ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: 23 χρυσά, 16 ασημένια 10 χάλκινα τα «δελφίνια» του ΜΓΣ Πανσερραϊκός-Στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ο Χρήστος Βαλαλάς

ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: 23 χρυσά, 16 ασημένια 10 χάλκινα τα «δελφίνια» του ΜΓΣ Πανσερραϊκός-Στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ο Χρήστος Βαλαλάς

Φορτωμένοι μετάλλια (23 χρυσά, 16 ασημένια 10 χάλκινα ) γύρισαν τα «δελφίνια» του ΜΓΣ Πανσερραϊκός από τους Χειμερινούς αγώνες Τεχνικής Κολύμβηση Β. Ελλάδος που πραγματοποιήθηκαν το διήμερο (17-18 Μαρτίου) 2018 στα  Ιωάννινα.

Στους αγώνες έλαβαν μέρος 241 κολυμβητές/ τριες από 24 σωματεία.

Εκτός από τα μετάλλια ο σερραϊκός σύλλογος πανηγυρίζει για ακόμη μια επιτυχία, αφού ο αθλητής του Χρήστος Βαλαλάς πέτυχε τα όρια σε δύο αθλήματα και θα συμμετάσχει στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων /Νεανίδων στην Κωνσταντινούπολη τον προσεχή Μάιο.

Τα όρια πρόκρισης για την Εθνική ομάδα πέτυχαν τέσσερις αθλητές, οι Κωνσταντίνος Λιβογιάννης (2 όρια), Χρήστος Βαλαλάς (2 όρια), Δήμητρα Ακριτίδου (2 όρια) και Άρης Κωνσταντινίδης.

Αναλυτικά τα όρια:

  • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΙΒΟΓΙΑΝΝΗΣ (ΝΟΒΑ) 100μ. διπλά πέδιλα: 44.39
  • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΙΒΟΓΙΑΝΝΗΣ (ΝΟΒΑ) 400μ. διπλά πέδιλα: 3.39.82
  • ΧΡΗΣΤΟΣ ΒΑΛΑΛΑΣ (Πανσερραϊκός) 50μ. άπνοια: 15.51
  • ΧΡΗΣΤΟΣ ΒΑΛΑΛΑΣ (Πανσερραϊκός) 50μ. επιφάνεια στα 4×50: 16.65
  • ΔΗΜΗΤΡΑ ΑΚΡΙΤΙΔΟΥ (ΚΟ Καλαμαριάς): 100μ. επιφάνεια: 42.56
  • ΔΗΜΗΤΡΑ ΑΚΡΙΤΙΔΟΥ (ΚΟ Καλαμαριάς): 200μ. επιφάνεια: 1.34.03
  • ΑΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ (ΠΑΟΚ): 50μ. διπλά πέδιλα: 20.00

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Βορείου Ελλάδος, Γιάννης Καλαϊτζογλίδης, μετά την ολοκλήρωση των αγώνων υπογράμμισε:

“Όσον αφορά τους αγώνες, μπορώ να πω ότι κύλησαν εκπληκτικά. Τέσσερις αθλητές των κατηγοριών Νέων και Νεανίδων έπιασαν τα όρια για το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Γενικότερα είχαμε πολύ αξιόλογες επιδόσεις και από τις κατηγορίες Ανδρών και Γυναικών αλλά και από τις κατηγορίες Νέων και Νεανίδων. Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο “ευχαριστώ” στον σύλλογο του ΚΟ Ιωαννίνων για τη συνεισφορά των παραγόντων του και ολόκληρου του ΔΣ σε όλη αυτή την καλή προσπάθεια που πραγματοποιήθηκε. Ευελπιστούμε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ΟΠΕΝ να δούμε κι άλλα όρια”.

Τα Αποτελέσματα τα μετάλλια και οι επιδόσεις των αθλητών-τριων του ΜΓΣ Πανσερραϊκός

Τελικός 100μ. Επιφάνειας Εφήβων

  • 4ος Βασίλης Ναυροζίδης 40.90
  • 5ος Ζώης Δαβίτης 43.27
  • 6ος Βασίλης Μίχος 43.75
  • 7ος Χρήστος Καρακασίδης 44.17

Τελικός 100μ. Επιφάνειας Παίδων

  • 1ος Νίκος – Ηλίας Πλατινάρης 44.30

Τελικός 100μ. Επιφάνειας Παμπαίδων Α’

  • 2ος Νίκος Δαβίτης 50.57

Τελικός 100μ. Διπλά Πέδιλα Ανδρών

  • 2ος Χατζηηλιάδης Στυλιανός 44.49

Τελικός 100μ. Διπλά Πέδιλα Εφήβων

  • 6ος Θανάσης Σερέτης 49.03

Τελικός 100μ. Διπλά Πέδιλα Παίδων

  • 9ος Χρυσόστομος Τζεβελέκος 54.15
  • 12ος Νίκος Μπογιατζής 58.15
  • 16ος Ευριπίδης Καράμπελας 1.05.17

Τελικός 100μ. Διπλά Πέδιλα Παμπαίδων Α’

  • 7ος Βασίλης Καρακασίδης 1.05.16

Τελικός 100μ. Επιφάνειας Νεανίδων

  • 4η Ελευθερία Γεωργιάδου 50.22

 Τελικός 100μ. Επιφάνειας Παγκορασίδων Α’

  •  4η Ευδοξία Ναυροζίδου 57.28
  • Μάρθα Νησούδη Υπέρβαση 15μ.

