Στον τελικό Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο Πανσερραϊκός!

ΕΚΑΣΑΜΑΘ-μπάσκετΤην πρόκριση στο Μεγάλο Τελικό του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ κέρδισε το Ανδρικό τμήμα Μπάσκετ του Πανσερραϊκού, καθώς επιβλήθηκε το Σάββατο 14/2 στην Αλεξανδρούπολη του τοπικού Εθνικού με σκορ 85-91 στην παράταση (κ.α. 80-80).
Οι «κόκκινοι» παρά τις απουσίες 3 βασικών καλαθοσφαιριστών (Γεωργιανός, Μπουτάκογλου, Γιαβρόπουλος) με ηγέτη τον Ιακωβίδη κατόρθωσε να προηγηθεί ακόμη και με 10 πόντους στην Γ περίοδο.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Εθνικός αντεπιτέθηκε εκμεταλλευόμενος λάθη και αστοχία των παικτών του Πανσερραϊκού στις βολές ισοφάρισαν σε 80-80 στέλνοντας το ματς στην παράταση.
Στο πεντάλεπτο της παράτασης οι παίκτες του Πανσερραϊκου παίζοντας ψυχωμένα έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα.
Τα Λιοντάρια θα περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους από την αναμέτρηση μεταξύ ΑΕ Κομοτηνής – Αστέρας Καβάλας που θα γίνει την Κυριακή 15/2.