εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Μπαρέτας σε ανατροπή από τον Πρίφτη.

30′ Σουτ του Τσούτση, διώχνει σε κόρνερ ο Καστανιώτης

32′ Ο Καστανιώτης αποκρούει εκτέλεση πέναλτι του Μασάδο. Στην ποινή υπέπεσε ο Παπατζίκος, που έκανε χέρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ

39′ Σουτ του Φουρτάδο από πλάγια θέση, η μπάλα φεύγει άουτ

44′ Σέντρα του Γιάντση, πλασέ του Φουρτάδο, πολύ δύσκολη επέμβαση του Πρίφτη

45′ Ημίχρονο στις Σέρρες

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

47′ Αλλαγή για τα Χανιά, ο Χατζηλιάδης αντί του Δεινόπαπα

54′ ΓΚΟΛ για τον Πανσερραϊκό: Ωραίο 1-2 Μπαρέττα-Δωματά με τον πρώτο να πλασάρει εύστοχα από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή.

56′ ΓΚΟΛ για τα Χανιά: Εκτέλεση κόρνερ του Μασάδο, η άμυνα αδρανεί, ο Καρτσαμπάς παίρνει την κεφαλιά και σκοράρει.

60′ Εκτέλεση φάουλ του Μασάδο, μπλοκάρει ο Καστανιώτης

67′ Μακρινό σουτ του Νάκα, εξουδετερώνει ο Καστανιώτης

69′ Αλλαγή για Πανσερραϊκό, ο Ρούτσης αντί του Γιάντση

73′ Κάθετη πάσα του Ρούτση στον Φουρτάδο που σουτάρει, αλλά αποκρούει ενστικτωδώς ο Πρίφτης

76′ Αλλαγή για τα Χανιά, ο Νύκταρης αντί του Καμινιώτη

82′ ΓΚΟΛ για τα Χανιά: Βολέ του Μασάδο εκτός περιοχής, δεν αφήνει περιθώριο αντίδρασης στον Καστανιώτη!

83′ Αλλαγή ο Πανσερραϊκος, ο Στεργιανός αντί του Αγγελίδη (λ. τρ.)

84′ Αλλαγή ο Πανσερραϊκός, ο Ανδρέου αντί του Δωματά

87′ Εκτέλεση φάουλ του Μασάδο, λίγο άουτ η μπάλα, την ώρα που μερίδα φιλάθλων αποδοκιμάζει τους παίκτες του Πανσερραϊκού!

90′ Αλλαγή για τα Χανιά, ο Φυντικάκης αντί του Τσούτση

91′ Οι γηπεδούχοι ζητούν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπαρέτα από τον Καρτσαμπά. «Τίποτα» λέει ο διαιτητής!

93′ Λήξη του αγώνα. Έντονα παράπονα των γηπεδούχων προς τον διαιτητή.

Πανσερραϊκός (Κάμπος): Καστανιώτης, Βοσκόπουλος, Παπατζίκος, Τσιμίκας, Αγγελίδης, Σιάκκας, Δωματάς, Καψάλης, Γιάντσης, Μπαρέττας, Φουρτάδο

Χανιά (Γράφας): Πρίφτης, Μπριλάκης, Καρτσαμπάς, Παγώνης, Μασάδο, Δεινόπαπας, Τσούτσης, Διαμαντόπουλος, Καμινιώτης, Παλιάτσος, Νάκας

Διαιτητής: Ζούγρας (Κοζάνης)
Βοηθοί: Τζιαμπάσης (Κοζάνης), Χατζημωϋσιάδης (Ξάνθης)