Τελικός 100μ. Επιφάνειας Παγκορασίδων Β΄

  • 2η Πασχαλιά Τζιόγα 58.01
  • 3η  Ελευθερία Καραμούτσου 58.79

Τελικός 100μ. Διπλά Πέδιλα Νεανίδων

  • 8η Κωνσταντίνα Σκουλίδου 56.10
  • 14η Κωνσταντίνα Αχτσή 1.02.68

Τελικός 100μ. Διπλά Πέδιλα Παγκορασίδων Β’

  • 6η Σοφία – Μαρία Δόξα 1.03.84
  • 7η Κοραλία Λώτη 1.04.34

Τελικός 100μ. Διπλά Πέδιλα Προαγωνιστική Κατηγορία Κοριτσών

  • 1η Ευρυδίκη Πατσάογλου 1.13.72

Τελικός 400μ Υποβρύχιο Παίδων

  • 1ος Κώστας Τζιόγας 3.51.74

Τελικός 200μ. Επιφάνειας Εφήβων

  • 2ος Ζώης Δαβίτης 1.40.74

Τελικός 200μ. Επιφάνειας Παμπαίδων Α’

  • 3ος Δημήτρης Πατσάογλου 2.16.11

Τελικός 200μ Διπλά Πέδιλα Εφήβων

  • 5ος Θανάσης Σερέτης 1.49.42

Τελικός 200μ Διπλά Πέδιλα Παίδων

  • 8ος Νίκος Μπογιατζής 2.05.01

Τελικός 200μ Διπλά Πέδιλα Προαγωνιστική Κατηγορία Αγοριών

  • 4ος Ραφαήλ Κόκκινος 2.40.79

Τελικός 200μ. Επιφάνειας Νεανίδων

  • 3η Ελευθερία Γεωργιάδου 1.52.70

Τελικός 200μ. Επιφάνειας Παγκορασίδων Α’

  • 5η Ευδοξία Ναυροζίδου 2.12.17

Τελικός 200μ. Επιφάνειας Παγκορασίδων Β’

  • 3η Πασχαλιά Τζιόγα 2.12.13

Τελικός 200μ. Διπλά Πέδιλα Παγκορασίδων Β’

  • 5η Κοραλία Λώτη 2.24.17

Τελικός 200μ. Διπλά Πέδιλα Προαγωνιστική Κατηγορία Κοριτσιών

  • 2η Ευρυδίκη Πατσάογλου 2.43.03

Τελικός 50μ. Απνοή Ανδρών

  • 1ος Στυλιανός Χατζηηλιάδης  15.79

Τελικός 50μ. Απνοή Εφήβων

  • 1ος Χρήστος Βαλαλάς 15.51
  • 4ος Χρήστος Καρακασίδης 17.71
  • Βασίλης Μίχος Άκυρος Έξοδος Κεφαλής

Τελικός 50μ. Απνοή Παίδων

  • 1ος Νίκος – Ηλίας Πλατινάρης 17.91

Τελικός 50μ. Απνοή Παμπαίδων Α’

  • 1ος Γιώργος Καζακίδης 22.45

Τελικός 50μ. Απνοή Νεανίδων

  • 1η Ηλιάνα Βακιρτζή 19.47
  • 3η Κωνσταντίνα Σκουλίδου 20.94
  • 4η Κωνσταντίνα Αχτσή 21.14

Τελικός 50μ. Απνοή Κορασίδων

  • 2η Σταματία Καλογήρου 22.45

Τελικός 50μ. Απνοή Παγκορασίδων Α’

  • 1η Μάρθα Νησούδη 23.42

4Χ200μ Επιφάνειας Εφήβων

  • 1ος Πανσερραϊκός με τους: Βασίλη Ναυροζίδη, Βασίλη Μίχο, Ζώη Δαβίτη και Κώστα Τζίογα και χρόνο 6.38.15

4Χ200μ Επιφάνειας Παμπαίδων Α’

  • 1ος Πανσερραϊκός με τους: Νίκο Δαβίτη, Βασίλη Καρακασίδη, Δημήτρη Πατσάογλου και Γιώργο Καζακίδη και χρόνο 8.46.44

4Χ200μ Επιφάνειας Νεανίδων

  • 2ος Πανσερραϊκός με τις: Κωνσταντίνα Σκουλίδου, Κωνσταντίνα Αχτσή, Ηλιάνα Βακιρτζή και Ελευθερία Γεωργιάδου και χρόνο 8.00.81

—————————————————–

Δεύτερη ημέρα αγώνων 18/3

400μ. Επιφάνειας Εφήβων

  • 1ος Βασίλης Ναυροζίδης 3.27.50

400μ. Επιφάνειας Παμπαίδων Α’

  • 2ος Νίκος Δαβίτης 4.12.24
  • 3ος Δημήτρης Πατσάογλου 4.44.52

400μ. Διπλά Πέδιλα Εφήβων

  • 5ος Θανάσης Σερέτης 3.56.34

400μ. Διπλά Πέδιλα Παίδων

  • 7ος Χρυσόστομος Τζεβελέκος 4.27.09
  • 10ος Νίκος Μπογιατζής 4.33.28
  • 12ος Ευρυπίδης Καράμπελας 5.36.22

400μ. Διπλά Πέδιλα Παμπαίδων Α’

  • 3ος Βασίλης Καρακασίδης 4.59.82

400μ. Επιφάνειας Νεανίδων

  • 5η Ελευθερία Γεωργιάδου 4.11.01

100μ. Υποβρύχιο Εφήβων

  • 1ος Χρήστος Βαλαλάς 37.99

100μ. Υποβρύχιο Παίδων

  •  1ος Κώστας Τζιόγας 42.98

100μ. Υποβρύχιο Παμπαίδων Α’

  •  1ος Γιώργος Καζακίδης 59.18

100μ. Υποβρύχιο Γυναικών

  • 1η Ηλιάνα Κώστογλου 47.74

100μ. Υποβρύχιο Νεανίδων

  • 1η Ηλιάνα Βακιρτζή 54.93

100μ. Υποβρύχιο Κορασίδων

  • 1η Σταματία Καλογήρου 53.73

50μ. Επιφάνειας Εφήβων

  • 2ος Χρήστος Βαλαλάς 17.44
  • 4ος Βασίλης Μίχος 18.84
  • 5ος Χρήστος Καρακασίδης 19.27
  • 6ος Ζώης Δαβίτης 19.64

50μ. Επιφάνειας Παίδων

  • 1ος Νίκος Ηλίας Πλατινάρης 19.66

50μ. Επιφάνειας Παμπαίδων Α’

  • 1ος Νίκος Δαβίτης 21.18
  • 3ος Γιώργος Καζακίδης 24.05

 50μ. Επιφάνειας Προαγωνιστική Κατηγορία Αγοριών

  • Ραφαήλ Κόκκινος Άκυρος Λάθος Επαφή

 50μ. Διπλά Πέδιλα Ανδρών

  • 1ος Στυλλιανός Χατζηηλιάδης 19.81

 50μ. Διπλά Πέδιλα Παίδων

  • 4ος Χρυσόστομος Τζεβελέκος 24.06
  • 12ος Ευριπίδης Καράμπελας 28.61

50μ. Διπλά Πέδιλα Παμπαίδων Α’

  • 3ος Βασίλης Καρακασίδης 28.01

50μ. Επιφάνειας Γυναικών

  • 2η Ηλιάνα Κώστογλου 22.47

50μ. Επιφάνειας Νεανίδων

  • 2η Ηλιάνα Βακιρτζή 21.13
  • 6η Κωνσταντίνα Αχτσή 23.93

50μ. Επιφάνειας Κορασίδων

  • 4η Σταματία Καλογήρου 24.78

50μ. Επιφάνειας Παγκορασίδων Α’

  • 3η Ευδοξία Ναυροζίδου 25.85
  • Μάρθα Νησούδη Άκυρη

50μ. Επιφάνειας Παγκορασίδων Β’

  • 1η Ελευθερία Καραμούτσου 25.15
  • 2η Πασχαλία Τζιόγα 25.51

50μ. Διπλά Πέδιλα Νεανίδων

  • 9η Κωνσταντίνα Σκουλίδου 24.87

50μ. Διπλά Πέδιλα Παγκοαρσίδων Β’

  • 5η Σοφία – Μαρία Δόξα 29.07
  • 6η Κοραλία Λώτη 29.44

50μ. Διπλά Πέδιλα Προαγωνιστική Κατηγορία Κοριτσιών

  • 2η Ευρυδίκη Πατσάογλου 32.83

800μ. Επιφάνειας Εφήβων

  • 1ος Βασίλης Ναυροζίδης 7.23.01

800μ. Επιφάνειας Παίδων

  • 2ος Κώστας Τζιόγας 7.50.98

800μ. Επιφάνειας Παμπαίδων Α’

  • 2ος Δημήτρης Πατσάογλου 10.39.21